Златният водород може да предизвика енергийна революция, стига геолозите да го намерят
Геолозите по целия свят са в търсене на водород под неговата естествена форма, която се намира в поземни залежи и се добива обикновено чрез метода фракинг, пише в анализ The Wall Street Journal. Става въпрос за геоложкия водород, който често се среща и под името "златен", което добавя още един цвят към палитрата на водорода. Той се образува при химическата реакция при преминаването на води през богати на желязо почви.
Според много анализатори златният водород може да промени зелената трансформация. Водородът се смята за решаващ в прехода към чиста енергия за някои индустрии, които не могат да бъдат електрифицирани, включително и за тежкотоварния транспорт, но безвъглеродното му производство е с по-висока цена. Затова "златният" газ, който е въглероднонеутрален и евтин енергоизточник за глобалната икономика, ще промени всичко, смята Майкъл Уебър, преподавател в Университета в Тексас, цитиран от WSJ.
Експерти от френската Engie разказват, че в много от петролните и газови кладенци, които разработват, има следи от естествен водород. Испанската Helios Aragón пък ще започне да добива водород от 2024 г. от едно от най-големите находища в страната - 1,1 млн. тона в автономната област Арагон, предава investor.bg.
Водород може да бъде намерен и на други места - например при находища на хелий, коментира още WSJ. С намирането на находищата обаче работата не свършва - трябва да бъде получено разрешение за експлоатация, за което няма единни правила, както и газът да бъде добит, транспортиран и съхранен. При добива няма опасност от замърсяване на водите например, както е при природния газ или петрол, но това е реактивен елемент и все още текат анализи дали ще могат да бъдат използване съществуващите газопроводи, за да бъде транспротиран до потребителите.
По изчисленията на Международната агенция за енергетика (МАЕ), за да бъдат изпъленни целите за въглеродна неутралност до 2050 г., през 2030 г. годишно трябва да бъде произвеждан 180 млн. тона чист водород спрямо сегашните под 90 млн. тона, или под 1% от общото производство на водород.
Производството на чист водород се извършва при разделянето на молекулата на водата на водород и кислород чрез електролиза. В зависимост от енергията, която захранва процеса, са и различните цветови "характеристики" на водорода - от възобновяеми източници - зелен, от ядрена енергия - розов.
Все още няма единно становище дали розовият водород може да бъде определен като допустим за целите на зеления преход. Опасенията на еколозите са, че това може да насърчи развитието на ядрени проекти, чиято цена е висока, а сроковета за реализация - дълги. Така, вместо да подпомогне зеления преход, ядрената енергия може да го забави.
В палитрата на водорода съществува и "син" (произвеждан от природен газ), "кафяв" или "черен" (от въглищата) и т.н. Той не се определя като "чист" заради въглерода, който се емитира при добиването му, дори когато се улавя и съхранява.
Добави Коментар