Преправят проекта за магистрала „Черно море“ заради „неприемливи“ участъци
Към момента все още не е избрано финалното трасе за автомагистрала „Черно море“, която се очаква да свърже Варна и Бургас. Това става ясно от отговор на регионалния министър след запитване на депутат по реда на парламентарния контрол.
Народният представител от ПП-ДБ Стела Николова е поискала схема откъде ще минава бъдещият аутобан с акцент област Варна, откъдето тя е излъчена.
В отговора си в началото на май вече бившият министър Иван Шишков, като се позовава на АПИ, обаче посочва, че до момента финално трасе не е избрано, тъй като се провеждали процедури в съответствие с разпоредбите и изискванията на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие.
Припомняме, че за трасето на АМ „Черно море“ са разработени три основни ситуационни варианта – зелен, червен и син, три частични алтернативни варианта – оранжев, розов и светлосин, както и един комбиниран вариант – лилав.
„В изпълнение на препоръки на Министерството на околната среда и водите, Агенцията извършва проучване и преработка на вариантите на трасе на автомагистрала „Черно море“ в участъци, идентифицирани като неприемливи.
След преработка на вариантите АПИ ще предприеме действия по подготовка и обявяване на обществена поръчка по реда на закона за обществените поръчки за изработване на доклади по Оценка въздействието върху околната среда (ОВОС) и оценка за съвместимост. Вследствие на така предприетите действия ще предстои и подновяване на решение по ОВОС от компетентния орган и ще може да се пристъпи към същинското разработване на разширен идеен проект по одобреното трасе.
Към изработването на проект по подробен устройствен план – парцеларен план (ПУП-ПП) би могло да се пристъпи след окончателното приемане на разширен идеен проект. С парцеларния план следва да бъде определен броят, видът и собствеността на засегнатите имоти, както и тяхната площ. След одобряването на ПУП-ПП от Националния експертен съвет по устройство на територията и регионална политика към МРРБ, ще може да се пристъпи към процедура по придобиване на земи за държавни нужди съгласно специалните закони. Строителство може да започне след одобряването на ПУП-ПП“, се посочва в отговора на Шишков.
Той заключава, че с изграждането на обекта ще се осигури свързването на основни пътни направления на северна и южна България – автомагистралите „Хемус“ и „Тракия“. По този начин щял да се подобри и достъпът на международния транзитен трафик до двете най-големи пристанища Варна и Бургас и на туристическия поток по цялото Черноморие.
Катастрофални разлики !