Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как смартфоните на пловдивчани "разбраха" за труса преди да се случи

Ключови думи: пловдив, смартфони, предупреждение, земетресение

Земетресението в района на Пловдив за щастие премина без пострадали, като мнозина хора в района съобщават, че са получили предупреждения на телефоните си малко преди труса. Всъщност, това е вградена функция в повечето смартфони от последните 3-4 години.

Google я разработва заедно с учени и я е внедрила в Android. Системата е налична безплатно и използва комбинация от сеизмографи и сензорите в самите смартфони, за да "усеща" първите земетръсни вълни в даден район, пише vesti.bg.

Общо по света има над 2 млрд. смартфона с Android. Всички те имат множество сензори, включително т.нар. акселерометри. Те могат да усещат движения и вибрации и са доста чувствителни. Когато достатъчно на брой акселерометри в даден район започнат в един и същи момент да отчитат еднакви вибрации, вероятността за начало на земетресение е много голяма.

Така смартфоните на Android реално са и най-голямата мрежа за засичане на земетресения в света. Те отчитат вида на вибрацията от земетресението и скоростта. Освен това системата проследява в реално време как сеизмичните вълни се разпространяват в дадения район.

"Внимание! Земетресение!" или как Гугъл ще ни предупреждава секунди преди земетресенията

Допълнителни алгоритми преценяват степента на риск и дали и какво точно предупреждение да издадат и на кои телефони да се покаже то. Така например хората не получават известия при засичане на по-слаби земетресения, които не представляват риск или когато са достатъчно далеч от епицентъра.

Но, когато бъде засечено по-силно земетресение, като това в пловдивско, тогава системата изпраща моментални предупреждения, които се появяват на екрана на телефона. Въпросните предуреждения могат да са два вида.

Първият е при "слабо земетресение". Тогава на телефона се появява стандартно известие като от приложение. На него пише, че може да има леко разтърсване, тъй като в близост има слабо земетресение. Това предупреждение няма да активира звукова аларма, ако телефонът е на "тих" режим. Издава се при достатъчна близост до епицентъра на земетресение с магнитуд поне 3 по Рихтер.

Второто предупреждение е при засичане на по-силен трус. Тогава известието се извежда на цял екран и е придружено със звукова аларма и повече информация. Тя включва указания към потребителя да застане на безопасно място и да се подготви за труса. Това предупреждение ще е придружено със силна звукова аларма независимо от настройките на телефона. То ще се активира при магнитуд миниум 4.5 по Рихтер на съответна дистанция от епицентъра.

И двата вида предупреждения ще изобразят и приблизителен прогнозен магнитуд на земетресението и приблизителна дистанция до епицентъра. Именно заради дистанцията и скоростта на сеизмичните вълни, хората в рисковата зона ще получат предупреждението в различен момент. Най-близо до епицентъра може да имат само няколко секунди или да получат предупреждението заедно усещането на първите вълни, докато тези, които са малко по-далеч, може да имат около 30 секунди и дори повече време между известието и усещането на труса.

Защо не е добра идея да отключваме iPhone с глас

Първоначално, функцията трябваше да се активира допълнително от потребителя. Тъй като обаче не много хора знаят за нея, а и вече е доста по-прецизна спрямо преди няколко години, много от производителите на Android смартфони я активират по подразбиране на устройствата им.

Всеки потребител може да провери дали тя е активна, като отвори основното меню с настройки на Android и отиде в секция "Safety and emergency" (Безопасност и спешни случаи) и провери дали системата за предупреждения при земетресения е включена.

Подобна функционалност има и в Apple iPhone. Тя обаче не е налична във всички региони на света. Тези, които я имат, могат да я активират от менюто с настройки на iPhone в секция Notifications (Известия) > Emergency Alerts (Предупреждения при спешни случаи).  Тя също се активира при прогнозиран магнитуд от поне 5 по Рихтер.

Вирус е заразил над 420 млн. смартфона с Android

Допълнително и за двете платформи има множество самостоятелни приложения в магазините им, които дават тази функция. Най-популярната и за двете е MyShake, която се разработва с няколко университета, но също работи само за някои региони.

2
Коментара по темата
2.
Pu6o
08.06.2023 18:31:27
As sas Aifona
Puskam Alena ot BtV i zvezdite mi go govorqt
1.
Петко
08.06.2023 16:43:04
Моя е свързан със баба Ванга, и ми каза още 2 дни преди това.
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация