Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как смартфоните на пловдивчани "разбраха" за труса преди да се случи

Ключови думи: пловдив, смартфони, предупреждение, земетресение

Земетресението в района на Пловдив за щастие премина без пострадали, като мнозина хора в района съобщават, че са получили предупреждения на телефоните си малко преди труса. Всъщност, това е вградена функция в повечето смартфони от последните 3-4 години.

Google я разработва заедно с учени и я е внедрила в Android. Системата е налична безплатно и използва комбинация от сеизмографи и сензорите в самите смартфони, за да "усеща" първите земетръсни вълни в даден район, пише vesti.bg.

Общо по света има над 2 млрд. смартфона с Android. Всички те имат множество сензори, включително т.нар. акселерометри. Те могат да усещат движения и вибрации и са доста чувствителни. Когато достатъчно на брой акселерометри в даден район започнат в един и същи момент да отчитат еднакви вибрации, вероятността за начало на земетресение е много голяма.

Така смартфоните на Android реално са и най-голямата мрежа за засичане на земетресения в света. Те отчитат вида на вибрацията от земетресението и скоростта. Освен това системата проследява в реално време как сеизмичните вълни се разпространяват в дадения район.

"Внимание! Земетресение!" или как Гугъл ще ни предупреждава секунди преди земетресенията

Допълнителни алгоритми преценяват степента на риск и дали и какво точно предупреждение да издадат и на кои телефони да се покаже то. Така например хората не получават известия при засичане на по-слаби земетресения, които не представляват риск или когато са достатъчно далеч от епицентъра.

Но, когато бъде засечено по-силно земетресение, като това в пловдивско, тогава системата изпраща моментални предупреждения, които се появяват на екрана на телефона. Въпросните предуреждения могат да са два вида.

Първият е при "слабо земетресение". Тогава на телефона се появява стандартно известие като от приложение. На него пише, че може да има леко разтърсване, тъй като в близост има слабо земетресение. Това предупреждение няма да активира звукова аларма, ако телефонът е на "тих" режим. Издава се при достатъчна близост до епицентъра на земетресение с магнитуд поне 3 по Рихтер.

Второто предупреждение е при засичане на по-силен трус. Тогава известието се извежда на цял екран и е придружено със звукова аларма и повече информация. Тя включва указания към потребителя да застане на безопасно място и да се подготви за труса. Това предупреждение ще е придружено със силна звукова аларма независимо от настройките на телефона. То ще се активира при магнитуд миниум 4.5 по Рихтер на съответна дистанция от епицентъра.

И двата вида предупреждения ще изобразят и приблизителен прогнозен магнитуд на земетресението и приблизителна дистанция до епицентъра. Именно заради дистанцията и скоростта на сеизмичните вълни, хората в рисковата зона ще получат предупреждението в различен момент. Най-близо до епицентъра може да имат само няколко секунди или да получат предупреждението заедно усещането на първите вълни, докато тези, които са малко по-далеч, може да имат около 30 секунди и дори повече време между известието и усещането на труса.

Защо не е добра идея да отключваме iPhone с глас

Първоначално, функцията трябваше да се активира допълнително от потребителя. Тъй като обаче не много хора знаят за нея, а и вече е доста по-прецизна спрямо преди няколко години, много от производителите на Android смартфони я активират по подразбиране на устройствата им.

Всеки потребител може да провери дали тя е активна, като отвори основното меню с настройки на Android и отиде в секция "Safety and emergency" (Безопасност и спешни случаи) и провери дали системата за предупреждения при земетресения е включена.

Подобна функционалност има и в Apple iPhone. Тя обаче не е налична във всички региони на света. Тези, които я имат, могат да я активират от менюто с настройки на iPhone в секция Notifications (Известия) > Emergency Alerts (Предупреждения при спешни случаи).  Тя също се активира при прогнозиран магнитуд от поне 5 по Рихтер.

Вирус е заразил над 420 млн. смартфона с Android

Допълнително и за двете платформи има множество самостоятелни приложения в магазините им, които дават тази функция. Най-популярната и за двете е MyShake, която се разработва с няколко университета, но също работи само за някои региони.

2
Коментара по темата
2.
Pu6o
08.06.2023 18:31:27
As sas Aifona
Puskam Alena ot BtV i zvezdite mi go govorqt
1.
Петко
08.06.2023 16:43:04
Моя е свързан със баба Ванга, и ми каза още 2 дни преди това.
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време