Пълна зала, интензивна дискусия и теми за размисъл след вълнуващата премиера на филма „Ваклуш” в Бургас
Режисьорът Николай Василев лично представи филма „Ваклуш”, посветен на 100-годишнината от рождението на Учителя на Мъдроста Ваклуш Толев. Сниман в периода 1994-2022 г., той заинтригува публиката с непоказвани архивни кадри от живота на известния духовен водач, прецизно изградена динамика и подбрани участници, сред които Петър Стоянов – президент на България в периода 1997-2002 г., д-р Илко Семерджиев – министър на здравеопазването в периода 1999-2001 г., проф. д-р Мария Славова – юрист и преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски“, Огнян Минчев – политолог и доктор на социологическите науки, проф. Иван Желев – богослов, доц. д-р Иван Бъчваров – физик и преподавател в СУ „Св. Кл. Охридски“, доц. д-р Кирил Коликов – математик и преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски, Бойко Станкушев – журналист и др.
"Бях впечатлен от него. Още като студент посещавах негови лекции и започнах да снимам. Исках да го изследвам, да го разбера по-добре. Не познавам друг такъв човек. Видях истинската духовност, такава каквато той притежаваше. Теорията му за „неевлюиралото добро” има общо с Междузвездни войни. Само че, той отива по-далеч от учителя Йода, защото отрича злото. Така го убива. Филмът е средство с което да разкажа на всички вас. Ваклуш е политически затворник повече от 12 години. Там среща елита на нанцията- министри, духовници, журналисти, хора на науката. Открил е своето прозрение , как може да се постигнем вътрешна свобода , дори оковани в материализма и зад стените на затвора”, сподели Николай Василев по време на събитието.
Василев снима този филм 28 години. Сред фактите, които представя филма за Ваклуш са – че по време на комунистическия режим той е преминал през всички лагери в страната и е осъден на смърт, но оцелява.
Ваклуш Толев е богослов по образование, лектор и автор на множество трудове с религиозно-философска и културно-историческа тематика. Преминал през затвори и лагери на комунизма, той твърди че страданието несъществува, то е развитие. След промените в България е поканен да преподава в Пловдивския и Софийския университет. Там в лекциите си по историята на духовното знание често напомня за надписа на делфийския храм „Познай себе си и ще познаеш боговете и света“. Той самият преживява това познание и формулира свое учение, което нарича „Път на Мъдростта“.
Николай Василев е сценарист и режисьор, изключително активен в намиране на вълнуващи герои и сюжети. В творческата му биография има още десетки наградени филми, които могат да бъдат описани като вдъхновяващи: „Добрият самарянин“, „Пътят към Тива“, „Високо“, „Добрият Ад“, „Резервни крила“, „Осенение“ и др.
През 2019 г. филмът му „Формулата на Тео“, посветен на известния учител по физика от Казанлък Теодосий Теодосиев, се превърна в знамение, което пълнеше киносалоните не само в България, но и извън границите й. През 2021 г. Николай Василев представи „Да бъдеш Майстора“, вълнуващ портрет на Владимир Димитров Майстора, както и своя последен филм „Гладиатор“ посветен на двукратния олимпийски шампион Боян Радев.
Събитието се организира от Община Бургас, подкрепено е от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”. Медиен партньор е Liberta.bg.
Добави Коментар