Двама заразени с марсилска треска и един - с лаймска болест в Бургаско
Два случая на марсилска треска и един на лаймска болест са регистрирани през месец май и началото на юни в Областта, сочи справка в бюлетина на РЗИ-Бургас. Лекарите съветват при ухапване от кърлеж незабавно да се търси медицинска помощ. Пръсканията срещу кърлежи на зелените площи в Бургаско започнаха още през март.
През последната седмица – 29 май – 4 юни, са регистрирани още 36 случая на коронавирус, като двама души са починали, 47 са заразените с варицела, 3 – със скарлатина, един е заболял от туберкулоза, ОРЗ – 101, вирусен хепатит – 2, ХИВ инфекция – 1.
Не мажете мястото, ухапано от кърлеж, с йод, риванол, зехтин. Не горете кърлежа. Той се сваля с евтини устройства, които се продават в аптеките, или от медицинско лице, предупреди и проф. Тодор Кантарджиев.
Ако след изваждане на кърлежа, мястото се намаже с йод, няма да може да се проследи дали ще настъпи зачервяване или "черно петно", което е симптом на Марсилската треска. Възможно е да се появи и обрив, който е знак, че се развива Лаймска болест, поясни специалистът пред БНР.
Той посочи, че при ухапване от кърлеж не се поставя инжекция против тетанус, каквито случаи е имало в някои здравни заведения.
"Важно е да направим три неща. Първо - да се пресече пренасянето на болести. Второ - веднага да бъде свален кърлежът. Трето - веднага да бъде направена профилактика - еднократно взимане на доза антибиотик, за да се намали възможността да се развие инфекцията", подчерта бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Проф. Кантарджиев потвърди, че случаите на ухапвания продължават да растат и причината е, че родителите пускат децата да играят в тревните площи. Той препоръча децата да бъдат обличани с дълги панталони с ластик около глезена и чорапи, които могат да се намажат с репелент срещу кърлежи.
Той припомни, че със затоплянето ще се увеличат и ухапванията от комари. По думите му добър вариант е да се ползват машинки срещу комари в спалните помещения, а при излизане да се ползват репеленти.
"Зимните вируси, поради влажното и хладно време, ни съсипаха с повтарянето на тежки инфекции на дихателната система, на бял дроб, с кашлици и бактериални усложнения", каза съветникът по здравни въпроси на Столична община и предупреди, че със затоплянето ще се увеличат случаите на чревни инфекции. Затова специалистът напомни да се спазва лична хигиена, да се мият често ръцете и да не се оставя храна извън хладилника.