Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бързо отслабване: полезно ли е за вашия организъм?

Източник на изображение: unsplash.com
Ключови думи: хранителни навици, отслабване, задавословен живот

През зимата сте натрупали някой и друг килограм и то където не трябва, а ви предстои почивка на море и искате да изглеждате перфектно в нови си бански. Затова вземете решение да отслабнете и държите по възможност това да стане сега и веднага. Според експертите обаче бързата загуба на тегло е не само вредна за вашето здраве, но и може да саботира дългосрочните ви цели за трайно отслабване.

Какви рискове крие бързата загуба на тегло?

Забавяне на метаболизма

При рязкото и бързо отслабване, вместо да забързате метаболизма си е много по-вероятно  да го забавите.

Това се случва, тъй като променяте драстично начина си на хранене, което кара тялото ви да забави процеса на изгаряне на калории в опит да ви предпази от гладуване.

Казано иначе, метаболизмът ви преминава в процес на забавяне и складиране на калории.

Така, в момента, в които прекратите диетата си и се върнете към обичайния си начин на хранене, вероятността да възвърнете килограмите си е много по-голяма.

Загуба на мускулна маса

Вярно е, че щом намалите приема на калории, много скоро кантара ще започне да показва по-малко килограми.

Но заедно със свалянето на килограми и загубата на мазнини губите и мускулна маса. А това може да доведе до намалена метаболитна активност и по-бавно отслабване в бъдеще.

Нутриентни дефицити

При бързо отслабване лишавате тялото си от важни за него хранителни вещества като важни витамини, минерали и други полезни хранителни вещества.

А с това рискувате да влошите здравето си и да се появяват редица здравословни проблеми като намалена енергия, слабост, главоболие, дехидратация, дисбаланс на електролитите и нарушена имунна функция.

Как да отслабнете, без да вредите на здравето си?

За да избегнете всички по-горе описаните рискове и да постигнете формата, за която мечтаете е важно да отслабвате бавно, постепенно и най-вече умерено.

Казано иначе, здравословната загуба на тегло е добре да бъде вашата цел.

За да я постигнете и да отслабнете здравословно е  важно да комбинирате правилно хранене, редовна физическа активност и промяна на някой от навиците си.

Правилно хранене

Първата крачка е да се опитате да се храните балансирано. 

Добре е да увеличите консумацията на плодове, зеленчуци, пълнозърнеста храна, нетлъсто месо, риба и здравословни мазнини и да избягвате преработени храни, храни, богати на захари, транс мазнини и други вредни добавки.

Редовна физическа активност

Комбинирайте балансираното хранене с физически упражнение със среден интензитет като ходене, бягане, плуване, колоездене или групови занимания.

Упражнявайте се поне 150 минути седмично или следвайте препоръките на специалист.

Източник на изображение: unsplash.com

Изграждане на здравословни навици

Намалете стреса и осигурете си достатъчно сън: Докато си почивате през нощта тялото ви продължава да работи. Клетките в организма се възстановяват, токсините се филтрират и елиминират. 

За всички тези процеси организмът ви се нуждае от енергия, която получава от съществуващите мастни  запаси.

Следователно спокойният, 8 - часов сън помага за правилното и здравословно намаляване на теглото.

Избягвайте алкохола и газираните безалкохолни напитки: Повечето алкохолни напитки имат не само много калории, но и възпрепятстват разграждането на мазнините.

Това се случва, тъй като, когато консумирате алкохол метаболизмът ви концентрира усилията си, за да разгради алкохола и не използва мастните депа, за да си осигури енергия.

Безалкохолните газирани напитки пък съдържат захари, което както и сами знаете означава повече калории и натрупване на мазнини.

Приемайте вода през целия ден: Важно е също така да пиете средно вода 2 - 2,5 литра дневно. 

Ако не сте свикнали да пиете толкова много вода, можете си сложите аларма на телефона, която да ви напомня през определени интервали, че трябва да пиете вода.

Освен това, може би не знаете, че понякога гладът и жаждата се бъркат. Затова, когато смятате, че сте гладни, изпийте една чаша вода и изчакайте малко, за да видите дали сигналите за глад са верни.

Възможно е просто организмът ви да е искал да ви покаже, че има нужда от вода, а не от храна.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности
ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий
Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст 47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян
Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен" Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау"
Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари? Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност
Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес Бишва любима на Гришо яхна... Мощен мотор