Световен експерт в съдовата хирургия оглави Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ "Дева Мария"
От този месец Клиниката по съдова хирургия на университетска болница "Дева Мария" е с нов ръководител. Към екипа на университетска болница "Дева Мария" се присъеди известният съдов хирург доц. д-р Елена Горанова. Доц. Горанова оглави Клиниката по съдова хирургия след оспорван конкурс, като впечатли не само с биографията си, но и с изключителните си виждания за развитието на специалността в УМБАЛ "Дева Мария". Корифеят в съдовата хирургия ще бъде достъпен и за пациентите на медицински център „Света София“, където ще преглежда с направление по НЗОК. Първата дата за прегледи е 8 юни, а часове се запазват на 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com кабинет СЪДОВА ХИРУРГИЯ.
Доц. д-р Елена Горанова е висококвалифициран експерт по съдова хирургия с повече от 30 годишен опит с придобити специалности „Обща хирургия“ и „Съдова хирургия“, специализирала в клиника Pitie-Salpetriete в Париж през 1992 г. Тя въвежда лечението с Радиофреквентна аблация на разширените вени в България, член е на Европейското дружество по Съдова хирургия (ESVS), Българско дружество по ендоваскуална, съдова хирургия и ангиология, Международно дружество по флебология (UIP), съосновател и президент до 2022 г. на Балкански Венозен форум (BVF), в Борда на управлението на Европейски колеж по флебология (ECoP). Практикува активна хирургическа работа в областта на съдовите заболявания от 1986 г., работи с пациенти с остри и хронични артериални заболявания, венозни заболявания, хроничeн лимфедем и хронични рани от венозни или артериален произход, както и диабетни рани.
Доц. Горанова извършва реконструктивни операции на абдомиалната аорта, както и на артериите на долните и горните крайници, оперира пациенти с хронични заболявания или спешни случаи на остро настъпили тробмози, лекува хронични венозни заболявания, извършва консултации на консервативно лечение на флеботромбози и тромбофлебити. Оперира вени по метода Closure- минивазивно лечение на разширени вени чрез катетърна аблация с радиофревентен ток. Това е ендовенозен метод, характеризиращ се с минимален травматизъм на пациента и завръщане към нормален ритъм на живот и трудоспособност в рамките на 24 до 48 часа след операцията. В България методът се прилага от 2006 г. като амбулаторно – чрез склерозераща терапия.
Доц. Горанова има научни публикации в български и чуждестранни списания, както и участие в български, европейски и световни конгреси. Тя участва в екипа, изготвил българските „Препоръки за лечение на хроничната венозна болест“, съавтор е и на европейското „Ръководство за склеротерапията“ и други. В момента подготвя програма за лечение на лимфедем с хидротерапия, която ще се провежда в университетска болница „Дева Мария“ и ще бъде единствена по рода си в България. В нея ще могат да бъдат включени пациенти, страдащи от лимфедем от цялата страна, след консултация с доц. Горанова, като консултациите започват от този месец.