Тече подготовка за традиционния танц на нестинарите в странджанското село Българи
Подготовката за тазвечерния традиционен ритуал Нестинарство е в пълна сила в странджанското село Българи. На площада в населеното място още от следобед започва полагането на пясък в кръг, върху който се разпалва мощен огън. Когато той се превърне в жарава, започва същинският ритуал. Днес, на 3 юни, по стар стил село Българи посреща Св.св. Комстантин и Елена, който е и празник на селото. Традицията на този ден повелява, че на мегдана в населеното място се разстелва жарава, върху която с иконата на светците танцуват нестинари.
Празничният ден започва още сутринта, когато хората в селото обличат иконата в червен плат и с шествие я отнасят до параклиса на Св. Константин край с.Българи. Там всички се измиват с вода от аязмото, а след това връщат иконата в т.нар. „Конак“ – мястото, където се подготвят нестинарите за вечерния танц.
Никой не може да каже точно кога е възникнало нестинарството, но се предполага, че по време на траките то се е практикувало от царя (който е бил и върховен жрец) като свещен ритуал за свързане с бога Слънце, пише nasamnatam.com.
С навлизането на християнството, ритуалът придобива някои християнски черти – смята се, че нестинарите носят иконата на Св.св. Константин и Елена в знак на благодарност за това, че Константин Велики прави християнството равноправна религия в империята.
Запазилият се през хилядолетията обичай е прекъснат през 1941 г., а по време на комунизма е преследван и от властите, и от църквата, и бавно отмира. Възстановено е след промените, а от 2009 г. е включено в Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.