България или Гърция? Къде данъчната тежест при покупка на имот е по-малка?
Данъчната тежест, свързана с придобиването, притежаването и използването на недвижими имоти в Гърция, намаля значително през последните няколко години, но все още има много възможности за редуцирането им. Особено в сравнение с някои съседни страни, каквато е България, пише местното издание Ekatemerini.
От имотния бранш отбелязват, че бъдещо премахване на данъчните ставки може да доведе до по-ниски разходи за наем, тъй като би намалило тежестта върху наемодателите и по този начин ще осигури стимул за по-ниски цени. Все пак някои експерти са по-скептични относно ефективността на подобен ход. Тъй като не е сигурно, че намаляването на ставката ще има желания ефект, особено ако се вземе предвид недекларираните доходи от имоти, предава economic.bg.
Гърция е на приблизително средното ниво за Европа по отношение на данъчната тежест върху имотите след рационализацията през последните години. Въпреки че все още има значителни проблеми, като например структурата на единния данък върху имотите (ENFIA), който „наказва“ тези със стойност над 400 000 евро чрез допълнителния данък. Картината е много по-добра от преди няколко години. След последните промени в зоновите стойности и данъчните ставки, EBFIA падна с до 40% за 80 на сто от собствениците на подобни имоти. Предвижда се допълнително намаление на данъка с до 10%, ако имотът е застрахован срещу природни бедствия.
Сега Гърция значително рационализира разходите за покупка и продажба, тъй като в миналото беше наложен данък върху прехвърлянето на имот от 8-10% от стойността на жилището, което насърчаваше укриването на данъци. Днес този данък е намален до 3%, а ако става въпрос за покупка на първи дом, има необлагаем лимит до 275 000 евро.
Следователно, изчислението на другите разходи (напр. такса за брокер, такса за нотариус, такса за вписване в кадастъра и ипотечния регистър), общите разходи за покупка и по-късна продажба на имот (което също представлява интерес за чуждестранните инвеститори), е ограничено до около 8.5% от стойността на имота, в сравнение с 16.45% в Испания, 13% в Германия и 13.6% в Италия. В България обаче този процент е едва 7.7 на сто.
Добави Коментар