ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ изненадващо извадиха Следствието от Прокуратурата
С блицкриг законодателство на ръба, а може би и отвъд правилата депутатите извадиха Следствието от Прокуратурата. Това стана с окончателно гласуване в пленарна зала на промени в Закона за съдебната власт.
Поправките бяха приети като „редакционни“ - те не са били гласувани на второ четене в комисия. Корекциите в закона минаха с гласовете на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. ПП-ДБ в лицето на Надежда Йорданова се противопоставиха на тях.
"Така не се прави", каза тя от трибуната на Народното събрание, като се обърна към ГЕРБ-СДС, ДПС, "Възраждане" и част от ИТН, която също бе "за".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък попита какво се случва и някой знае ли какво се гласува. Тя изрази подозрение, че промените се правят, за да се провали разследването срещу Бойко Борисов, по което прокурор поиска имунитета на лидера на ГЕРБ.
Отцепникът от ПП-ДБ Радостин Василев имаше подобна теза. Целта на поправките била да се спаси Борисов от съдебно преследване. ГЕРБ пък показали как ще мамят ПП-ДБ, като си прокарват законодателство с плаващи мнозинства с други парламентарни групи.
Промените се правят и в контекста на конфликта от последните седмици между главния прокурор Иван Гешев и заместника му Борислав Сарафов, който е и директор на Националната следствена служба.
Длъжни сме да ги разтървем тези хора - с това Радомир Чолаков от ГЕРБ пък обясни от трибуната защо се правят промените.
Пред "Флагман" депутатът Надежда Йорданова, която бе правосъден министър в кабинета "Петков", разясни: "Даде се една по-голяма организационна самостоятелност на Следствието, на Национална следствена служба. Как се постигна това? Като директорът на Национална следствена служба придоби повече правомощия - организационни и дисциплинарни. Съответно към настоящия момент следствените отдели бяха към съответните прокурорски служби на окръжно ниво. Сега се възстановиха окръжните следствени служби. Статутът на директора на Националното следствие много се доближи до този на главния прокурор и на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Нашата група "Продължаваме промяната - Демократична България" не подкрепихме тези предложения поради няколко причини. Първо, чисто процедурно е недопустимо да се прави така, защото това са предложения, които бяха отхвърлени на първо четене и след това между първо и второ четене се вкараха и бяха наложени в зала, след като не бяха допуснати за разглеждане в правна комисия."
Имало и принципен въпрос: "Подобни структурни промени не могат да се правят на парче, без да се огледат отвсякъде, без да бъдат обсъдени. Освен това, структурните промени в съдебната власт ние настояваме да са обект на конституционния дебат."
Т.е. първо следвало да се промени основният закон и тогава да се решат другите въпроси. Иначе имало риск да се блокира работата на съответните структури.
"Това не е добър знак от страна на законодателния орган. Да не говорим, че и честите промени в устройството на съдебната власт съществено засягат нейната независимост", каза още Надежда Йорданова.
Тя обаче не е съгласна с тезата, че промените ще провалят разследването срещу Бойко Борисов.
"Не, промени в наказателния процес няма. И в настоящия момент прокурорът си е господар на досъдебното производство - образува, спира, прекратява, извършва сам или оказва да бъдат извършени определени процесуално-следствени действия. Това, което се случи, е, че се дадоха повече административни криле на директора на Национална следствена служба, без това обаче да променя начина на водене на наказателния процес", разясни г-жа Йорданова.
Паралелно с това продължават преговорите за състава на бъдещото правителство. По непотвърдена информация двама от издигнатите за министри са се оказали проблемни и се търсят други варианти.
Хахаха, който иска да е министър!
Аз ще ви мятам всички както си поискам!
А сега ми искайте имунитета!
Хахаха