Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво да правим, когато открием кърлеж на детето?

Ключови думи: кърлеж, дете, какво да правим

Когато забележите кърлеж, най-неприятното е, че ухапването е безболезнено и се установява по-късно. Това каза педиатърът д-р Рада Маркова в студиото на "България сутрин".

Тя обясни, че много често кърлежът остава незабележим, тъй като полазва по скрити места, за да останат по-дълго време неоткриваеми, предава dnes.bg.

"След разходка в парка, е добре да съблечем детето и да го огледаме. Добре е при разходка да използваме по-светли дрехи, на които кърлежите са по-видими и да разгледаме по-добре гънките по тялото - под мишници, зад ушите. Могат да бъдат във всяка част на детското тяло", обясни педиатърът.

Тя обясни, че хоботчето на паразита се забива в тялото и самото тяло на кърлежа остава над кожата, така че той остава видим и не би трябвало да се обърка с бенка.

"След като бъде установен от родител, трябва да се запази спокойствие", каза д-р Маркова.

Тя обясни, че ако има възможност да се потърси лекарска помощ, това трябва да се направи и трябва да стане по възможност в рамките на 24 часа - това е периодът, в който се смята, че не може да се предаде зараза.

Но ако се намираме сред природата, трябва да решим въпроса сами.

"Ако нямате възможност за медицинска помощ, има специални приспособления, с които тялото може да бъде извадено", каза медикът.

Може да се използва марля с нервнопаралитичен спрей, след което с т.нар. "кози крак" и с леко загребване и завъртане тялото може да се махне, без да бъде разкъсано, каза в ефира на Bulgaria ON AIR д-р Маркова и допълни, че след това мястото трябва да се обработи с йодасепт и да се наблюдава самото място на ухапването за локални последици - оток, зачервяване, болки и за симптоми - най-често температура, втрисане, мускулни болки.

Кърлежът може да се занесе за изследване и е добре да бъде изследван - в РЗИ при центъра по заразни и паразитни болести.

Даването на медикаменти като антибиотици става само след предписание на доктор и когато има множество кърлежи по тялото, или кърлежът е престоял повече от 3-5 дни.

 

2
Коментара по темата
2.
Как ни учат извън БГ
01.06.2023 21:26:15
Никакво завъртане или пръскане, защото така се увеличава рискът да се отдели отрова в човека!Вади се право нагоре. Ако главата се откъсне и остане, няма проблеми, сама ще си падне.
1.
Karlej ot parlamenta
01.06.2023 21:23:23
Gotvete go s Oriz basmati
  Добави Коментар
Мъж от село Оризаре кара мъртво пиян За щастие не се стигна до инцидент Отличник е в... Масажите
Млада жена от Бургаско реши да краде, полицията я сгащи Престъплението стана в Поморие Депутатите обсъждат вота на недоверие Гласуването ще е към края на традиционната работна седмица
Ето какво ще е времето Дъжд почти в цяла България Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи
Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах
Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри 
Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта" PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова