Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Най-високотехнологичният център за миниинвазивна хирургия на онкологични заболявания ще е в Бургас
Предстои реализацията на един от най-важните проекти в нашия стратегически мениджмънт – строежа на новия ни Четвърти корпус, каза проф. Христо Бозов
-Проф. Бозов, като председател на Българското Научно дружество по Обществено здраве (БНДОЗ), какво отчетохте пред Общото събрание?
-Общото събрание на БНДОЗ се проведе в събота, 27 май, последният ден на Шестата научна конференция на нашето дружество в град Плевен. Отчетох пред делегатите, че отново направихме една успешна конференция, след тази в Бургас миналата година. Дружеството увеличи с 28 своите членове и вече са 370. Увеличиха се двукратно и приходите. Интересът към членство в нашето дружество, което се занимава с проблемите на Общественото здраве нарасна значително. Взехме решение Медицински университет гр. Пловдив да е домакин на следващата 7-ма научна конференция на БНДОЗ догодина.
-Какви бяха основните теми на конференцията?
-Участниците представихме 117 доклада и научни съобщения. Основните направления бяха: Социална медицина и промоция на здравето, Здравни грижи, Първична здравна помощ, Хранене и диетика, Морска медицина, Психично здраве, Кинезитерапия, рехабилитация и ерготерапия, Дигитално здраве и телемедицина.
-Имаше ли някой специфичен въпрос, който предизвика повече обсъждане?
-Да и той е свързна с възстановяването на пациентите, прекарали КОВИД-19 инфекция. Това е един много сложен проблем пред общественото здраве и националната здравна система. За съжаление, по време на пандемията, политиците, които вземат решения, не използваха пълноценно нашият научен потенциал. Допуснаха се много грешки.
Акцентирах в словото си като председател на дружеството при откриването, че България е на едно от първите места в света на глава от населението по смъртни случаи от КОВИД- 19 инфекция. Как и защо се случи това? Защо починаха около 40 000 българи? Направихме ли си всичко възможно като нация и здравна система за да го предотвратим? Това са открити въпроси, на които трябва да се търси отговор. Не само заради жертвите, но и заради настоящето и бъдещето. Защото, ако пак се появи подобна опасност, ние трябва да сме подготвени.
-Какво беше Бургаското участие?
-В конференцията участваха представители на всички медицински университети в България, както и на медицинските факултети и факултетите по обществено здраве и здравни грижи на широкопрофилните университети, какъвто е нашият Бургаски университет „Проф. д-р Асен Златаров“.