Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Борбата между САЩ и Китай поставя Европа в печеливша позиция

Ключови думи: сащ, китай, борба, европа печели

Докато Съединените щати се опитват да се оттеглят от Китай, Европа се оказва в доста сладка позиция.

През по-голямата част от мандата си досега президентът на САЩ Джо Байдън поддържаше остър тон към Китай, наричайки втората по големина икономика в света най-сериозния конкурент на Америка. Дипломатическият диалог между двете страни достигна много нестабилен етап по-рано тази година, когато Вашингтон обвини Пекин, че използва шпионски балони за получаване на разузнавателна информация от американски военни обекти, предава economic.bg.

Ястребовата политическа позиция на САЩ спрямо Китай означава, че Китай трябва да подобри отношенията си с Европа, за да смекчи въздействието на контрола върху износа. Следователно, Китай има стимул да работи усилено за подобряване на отношенията с ЕС“, каза Анна Розенберг, ръководител на геополитиката в института „Амунди“, пред CNBC.

Длъжностни лица в Европа възприеха малко по-различен подход от администрацията на Байдън, предпочитайки да заемат по-мека позиция спрямо Пекин, признавайки значението му за европейската икономика. Данни от европейската статистическа служба (Евростат) показват, че Китай е бил третият най-голям купувач на европейски стоки през 2021 г.

„ЕС е в много различна ситуация от САЩ, които очевидно преследват водено от политики разединяване с Китай“, каза Джейкъб Къркегаард, чуждестранен старши сътрудник в Института за международна икономика „Петерсън“.

Погледнат от Китай, ЕС е най-важният пазар с високи доходи, до който все още има до голяма степен неограничен достъп. Това, от своя страна, прави много по-малко вероятно Китай активно да се опитва да ограничи търговията с ЕС“, каза Къркегаард, добавяйки, че Китай „има много да губи от търговска война с ЕС“.

Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен през последните месеци настоя за политика за намаляване на риска от Пекин – намаляване на зависимостта от страната в критични сектори, като суровини и полупроводници. Европейските служители обаче не са дори близо да подкрепят тотален разрив на икономическите и дипломатическите връзки.

„Политическата необходимост от намаляване на риска в отношенията между ЕС и Китай е напълно различна от отношенията между САЩ и Китай. В свят, характеризиращ се със съперничество между САЩ и Китай, ЕС е най-важният икономически партньор и за двамата – това дава на ЕС значителни политически ползи спрямо Пекин и Вашингтон“, каза още Къркегаард.

Единният пазар на ЕС, където стоките и услугите се движат свободно през границите, е дом на 23 милиона компании и над 450 милиона потребители, според данни на Европейския съвет.

Не искаме да подхранваме съперничеството между САЩ и Китай“, каза пред CNBC служител на ЕС, който не пожела да бъде назован поради чувствителния характер на ситуацията. „Предпочитаме да успокоим нещата... без да бъдем наивни“, каза още той.

Американската реторика спрямо Китай леко се успокои след срещата на лидерите на Г-7 през уикенда, като Байдън затопли концепцията за намаляване на риска, вместо напълно да отдели двете най-големи икономики в света.

Пекин не хареса идеята лидерите на Г-7 да се съберат, за да критикуват политиките на Китай. Вследствие на срещата комунистическото правителство наложи забрана на своите компании да купуват от американския производител на чипове Micron.

Алисия Гарсия-Ереро, старши сътрудник в европейския мозъчен тръст Bruegel, каза, че Европа може да не се окаже в лесна позиция на фона на това напрежение между САЩ и Китай.

„Всъщност, много се съмнявам, че това ще се случи“, каза тя по отношение на перспективата Вашингтон и Пекин да търсят Европа за нейните икономически връзки.

Китай предприема много ответни действия срещу Европа по много начини и усещането, че Европа е все по-зависима от Китай – този вид стратегическа зависимост за зелена енергия става все по-ясна“, каза тя, отбелязвайки, че Пекин е наясно, че лостът се запазва, тъй като Европа се стреми да развие по-устойчива икономика.

Китай е най-големият доставчик на няколко критични суровини в света, според проучване, публикувано от Европейската комисия, които се използват в продукти, като електрически превозни средства.

1
Коментара по темата
1.
Дернев
27.05.2023 11:57:01
"Борбата между САЩ и Китай поставя Европа в печеливша позиция" Това само някой останал във времето германец, поради осланяне на Щатите може да го сътвори. Нещо като щрауса заровил главата си в пясъка. Без СЕЩ в съюз с Русия, най-много Китай и САЩ да решат по някое време да си делнат Европа, разпределяйки си света, като компромис да не се бият заради Тайван. В това си раздробено състояние Европа просто няма шанс за някаква печеливша позиция.
  Добави Коментар
Една от три жени между 18 г. и 60 г. страда от липса на интерес или удоволствие от секса Проблемите във връзката - неразбирателствата, липсата на комуникация и на внимание може да намалят желанието за секс у жената Зодиите, които ще получат мечтано предложение преди края на февруари 4 зодии ще се радват на положителни оферти
Пламен Карашев съобщи голяма новина навръх рожденния си ден Националният празник ще бъде отбелязан по незабравим начин в Бургас „Щастието на французойката“: торта суфле без печене Всички любители на сладкото са луди по нея
Сигнал до Флагман.бг: Страшна измама с прахосмукачки Dyson и Техномаркет (СНИМКИ) Направена е фалшива страница от името на веригата, от която мамят наивници Ако искате я наричайте модерна мусака, ако искате руло от картофи - всичко му отива на това изкушение Приготвя се с евтини продукти, подобно на класическата мусака с картофи
Просто изсипете пакетче мая в пералнята и решете този проблем Опитните домакини заместват купешката белина с мая за хляб Усложненията от грипа идват седмица след него Това се случва основно при пациенти с компрометиран имунитет, както при бременни и кърмачета
Обявиха най-странната обществена поръчка. 9,2 милиона лева за конете на спецченгетата Пусната е от Столичната дирекция на вътрешните работи Имахте ли необичайно главоболие и неразположение? Подгответе се за още! Ударила ни е силна магнитна буря, предстои още
Атанас Зафиров: БСП ще има зам.-министри в три ведомства  Филип Попов ще бъде зам.-министър в МВР от БСП Слагам 2 подправки от кухнята на мястото на праха и пералнята се чисти от всички боклуци с едно пускане Този метод ще я спаси от счупвания, запушвания и други замърсители