Тръмп и ДеСантис имат еднакви виждания, но се различават по три ключови политики
Губернаторът на Флорида Рон ДеСантис, който преди дни обяви кандидатурата си за президент на предстоящата надпревара през 2024 г. и прекия му „съперник” от Републиканската партия – бившият държавен глава Доналд Тръмп, имат на практика идентични виждания по отношение на почти всички проблеми, пред които Америка е изправена. Двамата обаче, както и политиките им по няколко направления, се различават коренно. Това са 3 ключови елемента от управлението в САЩ и новите технологии – Биткойн, Федералния резерв и т.нар. „голямо правителство” (Big Government).
За разлика от Тръмп, ДеСантис е изцяло „за” въвеждането или поне официализирането на Биткойн и останалите криптовалути. Неведнъж той е изразявал подкрепата си към тази алтернативна форма на валути и това е видно от редица негови изказвания. Преди дни той каза, че ще направи всичко възможно да защити правото на хората да ползват криптовалутите.
„Не ме сърби да управлявам всичко, което хората правят. Имате пълното право да притежавате и използвате Биткойн. Единствената причина, поради която бюрократите искат да го забранят, е тази, че не могат да го контролират. Като президент, аз ще направя всичко по силите си да защитя вашите права”, каза преди дни Рон ДеСантис.
Какво е "Великото американско завръщане"? Рон ДеСантис ли ще е новият президент на САЩ
Нещо повече – 44-годишният губернатор успя преди няколко месеца да въведе законодателство във Флорида, което забранява дори потенциалното използване на т.нар. „Дигитални валути, издавани от централни банки” – една от най-спорните през последното десетилетие тема. Той предупреди, че въвеждането на такива би значело въвеждането на система за „социален кредит” – антиутопичен процес, който съществува в някои от големите градове в комунистически Китай, защото по този начин правителството има пълния контрол върху финансите на индивида в обществото.
В контраст Тръмп отдавна е противник на Биткойн и криптовалутите. Бизнесменът през 2019 г. ги нарече „инструмент за противозаконно поведение” и добави, че правителството трябва да предприеме по-драстични стъпки за регулирането и контрола върху тях.
„Не съм фен на Биткойн и другите криптовалути, чиято стойност е жестоко волатилна и базирана на въздух. Нерегулираните активи в крипто могат да станат причина за незаконни дейности, трафик на наркотици и други нелегални дейности”, каза Тръмп в Туитър, преди да бъде блокиран от тогава екстремно либералното ръководство на платформата.
Според него биткойн е „измама”, а друга причина да не го харесва е фактът, че е чужда валута, която си съперничи с долара. „Искам доларът да е световна валута, винаги съм го казвал”, заяви бившият президент.
Друга тема, по която ДеСантис и Тръмп се различават, е отношението им към т.нар. „принтер за пари” или частната организация Федерален резерв.
През целия си мандат от 2016 до 2020 г. Тръмп изрази желанието си сегашната система, при която постоянно количеството на парите в икономиката се увеличава, да се запази, макар и още рано в мандата си да се обяви „за” връщането на премахнатия през 70-те години златен стандарт или златно покритие на долара.
Тръмп дори прикани Конгреса да одобри извънредния пандемичен пакет, с което в системата бяха добавени над 2 трилиона долара – една от причините към момента световната инфлация да продължава да расте. В общи линии, въпреки това какво говореше през 4-те години в Белия дом Тръмп против „дълбоката държава”, той на практика работеше за нея.
От друга страна ДеСантис е против Федералния резерв или т.нар. ФЕД. Според него тази частна организация трябва да спре да манипулира монетарната система. „Имаме нужда да се фокусираме върху стабилния долар. Ролята на ФЕД трябва да бъде сведена до минимума”, заяви в сряда по FOX губернаторът на Флорида.
По време на мандата му като конгресмен пък той бе единия от входителите на законопроект, целящ да се направи одит на Федералния резерв. В общи линии – той иска да прекъсне връзката между привидно двете партии в САЩ Демократичната и Републиканската, които формират двете страни на една монета, с институциите, които печатат доларите. Неговата идея е това да не става на всяка цена със запазването на долара, а и с алтернативни методи.
Коя от двете визии за бъдещето е по-добра е трудно да се каже.
Но разликата в разбиранията между двамата кандидати за президент от „Великата стара партия” (Републиканската) са очевидни и вероятно изградени основно заради разликата във възрастта между Тръмп и ДеСантис. Те са родени в интервал от 32 години. Тръмп догодина навършва 77 г., а ДеСантис тази година ще стане на 45 г.
Тази поколенческа разлика определено ще окаже влияние и върху изборния резултат още преди изборите. Догодина ще стане ясно кой от двамата кандидати ще предпочетат Републиканците, а от това много ще зависи кой ще е претендентът от Демократичната партия.
Една хипотеза се върти от извеснто време в интернет и има сериозна логика – че атаката срещу Доналд Тръмп в момента е умишлена, колкото и очевидно да звучи това, но има съвсем друга задача. Тя е основана върху идеята не да дискредитира бившия държавен глава, който атакуван от правителствения апарат може само да трупа активи за предстоящия вот, но да го вдигне нагоре по рейтинг, за да не бъде „опонентът му” Рон ДеСантис избран за кандидат от Републиканците.
Защото с политиките, които той представя сега, още в началото на кампанията си, са контрастни на установения ред и при евентуалното им прилагане, блатото, което Тръмп опита да преобърне и не успя, ще бъде сериозно развълнувано. А мястото на тинята е добре установено, че е по дъното, на дълбоко и няма работа по повърхността.
Добави Коментар