Доц. д-р Румен Филипов, гръден хирург и мамолог: Все още жените неглижират профилактиката на млечните си жлези
Все още жените неглижират профилактиката на млечните си жлези, въпреки повишената осведоменост сред населението, касаеща ракa на млечната жлеза и ползите от ранното му откриване. През 2021 г. злокачествените новообразувания на млечната жлеза са сред водещите локализации по равнище на смъртност, като ги изпреварват само туморите на белия дроб и панкреаса. Ранното откриване на злокачествените заболявания и навременното лечение са предпоставки за намаляване нивата на смъртност сред населението. Само за една година в България новодиагностицираните случаи с онкологични заболявания през 2021 г са 36 451, от тях около 3500 са рак на гърдата, а броят на смъртните случаи се равнява на 19 460.
Статистически всяка осма жена може през живота си да заболее от рак на млечната жлеза.
Статистиката е плашеща, но обратима, ако осъзнаем, че профилактичните прегледи са пътя към доброто здраве. Хванат навреме, ракът на гърдата е напълно лечим. Целта на скрининга е да се хване заболяването още в началните му стадии, преди туморните образувания да се проявят клинично, включително преди напипването им. Данните сочат, че смъртността от рак на гърдата намалява с повече от 30% при жени, които не пропускат профилактиката си.
„Ползата от профилактичните прегледи е, че има възможност да се открие всяко заболяване в ранен стадий. Лечението на карцинома на млечната жлеза претърпя изключителен прогрес и ранното откриване позволява да се постигне пълно излекуване, нещо което не може да се каже за повечето онкологични заболявания.“ казва гръдният хирург и мамолог доц. д-р Румен Филипов. Доц. Филипов, който е част от екипите на университетска болница „Дева Мария“ и медицински център „Света София“ има богат опит със заболяванията на млечните жлези и е един от водещите мамолози в страната.
„Нека приемем реалността и тя е, че ракът е част от нашето ежедневие. Да не се правим, че не съществува, както го правят хиляди хора, неглижирали профилактиката си. Не, ако не се прегледаш няма да се спасиш от рака, няма да ти „открием нещо“, единствено ще се лишиш от възможността да победиш в тази борба.“ категоричен е доц. д-р Филипов.
Според специалиста, до 30 годишна възраст жените трябва да правят профилактичен ехографски преглед веднъж годишно, а след 30 г.- поне два пъти в годината. След 40 г. възраст при жени с фамилна обремененост по женска линия трябва да се извършва мамографично изследване веднъж в годината. За всички други жени това правило важи след 50-тата годишнина. „Категорично, ракът на млечната жлеза се подмладява, включително съм имал пациентки на 18 г. Вече не спада към заболяванията на възрастните жени. Младите не трябва да се успокояват с ранната си възраст и да нехаят за профилактиката.“ разказва доц. Филипов.
Все още не може да се каже с категоричност какви са причините за появата на рак на гърдата, но съществуват рискови фактори, с които можем да съобразим честотата на профилактичните си прегледи. На първо място е възрастта. С възрастта се увеличава възможността от развитие на рак на гърдата. Заболяването се забелязва по-често при жени над 50 години. На второ място е фамилната анамнеза за рак на гърдата,по женска линия, като е важно да се знае, че мъжете също могат да развият заболяването. Предразположението се дължи на генетични фактори. Съществуват няколко наследствени гена, които са свързани с повишен риск от развиване на рак на гърда, както и други видове карциноми. BRCA1 и BRCA2 са най-често срещаните мутации. Преболедуван рак на яйчниците, хормонозаместителна терапия при менопаузални жени, контрацептивни хапчета, атипична хиперплазия на гърда повишават риска от развитие на рак на гърдата. Различни фактори в ежедневието също могат да допринесат за образуване на рак от какъвто и да е вид. Един от тях е наднорменото тегло. Постменопаузални жени с наднормено тегло са застрашени в по-голяма степен от рак на гърдата. Физическата активност намалява риска от развитие на злокачествени заболявания, както и шансът за рецидивиране (завръщане) на болестта, след вече проведено лечение. Ежедневното движение може да предпази жените от рак на гърда, като им помага да поддържат здравословно тегло, намалявайки нивата на хормоните в организма или предизвиквайки положителни промени в техния метаболизъм и имунна система.
Симптомите, за които всяка жена трябва да следи, извън редовния си профилактичен преглед при мамолог са лесни за забелязване.Необходимо е редовно да извършват самоизследване на гърдите, най-добре по време на душ и осапунени млечни жлези. Жени, които познават гърдите си могат сами да открият много малки тумори - предимно безболезнени,с твърда структура растящи с течение на времето. Важен сигнал е кръвенистата секреция от зърното. В напредналите стадии може да се получи видима промяна в размера или формата на гърдите, зачервяване на кожата, синини, разширяване на подкожните вени, хлътване на зърното навътре, кожа като портокалова кора. Може да има промяна в цвета и формата на зърното и кръга около него, незарастващи ранички.
При забелязване на който и да е от тези симптоми е необходимо спешно да посетите мамолог, за да изключите наличие на рак на гърдата.Както профилактичния си преглед, така и преглед при оплаквания може да направите при доц. д-р Румен Филипов в медицински център „Света София“- Бургас,или в УМБАЛ”Дева Мария”.
УМБАЛ „Дева Мария” предлага най-съвременната апаратура и водещи специалисти за профилактика и лечение на онкологичните заболявания.
Прегледите се извършват само след запазен час на 056 845083, онлайн на www.saintsofia.com или Superdoc.