Необходимо е предоставяне на повече социални жилища за уязвими роми, сочи доклад на МС
„В областта на жилищните условия се отбелязва необходимост от нарастване размера на предоставянето на социални жилища за уязвими роми и по-конкретни мерки за справяне с проблема с жилищната сегрегация на ромите.“ Това обявява вицепремиерът и социален министър Лазар Лазаров на заседанието на Министерския съвет (МС) миналата седмица.
Той цитира Административен мониторингов доклад за изпълнението през 2022 г. на Националната стратегия на Република България за равенство, приобщаване и участие на ромите (2021 – 2030). Той е бил гласуван без забележки, сочи стенограмата от правителственото заседание.
„Настоящият доклад е първият по отчитане на изпълнението на Националната стратегия, която е приета на 5 май 2022 година от Министерския съвет. Изготвена е въз основа на информация, получена от всички ангажирани министерства и институции, които са изпълнявали политики, мерки и дейности, реализирани през 2022 година“, казва още Лазар Лазаров на заседанието на МС.
„Докладът съдържа също така и отчетите на изпълнение на Общинските планове за действие по приетите 28 областни стратегии. За отчетния период се регистрират позитивни промени и устойчиви резултати в редица сектори, като основно това се дължи на интегрирания подход при изпълняваните политики. Отчитането на специфичните нужди на ниво общини. Сътрудничеството с гражданския сектор и местните общности, което е добавената стойност на новата стратегия“, коментира министър Лазаров.
Според самия доклад, който вече е публикуван, по-голяма част от ромите живеят в т. нар. „обособени ромски квартали”, където жилищните условия са крайно неприемливи. Обособените квартали продължават да бъдат една от основните пречки за цялостната интеграция на ромите в обществото, тъй като условията на живот в тях водят до задълбочаване на изключването им, до занижаване на възможностите за подобряване на образователния, социалноикономическия и здравния статус и до маргинализиране на значителна част от общността. Възможните решения по отношение на жилищните условия на ромското население следва да бъдат интегрирани в по-широки национални дейности и законодателни инициативи. Те следва да бъдат насочени основно към регулиране и благоустрояване на ромските квартали, разширяване на възможностите за изграждане на собствени домове от семействата и в по-малка степен към програми за социално жилищно настаняване или подпомагане на семейства с междупоколенческа бедност, особено с малки деца и деца – ученици, болни членове на семейството, непълни семейства и други. В програмите за социално жилищно настаняване ромите следва да бъдат включени съвместно със семейства от мнозинството. За да се осигури успех на такива програми, е необходимо да се предвиди дългосрочна социална и психологическа подкрепа. В тези програми водеща роля имат общините, което е свързано и с увеличаването на общинските жилища. В рамките на Оперативна програма „Региони в растеж” 2014 – 2020 (ОПРР) и на Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г., които се изпълняват със средства от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), се предвижда подкрепа за инфраструктурни мерки за социално включване и интеграция на маргинализирани групи от обществото, се посочва в доклада.
Документът е 84 страници и освен жилищните условия адресира още няколко генерални проблема, свързани с приобщаването на ромите – образование, здравеопазване, заетост, върховенство на закона и недискриминация, култура.
НА НАРОДА , ДРУГОТО ПИШЕШ, ЧЕ СИ ДАЛ И ХОП В ДЕБЕЛИЯ ПОРТФЕИЛ.
Понеже вероятно гласуваш за Брюксел, като 90% от електората, оплачи се на Урсулата да ти оправи канализацията.
Бих искал да Ви попитам, защо изтрихте написаното от мен? Това е истината, и Вие много добре го знаете! Нали живеем в свободна и демократична държава!!! Всеки има право да задава въпроси и съответно да отговаря! Същото важи и за изказването на коментари по съответни теми! Факт е! Живеят на наш гръб и ние ги "дондуркаме" като бебета! В ТОЗИ КОМЕНТАР НЯМА ОБИДИ НА РАСОВА ОСНОВА!
И по един лек автомобил трябва да им се дава. Нали сте в клуба на богатите, какво се стискате?!