Венелин Ташев: Сигнал срещу Димитров за милиони изпратихме в Сметната палата още през март
Решението на Сметната палата да сезира Главна прокуратура за финансови нарушения в Община Несебър за периода 2006 – 2009 година предизвика огромен отзвук в града. Но порочните практики продължават и през 2010 година, а кметът Николай Димитров не дава ясен отговор къде са потънали стотици хиляди левове общински пари. Това се твърди в Сигнално писмо до Сметната палата, Агенцията за държавна финансова инспекция, Окръжната прокуратура в Бургас и Областна управа. То е изпратено през март тази година и е подписано от шестима общински съветници, представляващи четири политически партии – Венелин Ташев от ССД, Атанас Терзиев – ГЕРБ, Никола Иванов – Атака, Румен Кулев – РЗС, Николина Тодорова и Константин Гюпчанов - ГЕРБ.
Шест конкретни случая на законови нарушение от страна на Николай Димитров са изброили съветниците в сигнала си. Според тях през 2010 година в сметките на общината са постъпили 1 051 633 лева, като 791 633 лева са предвидени за изграждане на пречиствателна станция и главен колектор в Обзор, а 260 хиляди – за канализационна мрежа в Оризаре. Първата сума е отразена в капиталовите разходи, но втората не е и не е ясно за какво тя е изразходвана, пишат съветниците.
Вторият случай е за прословутите представителните разходи на кмета Николай Димитров. Съветниците твърдят, че с решение № 896 от 23.02.2010 година общинският съвет е гласувал за тази цел 120 000 лева годишно, а Димитров реално е изхарчил 150 968 лева. Няма решение, с което този лимит да е увеличен с цели 30 968 лева, твърдят авторите на сигнала. Така през всеки работен ден на миналата година Николай Димитров е имал на разположение по 600 лева общински пари за представителни разходи.
Особено фрапиращ е случаят с обект № 683 от капиталовата програма на общината, наречен:“Направа на пешеходно пространство от светофар до гробищен парк Несебър“. За този обект са предвидени 100 000 лева, а са изразходвани 99 946 лева. „При направената проверка и разчети от наша страна обаче се установи, че става въпрос за изграждане на тротоар, не по-дълъг от 500 метра, която не струва повече от 50 000 лева при най-високите пазарни цени на СМР“, пишат съветниците и допълват, че този случай не е единствен, а е показателен.
Липса на милиони левове лъсва, когато зам. кметът по бюджет и финанси Иван Гугов обявява, че към 17.02. 2011 година по сметките на общината има 9 939 279 лева. Общинските съветници обаче настояват, че сумата би трябвало да бъде много по-голяма – поне 13 523 279 лева – 4 840 000 лева от депозита на „Феста холдинг“ АД по договора от 2005 година за делфинариума и 8 689 279 лева от таксата за битови отпадъци, които не могат да бъдат харчени за друго, освен за почистване. И в постоянните комисии, и на самата сесия искахме от общинската администрация обяснения за тази огромна разлика в милиони левове, но логично обяснение не получихме, пишат в сигнала съветниците. Според тях през месец юли 2010, в предаването „12+3“ на националното радио, кметът Николай Димитров на практика признал за липсата на въпросните 4 840 000 лева.
През 2010 година в община Несебър била използвана широко порочната практика кметът Димитров първо да сключва договори за изграждане на различни общински обекти и дори да се разплаща за извършената работа с наетата за целта фирма, а едва след това да предлага на общинския съвет въпросния обект за одобрение. „Такъв бе случаят с паркинга между бл.1 и бл.3 на ул.“Еделвайс“. Този обект бе изпълнен много преди кметът Димитров да го предложи за одобряване от Общинския съвет“, пише в сигнала до Сметната палата. По същия начин било направено и проектирането за аварийно укрепване на свлачищата в общината. На 27.04.2010 година Димитров сключил договор с фирмата-изпълнител за 129 503 лева, а едва на 12.08. 2010 година входирал в ОбС докладна за промяна на строителната програма. Интересен е и фактът, че решението за стартиране на обществената поръчка е от 23 март, а заповедта на Димитров е от 16 март.
Шестимата съветниците пишат до Сметната палата и за очевидния конфликт на интереси в дирекцията „Общинско звено за самоохрана“, в което през 2008 година за директор е назначен Герасим Михалчев, който по същото време е имал трудов договор за 8-часов работен ден с частната охранителна фирма „ВТА“ ООД. Едва на 17.02.2010 година, след избухването на обществен скандал по този въпрос, Михалчев бил освободен.
Съветниците настояват да започнат проверки по описаните случаи, които според тях не са единствени. Когато пишат Сигналното писмо, те още не знаят какви ще бъдат констатациите от одита на Сметната палата, който по това време тъкмо приключва.
Още не е ясно какви действия ще предприеме Главна прокуратура след получаване на одиторския доклад на Сметната палата. Междувременно обаче стана ясен един трагикомичен факт – общинският съветник от РЗС Румен Кулев, който се е подписал под Сигналното писмо, на тези избори вече е кандидат от друга партия – Либерален съюз, която наскоро обяви подкрепата си за Николай Димитров, който иска втори мандат. „Виждате на каква безпринципност се натъкваме – през март Кулев подписва сигнал срещу Димитров, а през октомври вече го подкрепя“, недоумява Венелин Ташев, който пръв е поставил подписа си под Сигналнто писмо.