Арх. Бурулянов разказва защо бургаският Планетариум е уникален за света и как архитектурата променя града
- Арх. Бурулянов, честит празник на книжовността и славянската писменост в аванс ! Утре, навръх 24-ти май се открива един от новите символи на модерния Бургас и пореден знаков проект за нашия град, дело на вашето архитектурно бюро. Разкажете ни повече за Планетариума на Морска гара. Дори без да функционира все още, той безспорно се утвърди като най-сниманият обект в града, а интереса към него расте с всеки изминал ден.
- Често си говорим с колегите, че може цял живот да проектираш и пак да не стигнеш до изпълнението на такъв тип обект. С гордост мога да кажа, че труда на всички ни се възнагради с успех. След години работа и детайлно изследване на всякакви възможни неясноти, утре ще бъде октрит първия в света Планетариум с такава специфична обивка. Най-характерното за този обект, не е нито мащаба му, нито технологиите заложени в него, а уникалния му силует. Направен е от 12 метра диаметър неръждаема стомана, специална марка, шлайфана до пълна огледалност, допълнена от периферия наподобяваща Сатурнов пръстен. Това е една от малкото сгради в света, които има функция, болшинството са само арт инсталации с красива външност. Тук имаме и напълно функционална вътрешност, с камерна зала за 50 посетители или 2 ученически класа, с последно поколение прожекционен купол за 3D ефекти. Планетариумът несъмнено се превърна в градски символ още преди да е открит официално заради външността си, а щом отвори врати ще се види и неговото технологично ядро.
- Може ли да се каже, че както обществените каузи и публичните дейности, така и проектите за обществени сгради са Ви по-интересни ?
- Без съмнение мога да кажа, че през 33-годишната история на Архитекти Бурулянови като проектанти, особено вълнуващи са последните 10-ина години, в които имахме шанса да проектираме и изпълним много значими обществени сгради. Сред тях са новите корпуси на IT гимназията и СУ „Св.св.Кирил и Методий“. Преди 5 години направихме строхотен проект за нов градски стадион, който се надявам както се анонсира наскоро да се изпълни и да краси града. Проектът отново е много амбициозен, но също така и фунционален и модерен. Наричаме го Стадиона на Платната, заради характерните му морски форми, а реализира ли се, немунуемо ще дръпне напред цялата територия в близост и ще даде сериозна икономическа добавена стойност на района. Наред с всякакъв вид интересни градски мебели и модерни инсталации, успяхме да реализираме Експозиционния Център Флора в изключително трудната обстановка на Морската Градина преди точно 8 години. Това беше и първата толкова титулувана публична сграда за Бургас. Тя спечели както Сграда на годината, така и Сграда на публиката за цяла България. Надяваме се да повторим този успех със страхотната сграда на Планетариума през тази година и вярвам, че ако се обединим като град зад тази кауза, както преди години с Флората, ще пожънем заслужен успех и отново ще имаме признанието за Сграда на публиката, тук в Бургас.
- Има ли проект, за който да съжалявате, че не се е случил през годините?
- Винаги сме имали много смели идеи и интересни предложния, особено що се касае до публичните сгради и в тази връзка ми е болно, че не се реализира предложението ни за Художествената галерия до Часовника. Изминаха 10 години без резултат, а все ми се струва, че на това място града заслужава да получи знакова сграда с интересен изглед, може би с по-различна функция от тази, която конкурса тогава предвиждаше. От няколко години защитавам тезата, че съседните 2 парцела до празния ъгъл трябва да бъдат окрупнени заедно с него и там да се случи модерна административна сграда с публични функции, която да събере различните разпокъсани звена от администрациите на едно място, като заедно с това се предвиди търговска част и място за изложби и публични зали. За да има подобен сценарий е нужно приоритизиране на този проект, не малко средства и средносрочна визия за развитие. Това е що се касае до нашите нереализирани проекти, а от проектите на други бюра и конкурси, определено най-очаквана е реализацията на нов градски площад и атрактивна крайбрежна територия зад сградата на автогарата в тила на 7 до 9то корабно място. С необходимия баланс, този проект ще даде на града ни още една ос на развитие и важна притегателна точка. Определено всички трябва да очакваме развитието на този проект, защото това ще бъде вторичен градски център и площадно пространство в подобрен крайморски вариант.
- От половин година сте начело на Съюза на архитектите в града, какви са вашите планове за развитие на организацията и от какво имат нужда вашите колеги от гилдията?
- Основната ми задача е да продължа и надградя всичко постигнато в последните години от предишните председатели. Бургаското Дружество е най-младото като членска маса в страната и ще работим още по-уверено в тази насока. Другото характерно е, че бургаските архитекти разполагат със собствеността си изключително добре и управлението на имотите на САБ носи постоянни дивиденти на дружеството. Преди броени дни имаше и национално изборно събрание и с гордост мога да кажа, че се сдобихме с член на управителния съвет на национално ниво, което немунуемо ще ни даде повече тежест в решенията. Мой личен приоритет е придобиването на повече авторитет в обществото и заслужено признание за архитектурната професия. Важно е архитектите да са по-ценени, по-уважавани и най-важното да се вслушваме повече в експертното им мнение по важните за града въпроси.
- Вие сте Председател на Сдружение Посока Бургас, което преди месец организира безпрецедентна Кръгла маса за развитието на една язва в сърцето на града – терена отреден в миналото за универсален магазин и известен от десетилетия като Дупката. Смятате ли, че ще постигнете успех в решаването на този дългогодишен казус ?
- В Посока Бургас имаме изключително свободна и демократична комуникация, и сме почитатели на отборната игра, споделеното лидерство и реалните резултати. Затова преди повече от 5 месеца се събрахме по тази тема, решихме кои ще бъдат приоритетите ни, докъде ще ни стигат силите по този казус и избрахме най-практичния начин за действие. Имахме 2 основни цели – популяризиране на темата и убеждаване на обществеността в преимуществата от изготвянето на добро задание и организацията на международен конкурс. Резултатите са следните – по наши данни над 30 хил. души вече знаят, че тази територия в огромната си част - над 90% е общинска, което значи че е на обществото, на бургазлии и те имат думата какво ще се случи там и имат правото да изискват информация и да изразяват мнение по евентуални проекти и то отрано. Второто нещо, което имахме за цел е да се обясни и разбере смисъла и важността на инвестирането в професионално изготвено задание за проектиране и прозрачен международен конкурс. И тук постигнахме абсолютно единодушие с експертите. Оттук насетне всеки бургазлия, трябва да знае две неща за територията на Дупката. Едното е че това е публична територия в огромната си част и второ, че тя ще бъде реализирана само след конкурс. Като допълнение сме изготвили и анализен документ, който ще предадем на институциите като авансово предпроектно проучване за заданието и конкурса. Всичко това безвъзмездно и в интерес на бъдещето на града и качественото изпълнение, което да ни служи десетилетия напред.
- Да се върнем десетилетия назад. Какво означава 24 май и с какво този празник е по-различен за вас?
- Единственото нещо, което ще остави диря след нас, по-голяма от сградите, са нашите поколения и затова, аз лично уча децата си, че 24 май е най-важния ни празник. Не само заради писмеността и традициите, но и заради възможността чрез словото да предаваме послания през поколенията. Благословени сме със собствена писменост и трябва да се гордеем, че повече от 20 държави пишат на нея. Това е уникално само по себе си. Трябва да се научим повече да си вярваме като нация и общество, претърпяхме прекалено много сътресения и всякакъв вид кризи. Ако нещо ще ни обедини и ще ни даде кураж, то това ще е само нашата славна история и светлото бъдеще на поколенията ни. Честит празник!