Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво представлява ядреният синтез и защо е важен за бъдещето на човечеството

И по-важният въпрос – коя ще е първата държава, която успешно ще реализира мечтата да впрегне в лаборатория енергията на Слънцето
Ключови думи: ядрен синтез, токамак, енергия, човечество, бъдеще, технологии

Слънцето е на практика вечен, поне за човешкото възприятие за време, източник на енергия. Логично, от десетилетия учени и изследователи се опитват да впрегнат процесите, които се случват в центъра на звездата ни и да ги използват за производство на електричество и топлина. Ядреният синтез е „Светият Граал” в науката. За разлика от ядрения разпад, който използваме от 40-те години насам за деструктивни цели, създавайки най-разрушителните оръжия, съществували някога, при синтезът, вместо ядрото на атома да бъде разделяно, за да създаде нови по-малки частици, тук ядрата на два атома се сливат в едно и отделят огромно количество енергия.

Ако този процес може да бъде изкуствено създаден в лабораторни условия, това би сложило край на всички проблеми с недостиг на електричество и би изстреляло човечеството в нова орбита от неговото технологично и дори еволюционно развитие. Точно затова от повече от 50 години учени по света опитват да пресъздадат комплексните условия, необходими за ядрен синтез, в умалена среда – задача, която се оказва повече от сложна за решаване.

За да се случи ядрен синтез са необходими няколко елемента. Първият, може би най-важен от тях, е наличието на огромна маса атоми, сбити под силите на тежка гравитация много близко един до друг. В центъра на нашата звезда това е основно водород. Ядрата на тези водородни атоми, съставени само от по 1 протон, се „докосват” и през серия от стъпки се сливат едно с друго, създавайки хелий. Невинаги процесът е успешен, но когато е, това се случва когато единият протон се трансформира в неутрон по силата на Слабата ядрена сила. От това се образуват и по един позитрон и неутрино. Резултатът е елемент, познат като деутерий. След това друг протон се блъска във вече формираният деутерий и това завършва със създаването на ядро на хелий-3 и изпускането на гама радиация. Именно тя излиза от ядрото на Слънцето към повърхността и съответно към космоса.

Най-важните новини в науката през 2022 г.

Финалната форма от синтеза е хелий-4, който има по-малко маса от оригиналните 4 протона, които са го създали заради формулата на Айнщан (E=mc^2) и именно заради това създаването на този атом води до отпускането на огромни количества енергия под формата на топлина и светлина, които „извират” от Слънцето. Описаният процес се случва 9.2х10^37 (или 920 с 37 нули отзад, или 9 200 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000) пъти в секунда. От цялата маса, която участва в случващото се, едва 0.7% се превръща в енергия, което макар и да изглежда малко, всъщност е равносилно на около 4.26 милиона метрични тона маса (основно водород), които са равносилни на 3.8х10^26 джаула енергия на секунда. Количеството е повече от достатъчно – всъщност над 100 000 пъти повече – от необходимата за една година енергия, която да реши всички проблеми на планетата.

Видно от всичката тази сложна математика, мотивацията да се пресъздаде силата на Слънцето в лаборатория е огромен. И докато буквално допреди година учените твърдяха, че „ядреният синтез е на 40 години разстояние от нас, винаги”, сега картината в научните среди изглежда много по-оптимистично.

Редица нации по света разработват т.нар. „Токамаци” – реактори, които опитват да усвоят енергията от синтез на атомните ядра. За жалост на русофобите, оригиналната концепция идва от Съветския съюз – от физиците Игор Там и Андрей Сахаров, които са били вдъхновени от Олег Леврентиев. Думата „Токамак” е съкращение от „Тороидална Камера с Аксиални магните полета”. Първият работещ такъв реактор пък е създаден от Натан Явлинский през 1958 г. Без да навлизаме в политика, сега руснаците не са водещи в развитието на тази технология. Европейските лидери са Чехия, Германия и Великобритания.

На прага на пробив: Успешен експеримент с ядрен синтез вещае светло бъдеще за човечеството

САЩ също не изостават от тази поредна за човешката история технологична надпревара. Редом до разработките с изкуствен интелект, които основно се извършват в Щатите, учените там работят сериозно и по няколко свои уж иновативни Токамаци. Експериментите и заигравките с технологията от Китай също не бива да се подценяват. И отново именно по оста „Запад-Изток” ще е основното съперничество. Защото ядреният синтез буквално ще обърне нова страница в човешката история.

Има няколко открития, които досега са правили това. Сред тях несъмнено са използването на огъня, измислянето на колелото, създаването на първата печатна машина и до известна степен концепцията зад интернет пространството. Всички те обаче ще бледнеят, в сравнение с овладяването на процесите, случващи се в центъра на Слънцето, прогнозират учени.

Въпросът е – коя държава ще се окаже в крайна сметка тази, която държи ключа към бъдещето на човечеството. Защото от това ще зависи и облика на планетата ни в идните векове. А моментът "Еврика" изглежда е само на една крачка разстояние.

 

6
Коментара по темата
6.
така така
20.05.2023 16:50:03
Пишете за пико наркомани и утайки!!! Кви са тея наУчни глупости от вас?
5.
DB7
20.05.2023 08:52:50
ПО-ТОЧНО КАЗАНО "ЗА ЖАЛОСТ НА ХОРАТА МРАЗЕЩИ ЕВРЕИ НАТАН ЯВЛИНСКИ
4.
фактолог
20.05.2023 06:29:18
Прав си ХХ . Още два източника: ТЯС "термоядрен синтез" , според известните физични закони , е невъзможен, твърди физикът Острецов. След "термоядрения" взрив , на полигона "Новая земля", не е открит хелий, т.е. синтез не е имало, твърди физикът С.А.Салль.
3.
XX
19.05.2023 23:12:21
Той ще си и остане важен за бъдещето на човечеството.
2.
Ай чиърс!!!!
19.05.2023 21:32:21
Таз статия утре събахлян ши я прочета цялята да мой да я усмислим,да я анализирам убаво и да си изведа правилните изводи!!!....чи след първите няколко изречения меко казано луеко са напрегнах.......и ши зема напрая някоя беля......най-много да скъсам някой минискус!!!
Ама иначе завладяващо четиво......грабна ма веднага.....чак процесора ми изпуши от удивление!!
1.
доsadsa
19.05.2023 21:08:06
Ядреният синтез е тогава когато журналист на флагман се опита да събере 2 +2
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес