Морският свят оживява в 120 кв. м светещи стенописи на крайбрежната алея в Приморско
Стотици обитатели на морския свят са героите в мащабно “платно” с обща площ от над 120 кв. м, разположено по протежение на крайбрежната алея до малкия пристанищен кей с лодки в Приморско.
В стенописите с дължина 90 м оживяват както характерни за Черно море видове, така и по-екзотични гости от близки и далечни води – от познатите зарган, попче и барбун през любимите на децата делфини и косатки, до гигантски октоподи и зелени морски костенурки.
Проектът се реализира от младата художничка Цвети Асенова с подкрепата на Община Приморско, а споделеното послание е за опазване на фауната и флората в Черно море и световния океан. Работата по него започва през октомври 2022 година, като се очаква той да бъде изцяло завършен в началото на новия сезон, за да радва туристите в курорта.
“Идеята за приморските стенописи се роди спонтанно в един следобед и започнах да рисувам още през есента, въпреки че времето поднасяше някои предизвикателства. Положителните реакции на хората ме мотивираха да се върна още през пролетта и да продължа да работя, за да може любимото ми Приморско да посрещне лятото още по-красиво.”, разказва Цвети Асенова.
“Благодарна съм, че общината прегърна идеята ми, а много местни хора, рибари и моряци се включиха спонтанно, като ми помогнаха със снимки на различни риби и съвети.”, допълва тя.
В работата си като референция художничката използва различни източници – от научна литература до снимки и видеа в Интернет. В съответствие с екологичното послание на творбата тя използва само водоразтворими устойчиви бои, които не замърсяват околната среда. Приложени са различни техники, като неравностите на рисувателната повърхност също са интегрирани по органичен начин в стенописа, за да се постигне повече дълбочина и 3D-ефект.
Характерно за проекта е и използването на флуоресцентни бои за детайли от подводния свят. Пълната красота се разкрива именно на тъмно, благодарение на инсталираното от Община Приморско многоцветно LED осветление по протежение на стенописите. Когато то работи, се постига допълнителна дълбочина на образите, а при промяна на цвета се създава оптическа илюзия за движение на морските обитатели. Заради ниския разход на електроенергия, използването на тази технология също е в съответствие с екологичните ценности, залегнали в проекта.
“Благодарни сме на талантливата авторка за ентусиазма и любовта, които вложи в тази впечатляваща творба. За нас е чест да я подкрепим, за да може тя да блести с пълния си потенциал. Това ще е още една приятна изненада за посетителите на Приморско това лято, а лично аз съм убеден, че тя ще стане любима атракция за най-малките. Най-хубавото е, че освен красота, приморските стенописи ще ни научат на нещо ново за морския свят и ще ни накарат да се замислим дали се грижим достатъчно отговорно за него.”, сподели д-р Димитър Германов, кмет на Община Приморско.
Първите светлинни тестове на арт проекта са преминали успешно, като официалната премиера е планирана за официалния празник на Приморско – 24 май.
За Цвети Асенова
Цвети Асенова е възпитаничка на Национална художествена гимназия „Илия Петров“ в София. Веднага след завършването си реализира успешно първата си самостоятелна изложба „Капката пробива камъка, ако се наложи“ , като творбите в нея са основно на морска тематика с характерните елементи - лодки , крайбрежия и морска шир. “Обичам морето и тази тема е силно застъпена в творчеството ми. Още от дете, когато всяка ваканция посещавах Приморско, заедно с моето семейство, останах влюбена в този град. Винаги съм искала да остана да живея тук и да допринасям за развитието на града. Горда съм , че от две години имам жилище в Приморско и съм на път да сбъдна, и тази своя мечта с реализирането на моят проект със стенописи.”, споделя още младата художничка.
В Големия град стоят красиво в подлези,на вълнолома до Морска гара и на всяко едно друго място обитавано от млади хора.
Ама що дирят у Ваше скапано село се питам Аз!?
Недейте копира всичко от най добрия град за живеене в България.... щото
на граждани ще заприличате"га си видите ушите без огледало".
Без това и селянията с портрети на български възрожденци редом до поп изпълнители ,кино звезди и загинали гмуркачи са осеяли камъните по тази алея от години наред-дело на някой повреден Кюприйски мозък.
Радост,за очите на бедния български турист от Радомирско, Пернишко и Радомирско дошъл при побратимите си лятоска отдаващ почит на това изкуство -докато чопли семки и "преживя" поетите калории от дюнерите, палачинките изядени по селската чаршия!
Оправете си разбитите улици в селото, направете достатъчно на брой паркоместа по време на издояването на бедния български турист лятоска в хотелите от Соца с пристроени нужници,култивирайте малко от малко а изкуството оставете на Нас!