Пристанище Бургас на 120 години! Валидираха тържествено тематична пощенска марка (СНИМКИ/ВИДЕО)
На днешния ден Пристанище Бургас навършва 120 години от откриването си. Паметната дата ще се отбележи с редица събития, организирани от ръководството на порта. Началото бе дадено с валидиране на тематична пощенска марка, което се състоя състои в галерия „Ателие” на филиала на Националната художествена академия в „Магазия 1”. Автор на филателното издание е ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков.
В церемонията участваха домакинът – изп. директор на Пристанище Бургас Диян Димов, областният управител на област Бургас проф. Мария Нейкова, проф. Георги Янков, Петър Сеферов – генерален директор на Дъжавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ и Лиляна Драгоева – директор на Регионално управление Югоизточен район на Българки пощи АД. На мястото от „Български пощи” разкриват временен пощенски пункт, което дава възможност на желаещите да си закупят от юбилейната марка.
Удивителната история на Бургаското пристанище
Официални гости на събитието бяха още зам.-кметът на община Бургас по финанси, бюджет и иконономика Красимир Стойчев, изп.директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури Ваня Стаматова, к.д.п. инж. Венцислав Иванов – изп.директор на ИА "Морска администрация", комисар Лъчезар Момчев – директор на Гранична полиция в Бургас, бившият депутат Димитър Бойчев, Добрин Митев – председател на Българската стопанска камара, проф. Милен Балтов – ректор на Бургаския свободен университет, Иван Дашев – председател на Сдружение „Напред Несебър, общински съветници, представители на бизнеса и общественици.
Изпълнителният директор на Пристанище Бургас приветства гостите.
„Днес се чувствам особено, вълнувам се като първи работен ден в Пристанище Бургас. Тези 120 години показаха, че пристанището не е само една товаро-разтоварна дейности, не е само удовлетворяване на български и чуждестранни клиенти. Към днешна дата ние имаме един център – на културния, образователния, фестивалния, конгресния и спортния и всеки живот и направление в нашия град. По-ценно от това няма. Вашето присъствие днес е чест и голяма отговорност за нас. Надявам се с общите усилия, това, което градът успя да постигне през последните години и през всичките 120, да пребъде и в следващите години и векове“, каза Диян Димов.
Той съобщи и новина – на 10 октомври там, където е акостирал цар Фердинанд с кораба „Надежда“, да бъде издигнат негов бюст паметник, за да бъде увековечено това вдъхновение за изграждане на първото българско пристанище у нас.
Областният управител проф. Мария Нейкова изрази благодарността си към ръководството на пристанището, че е част от това паметно събитие.
„120 години пристанището е емблема на Бургас, 120 години са показателни за неуморен труд, 120 години отворена врата към света. В тази връзка в знак на благодарност искам да връча най-високото отличие на областния управител на г-н Димов“, каза проф. Нейкова. Тя награди изпълнителния директор със златния почетен знак.
За доброто настроение на гостите на тържеството в празничния ден се погрижиха от вокалната група на ПГЧЕ „Васил Левски”- Бургас, с музикален педагог Илияна Мелникова и талантливите деца Лора Карагинева, Симона Ходулова и Вениамин Атанасов от Арт център „Точно време” с ръководител Женя Лалчева.
Програмата продължава с две изложби, които представят исторически моменти свързани с бургаското пристанище. Експозицията на картини от фонда на „Пристанище Бургас” ЕАД ще бъдат подредени в галерия „Ателие” на филиала на Националната художествена галерия - Бургас. Повечето от творбите са на повече от 50 години, а някои от началото на 20-ти век. Пристанището ще покаже картини на почетните граждани на Бургас - Дамян Заберски и Виолета Масларова, и на първия председател на дружеството на бургаските художници Петко Задгорски. Сред авторите, чиито творби ще бъдат изложени са още Дион Дионисиев, Митко Чепанов, Генчо Митев, Лалка Анчева, созополският художник Янис Хрисопулос, бургаския маринист Йордан Маринов и др. Интересна е картината, която показва тежкия труд на докерите в пристанището в началото на 20-ти век от Петко Манчев Джуджев. Авторът е ученик от първия випуск на тогавашното Държавното рисувално училище, чийто първи директор и преподавател е бил Иван Мърквичка. Сред новите придобивки на пристанището са платна на съвременния американо-френски импресионист Дуайв /Gene Duaiv/ и на доц. Димо Колибаров, директор на филиала на НХА-Бургас. Подбраните картините са предимно с морска и пристанищна тематика, а голяма част от авторите са свързани с Бургас – родени, живели и творили в морския град. Експозицията по случай празника на Пристанище Бургас ще бъде отворена за посещения в периода 18 май - 24 май 2023 г. от 10:00 до 16:00 часа.
Втората изложба е външна и е подредена на Вълнолома, срещу „Магазия 1”. Тя е посветена на строителството, развитието и промени в бургаския порт. Върху 32 пана са представят моменти от издаването на Указа на княз Фердинанд за построяването му, откриването, строителството на новите терминалите до на най-атрактивната му част - Зоната за обществен достъп. При съставянето на изложбата са ползвани материали от книгата „110 години Пристанище Бургас” на Катя Корудерлиева - Стоянова, архивни снимки, снимки собственост на „Пристанище Бургас” ЕАД и ДП „Пристанищна инфраструктура”, авторски снимки на фотографите: Венелин Тодоров, Жечо Планински, Йордан Димов.