След "Арена Бургас" започваме строежа на нов стадион
- Г-н Николов, честит рожден ден, но защо сте в кабинета си, а не празнувате? И защо избрахте именно рождената си дата 18 май, за да прережете лентата на най-голямата спортна зала у нас „Арена Бургас”? Това ли е венецът на четвъртия Ви мандат?
- Винаги става така, че на рождения ми ден съм в работна обстановка. А откриването на „Арена Бургас” съвпадна с класирането за плейофите на националната лига на Бургаския баскетболен клуб „Черноморец-Бургас”. Поздравления за момчетата – в последните 3 години направиха фурор и изградиха сериозна кариера. Логично е със страхотния си резултат да се класират на полуфиналите. Днешната среща в 19 часа е част от този процес. На тях дължим домакинството с „Рилски спортист” и се надявам да стане хубав празник за бургаския спорт. Всяка година феновете на баскетбола и волейбола се увеличават в пъти. Днес в залата ще гледаме баскетболния мач за полуфинала между „Черноморец-Бургас” и „Рилски спортист-Самоков”. Очаквам я с нетърпение.
- Очаквате ли и зрителски интерес?
- Феновете знаят за тази среща. След 2 дни, на 20 май, на същото място, ще се проведе и втората среща от този кръг.
- Тоест всичко това, на което давате начало тази вечер, дори вече е залегнало в спортния календар на страната?
- Точно така.
- Разбрахме, че министърът на младежта и спорта Весела Лечева ще пристигне днес по този повод.
- Да, очакваме я, защото спортната зала е държавна. Организатор на събитието и домакин на залата е българската държава в лицето на Министерството на младежта и спорта.
- Самата министър Лечева заслужава ли почест?
- Разбира се! Тази зала беше започната по време на правителството на Бойко Борисов, а министър Весела Лечева направи и невъзможното прекъснатият процес по строителството на сградата да започне отново, да се размрази проектът и да се довърши.
- Всичко това е чудесно, г-н кмете, но има недоволни фенове, че ощетявате футбола на Бургас и насочвате вниманието си към други спортове? Нямаме стадиони, а построихме огромна закрита зала. Ще бъде ли запълнен и използван реално този капацитет? Всъщност, бъдете искрен, защо в крайна сметка се оказа така, че градът ни остана без футболни стадиони? Вие ли сте виновният за това?
- Поводът е добър отново да говорим на тази тема. Първо ще припомня, че в момента, в който аз встъпих в длъжност като кмет през 2007 г., всички стадиони в Бургас бяха частна собственост – в жк „Лазур”, в кв. Акациите, както и Колодрума, и ако щете дори частният терен на бившия универсален магазин в центъра на града. Какво можех да направя аз с моя екип? Започнахме да търсим пролуки в закона и слабости в процедурите, по които бяха продадени, за да ги възстановим. Каквото можахме, направихме. Успяхме да спасим територията на БУМ-а (Бургаски универсален магазин, познат сега като „Дупката”, б. а.), която вече е 90% общинска собственост с влязло в сила решение. От нея останаха малки терени, които са реституирани по силата на Закона за реституцията с потвърдени решения на съда и е въпрос на време Общинският съвет да вземе решение и да ратифицира този процес.
По отношение на стадион „Лазур”: В „Лазур” нямаше как да се включим, защото собствеността отдавна беше продадена от „Нефтохим” АД на спортното дружество на г-н Митко Събев. Но там Община Бургас успя да идентифицира и докаже, че има съсобственост и така ние вече сме съсобственици на терена, върху който е построен стадионът. Самата постройка е собственост на г-н Събев. Благодарение на доброто ни партньорство с „ЛУКОЙЛ” АД успях да убедя ръководството им, че трябва да ни прехвърли собствеността на двете тренировъчни сгради, които са в територията на стадиона и там вече, както и преди, тренират клубове на бургаските спортисти.
По отношение на стадион „Черноморец”: Отново с много усилия и труд успяхме да открием липсваща общинска собственост в територията на стадиона и чрез съдебни дела доказахме, че Община Бургас притежава идеална част в частния стадион. По този начин блокираме всякакви бъдещи инвестиционни проекти без съгласието на Общинския съвет. Той има думата да реши – ако някой иска да изгражда нещо там, дали това ще бъде допуснато. Било то жилища, хотели, басейни или футболен стадион.
- Г-н Събев и неговите адвокати как реагират?
- Мисля, че след като всичко това доказано и потвърдено, е време да направим среща с г-н Събев и да му предложим вариант, в който ние да влезем в право на ползване на територията на стадиона, като решението ще бъде взето от Общинския съвет. Каквито и да са преговорите с него обаче ние имаме резервен вариант.
- И какъв е резервният Ви вариант?
- Буквално преди броени дни приключиха всички административни процедури по отношение на изграждането на нов стадион, който ще се намира на входа на жк „Меден рудник”. Успяхме да осигурим територията, готови са трасетата, регулацията, улиците, паркоместата около бъдещия стадион. Имаме технически проект, което означава, че ако утре ОбС-Бургас реши, а аз имам такова желание да стартира процесът, може да започне изграждането му. Това е добре, защото Бургас има алтернатива.
Ключът за решението дали Бургас ще има общински стадион ще бъде взето от Общинския съвет. Но аз като кмет съм осигурил резервен вариант, ако не се договорим за „Черноморец”. Новият стадион ще бъде само на Община Бургас и всеки клуб, както и да се нарича той, ще може да провежда своите футболни срещи там. Общината ще го издържа и поддържа – както трябва и е трябвало да бъде!