Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Поморийското езеро – важна спирка по пътя на птиците "Via Pontica"

Ключови думи: Via Pontica, Поморийско езеро, МИГ Поморие

Поморийското езеро е солена лагуна, използвана от хилядолетия за добив на сол. Уникалните природни дадености на нашето Черноморско крайбрежие, в съчетание с традиционните човешки дейности са оформили една уникална екосистема, дом на много редки и застрашени видове птици, животни и растения.

В района на Поморийско езеро се срещат 268 вида птици, което го нарежда на трето място по богатство на птиците сред всички защитени територии в България. Най-значими са гнездещите популации на гривеста рибарка, саблеклюн, кокилобегач, морски дъждосвирец, бял ангъч и други. Езерото е важно също така за зимуващи пеликани и други водолюбиви птици. То представлява важна спирка по пътя на миграция на птиците, който преминава над цялото българско черноморско крайбрежие и е известен с името „Via Pontica”.

Макар че Поморийско езеро е известно най-вече със своето значение като местообитание на водолюбиви птици, то също така е дом на защитени видове земноводни и влечуги. Това беше доказано с нови проучвания през последните две години. В следководните басейни и отводнителните канали по периферията на езерото бяха потвърдени популациите на южен гребенест тритон, червенокоремна бумка, обикновена блатна костенурка, а също така и нов за зоната вид, пъстър смок.

Високата соленост на водата и специфичните видове планктон, които обитават езерото, са причините за образуването на известната поморийска лечебна кал. Тя представлява богата на органични вещества утайка, която се отлага на дъното на езерото и се запазва там благодарение на високата концентрация на сол. Лечебната кал е важен ресурс за развитие на туризма в град Поморие, но бъдещето на този ресурс е застрашено от нарушаването на крехкия баланс в езерната екосистема.

Природната ценност на Поморийско езеро и неговите ползи за хората на Поморие са застрашени от едни и същи заплахи:

Поморийско езеро се стопанисва като защитена територия с цел да съхрани своето богато природно наследство. Езерото е едно от десетте рамсарски места в България. Това са най-ценнте в света езера, блата и други водоеми, които приютяват богато разнообразие от защитени видове растения и животни. Също така, езерото е обявено за защитена зона „Поморие”, част от Европейската мрежа „Натура 2000”.

Освен Поморийско езеро, в близост до гр. Поморие са разположени и други защитени зони от „Натура 2000”, Камчийска и Еменска планина, Айтоска планина, Ахелой-Равда-Несебър. Макар и различни по своя характер, тези територии също са дом на много защитени видове растения и животни.    

За да запази всички тези природни ценности, Община Поморие реализира Проект № BG16M1OP002-3.008-0001, „Интегрирани мерки за осигуряване на принос към поддържане/подобряване на природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания от мрежата натура 2000, целящи намаляване на установени заплахи и влияния за видовете и местообитанията на територията на МИГ Поморие“, който се осъществява с финансовия принос на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие по Приоритетна ос „НАТУРА 2000 и биоразнообразие“ на Оперативна програма „Околна среда” 2014 – 2020 г.

В рамките на медийната кампания по Дейност 2 на проекта е създаден кратък сюжетен клип, адресиращ поставените въпроси. Със съдържанието му може да се запознаете на следния линк: 

Поморийскоте езеро е и дом на защитени видове земноводни и влечуги, сред които:

Червенокоремна бумка (Bombina bombina)
Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis)
Южен гребенест тритон (Triturus karelinii)

Този документ е създаден в рамките на проект № BG16M1OP002-3.008-0001„ИНТЕГРИРАНИ МЕРКИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПРИНОС КЪМ ПОДДЪРЖАНЕ/ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРИРОДОЗАЩИТНОТО СЪСТОЯНИЕ НА ВИДОВЕ И ТИПОВЕ ПРИРОДНИ МЕСТООБИТАНИЯ ОТ МРЕЖАТА НАТУРА 2000, ЦЕЛЯЩИ НАМАЛЯВАНЕ НА УСТАНОВЕНИ ЗАПЛАХИ И ВЛИЯНИЯ ЗА ВИДОВЕТЕ И МЕСТООБИТАНИЯТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА МИГ ПОМОРИЕ“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Оперативна програма  „Околна среда“ 2014-2020 г. Цялата отговорност за публикацията се носи от Община Поморие и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г.“

Без паника! Зимата смалява пенисите с 50% Просто влезте в топла стая или си вземете хубава топла вана и ще се оправите, посочват експерти 6 начина да разберете дали връзката ви с любимия е реална или е просто илюзия Това вълшебно чувство „любов от пръв поглед“ може да не е толкова истинско
4 зодии, които обичат да симулират щастие Ето кои са те  Най-вкусната и мека домашна питка с мак и сусам Вижте рецептата
Храните, които борят стреса, напрежението и безпокойството Тези храни и напитки ни помагат да се отървем от негативните емоции и да си дадем поне малко спокойствие Тийнейджъри нападнаха продавач е столичен мол 16-годишните хулигани избягали, извикаха полиция и линейка в търговския център
Йордан Цонев: Санитарният кордон не ни притеснява Ние не сме участвали в нито една коалиционна конфигурация, когато Бойко Борисов е бил премиер, заяви още той Ще донесе ли новата седмица затопляне на времето Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност
Общините борят боклука с вдигане на промилите Повече с 2000 тона Дянков: Много вероятно е да влезем в еврозоната през 2028-2029 година Инфлацията, дефицитът и още други дупки са все още спънка за влизането ни в еврозоната, посочва екс финансовият министър
Официално зарязва чалгата, ето с какво ще се занимава Ромският славей прохожда в актьорството Отиде си режисьорът, обучил Иво Димчев, Нети, Орлин Павлов, Елена Петрова Творецът Николай Георгиев основа легендарния Театър-студио 4ХС и Театър – лаборатория „Алма Алтер"