Поетесата и драматург Мирела Иванова и писателят академик Владимир Зарев гостуват в Бургас
Литературният критик и теоретик на изкуството Митко Новков ще представи двамата автори с цялостното им присъствие на българската литературна сцена и с последните им книги - поетичната „Седем“, номинирана за голямата награда „Европейски поет на свободата“ в Полша, и романа „Объркани в свободата“. Срещата с „разножанровото литературно семйство“ в Бургас, както те често се определят с усмивка, е на 26 май /петък/ от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека.
Мирела Иванова и Владимир Зарев ще прочетат кратки откъси от книгите си и ще отговорят на въпросите на бургаските приятели на литературата.
Мирела Иванова е родена на 11 май 1962 година в София. Започва да печата стихове в списание „Родна реч“ още като ученичка в Немската гимназия. Първата й стихосбирка „Каменни криле“ излиза през 1985 година.
Авторка на девет поетични книги, най-известните сред които са „Самотна игра“, „Памет за подробности“, „Разглобяване на играчките“, „Еклектики“, „Седем“. Издава два сборника с разкази: „Бавно“ и „Всички разкази са за теб“, както и два тома с публицистични текстове. Носител е на национални и международни награди за поезия: Наградата за модерна поезия от Източна и Югоизточна Европа, Националната награда „Христо Г. Данов“, Наградата за литература на София, наградите за поезия „Николай Кънчев“ и „Перото“ за „Седем. Стихотворения (с) биографии“.
В края на 2022 година е номинирана за престижната награда „Европейски поет на свободата“, която ще бъде връчена през 2024 година в град Гданск, Полша. Номинацията включва превод и издание на книга на полски език.
Участник в редица престижни европейски литературни форуми като „Европа пише“, „Поезията в града“, „Донумента“, „Фрагиле“. През 2008 година получава от Баварското министерство на културата едногодишна писателска стипендия в Международния творчески дом „Вила Конкордия“ в Бамберг.
Стиховете и разказите на Мирела Иванова са превеждани и публикувани на много езици, включени са в редица представителни антологии на българската и европейската поезия и проза. Има две издадени поетични книги в Германия: „Самотна игра“ и „Сдобряване със студа“ в превод на Норберт Рандов и Габи Тиман.
Мирела Иванова работи повече от петнайсет години като главен уредник на къща музей „Иван Вазов“ в София. От 2016 година е драматург в Народния театър „Иван Вазов“, на чиито камерни сцени с голям успех се играят пиесите й „О, ти, която и да си…“ и „Бележките под линия“.
Владимир Зарев е роден на 05.10.1947 г. в град София. Завършил е „Българска филология“ в Софийския университет „Климент Охридски”. Главен редактор е на елитното литературно списание „Съвременник”.
Автор на деветнадесет книги, тринадесет от които са романи, между които националният епос - трилогията „Битието”, „Изходът“ и „Законът“, „Разруха”, „Светове”, „Лето 1850”, „Поп Богомил и съвършенството на страха”, „Хрътката”, „Хрътката срещу Хрътката” „Орлов мост”, „Чудовището“, „Объркани в свободата“.
Негови творби са превеждани в Германия, Русия, САЩ, Чехия, Турция, Полша, Унгария, Румъния, Украйна, Сърбия, Хърватия, Албания. Романите „Хрътката” и „Хрътката срещу Хрътката” излизат в бившия Съветски съюз в 200 000 тираж, а романът му „Денят на нетърпението” е отпечатан в „Роман газета” в 1 300 000 тираж.
През 2006 г. романът „Разруха” („Verfall”) на Владимир Зарев е преведен в Германия и издаден от „Кипенхойер и Вич” и по мнение на „Дойче Веле” е най-успешната българска книга, излизала някога на немски език. „Разруха” бе определен като „романът на промяната в цяла Източна Европа”. Книгата е приета с изключителен възторг от немската критика, за нея излизат над 40 отзива в най-значимите немскоезични медии. В „Берлинер Цайтунг” Владимир Зарев е наречен „българският Балзак“.
Австрийско издателство ДОЙТИКЕ („DEUTICKE”) издава през 2009, 2011 и 2012 епичната трилогия на Владимир Зарев със заглавия на немски език „Семеен пожар”(„Familienbrand”), „Огнени глави“ (“Feuerköpfe”) и „Пепел в душите” („Seelenasche”), която обхваща повече от сто години от националната история на България, разказана посредством съдбата на един интересен и пределно драматичен род. Немскоезичната литературна критика и публика възприема „Семеен пожар” („Familienbrand”) като откритие в европейския епос в изключителните оценки, които романът получава в „Нойе Цюрхеер Цайтунг”, „Ди Велт”и „Дер Щерн”, той е определен като култов, а авторът е сравнен с Томас Ман и Достоевски. Немското издателство „ДеТеФау“ откупува правата на трилогията и я издава в меки корици. У нас по трилогията на Владимир Зарев „Битието“, „Изходът“, „Законът“ е заснет телевизионният сериал „Дървото на живота“.
Романите на Владимир Зарев са номинирани за престижни европейски отличия: Наградата за европейско разбирателство на Лайпцигския панаир на книгата, Берлинската награда „Берлинер брюке“ През 2008 година получава от Баварското министерство на културата едногодишна писателска стипендия в Международния творчески дом „Вила Конкордия“ в Бамберг.
Последният роман на писателя „Объркани в свободата“, излязъл отново в Издателска къща „Хермес“, се радва на голям успех и вече има две издания
Добави Коментар