Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Международната космическа станция остарява, какво ще я замени

МКС трябва да бъде свалена от орбитата си след едва 8 години, но засега няма план дали на нейно място ще има достоен наследник
Ключови думи: международна космическа станция, космос, остарява, трябва да я заменят, какво ще я замени, любопитно

След по-малко от 8 години, през 2031 г., Международната космическа станция, ще трябва да бъде свалена от орбита така, както МИР бе свалена през 2001 г. Бастион на глобалната колаборация от 1998 г. досега, животът на МКС е към своя край, а с това идва резонният въпрос – какво ще я замени?

Проектът по изграждането на Станцията започна през 1998 г. с изстрелването на първия модул – руския „Зария”. Оттогава досега астронавти от десетки страни са посещавали МКС, за да провеждат различни експерименти и да затвърждават колаборацията между държавите. Нещо повече – космическата къща се превърна в първия общ проект на бившите врагове – САЩ и Русия, след края на Студената война.

“Беше огромен проект”, спомня си Уенди Коб, експерт от отдела в Американската армия, отговарящ за изследвания във въздуха и космоса. „Една прекрасна история на сътрудничество след Студената война. Космическата индустрия на Русия беше в лошо състояние и това беше възможност Вашингтон и Москва да отворят нова страница във взаимоотношенията си и да работят заедно”.

Резултатът действително е налице още няколко години по-късно. Космическата станция е с размерите на футболно игрище и тежки над 400 тона. Обикаля планетата ни със скорост около 29 000 км/ч на цената на 150 млрд долара. Тя не е оставала празна, откакто първият екипаж стъпва на борда през ноември 2000 г. Сега обаче хардуерът ѝ остарява и това ще наложи приземяването ѝ през земната атмосфера и в океана.

Хиляди научни експерименти са проведени на Международната космическа станция както от руска, така и от американска страна. Някои от тях включват проучвания за произхода на болестта на Алцхаймер и Паркинсон, изследвания за нови агрегатни състояния на материята, разработването на нови методи за отглеждане на храна в космоса и др.

Макар голяма част от научната общественост да е съгласна, че МКС е абсолютен успех, не всички са на това мнение. Според Лорд Мартин Рейес цената е била твърде голяма. „Само от гледна точка на науката, инвестицията със сигурност не се е възвърнала. Пращането на хора в космоса е много скъпо и мисля, че бъдещето на пътуването в космоса е за милардери и приключенци”, каза той.

И наистина, НАСА вече прехвърли отговорността към изпращането на хора в космоса към частни компании. Успехите на „Боинг” и „Space X” не са за подценяване. Но въпросът какво ще замени Международната комисческа станция след практическото ѝ бракуване през 2031 г., остава висящ. План засега също няма, но една от възможностите е вместо голяма станция, в орбита около Земята да се появят няколко по-малки, но и по-специализирани. Интерес за подобно действие вече проявиха няколко компании.

Такава е „Аксиом Спейс”, която вече изпрща астронавти в орбита, използвайки ракетите на Илон Мъск. От там се надяват още през 2025 г. да могат да изпращат и закачат модули към съществуващата Международна космическа станция, които в един момент да могат да се откачат от нея и да заживеят собствен живот – като своеобразни хотелски стаи.

Дали обаче глобалното общество ще успее да обедини усилията си и да ги канализира към градежа на достоен заместител на МКС, остава неизвестно. По-вероятно е постигнатият през 2000 г. грандиозен успех, поне засега, да остане в историята като единствения по рода си, а бъдещето на човечеството в космоса да бъде поставено на пауза.

 

6
Коментара по темата
6.
XX
16.05.2023 19:46:46
Лельо ХХ-ристинке, ти ще носиш знамето на гей парада, защото все мислиш за натопорени хурки. Няма насищане този сърбеж. Как ще изтраеш шест месеца на МКС.
5.
*********
16.05.2023 14:20:29
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
4.
185.107.*.*
16.05.2023 10:55:30
Da ciganti 4akat Elon musc da otvori
Punkt za cvetni metali na lunata i da
ga raz4olastrqt
3.
до ХХ
16.05.2023 07:17:10
на теб само геи са ти в главата. Няма кой да ти пълни устата и задника ли, че все за тях мислиш.
2.
XX
15.05.2023 21:17:37
Един мощен гей прайд ще замени всичко. Друго на ЕС не му и трябва!
1.
така така
15.05.2023 21:05:17
Една дванайска мангали и за 30 минути вече ще я няма!
  Добави Коментар
Правителството ще рестартира проекта по изграждане на тунел под „Шипка“ Реалистичният план за тази година е от северна страна да бъде изградена голяма част от трасето, което води до тунела Гардиън шокира - расизмът е виновен за глобалното затопляне
Над 42% от българите приемат изкуствения интелект с притеснение 18,7%, предимно млади хора, го приемат с повече ентусиазъм Преди дни празнува рожден ден, а днес издъхна Почина важен член на династията Сакскобургготски
Съвместният живот е най-труден с тези зодии Преди да решите да заживеете с някого, добре е да сте наясно какво ви очаква Много лоша новина за феновете на Iphone, цената скача до 50 % заради... Повечето телефони iPhone все още се произвеждат в Китай, върху който САЩ наложи мита от 54%
Новото BMW X3 – едно различно изживяване с Бова Кар (СНИМКИ) Открийте новото измерение на лукса и свободата с BMW X3,  сега с уникална лизингова оферта от официалния дилър в Бургас Почина управителят на дискотеката в Кочани Той е бил тежко ранен при инцидента, а лекарите в Литва не са могли да спасят живота му
Премиерът очаква анализи за радиусите и завоите на пътя, при който загина Сияна АПИ е игнорирала две предупреждения за опасния участък, където загина 12-годишно дете Голям празник е днес! В никакъв случай не правете това... На този православен празник хората се молят на Богородица пред нейната чудотворна икона Геронтиса
Няма присъда по делото за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав Трябва да бъдет допуснати три нови експертизи и да се изискат всички фотоснимки - оглед на местопроизшествието Представиха новите образователни политики на БДУ Проф. д-р Асен Златаров на международен форум в Узбекистан В събитието участваха представители на ЮНЕСКО и на 14 държави от целия свят