Психологът Тони Филипова вече консултира в медицински център „Света София“
На висококвалифицирана психологическа помощ вече могат да разчитат пациентите на медицински център „Света София“ в Бургас.
От началото на май в медицинския център консултира психологът Тони Филипова, а часове за консултация се запазват по обичайния начин- на тел. 056 845083 или онлайн на www.saintsofia.com.
Тони Филипова работи с хора от всички възрастови групи, включително деца от предучилищна възраст. Професионалните ѝ интереси са в сферата на психологическо консултиране и подкрепа при кризи, рискове, девиации в поведението; когнитивно-поведенческа терапия при личностни разстройства, депресии, тревожни разстройства, зависимости, психогенни хранителни разстройства; психологическа подкрепа и ресоциализация на деца в риск; консултиране на деца и юноши с емоционални проблеми. Извършва индивидуални и групови консултации, психологическо консултиране на двойки, консултиране на деца и родители, краткосрочна и дългосрочна психотерапия.
Практикува Когнитивно-поведенческа психотерапия и Схема терапия. Има огромен опит в работата с онкоболни пациенти и техните семейства и е незаменим помощник по пътя на преодоляване на диагнозата.
„Акцентите при онкологични пациенти при когнитивно-поведенческа терапия включват подобряване на уменията за решаване на проблеми, откриване и коригиране на неправилни мисли, свързани с чувства, релаксиране. Когнитивно-поведенческата терапия е ефективна при тревожност и депресия и се постига понижаване на психологическите симптоми, като това се отразява положително и на физическите симптоми болка и отпадналост при пациенти с тумори.“ обяснява специалистът.
Психосоциалната подкрепа е добре да се получава от всеки един засегнат от онкологична диагноза, което означава всеки пациент с тумор да бъде скриниран за дистрес. Необходимо е скринингът да осигурава разпознаване, мониториране, доказване и своевременно третиране на дистреса във всеки стадий на заболяването. Има утвърдени методики и начините за измерване на дистреса при онкологично болни. Началният скриниг започва след поставяне на диагнозата.
„Особено важно е пациентите да разберат, че преживявания дистрес е нормална, очаквана реакция, че е обичайно състояние при сблъсък с тежка диагноза и лечение", споделя психолог Филипова.
Диагнозата тумор се преживява различно от всеки човек, но това преживяване винаги се свързва с дистрес, защото касае страничните последици и ефекти от болестта , преминаването през лечението, стадия и вида на заболяването. Дистресът съпътства целия период на болестта, като стресовите състояния се променят и се проявяват като панически атаки, ирационални страхове, проблеми в съня, страхови състояния тревожности, отрицание на диагнозата, нарушена концентрация и др
Психосоциалната работа със семейството или роднините на онкоболните пациенти е с цел оптимизиране на междуличностните взаимоотношения, което се отразява добре на лечението и справянето с болестта. Препоръчва се и индивидуална работа с партньора на болния. При онкологични пациенти се препоръчва фокусирани терапевтични сесии, вместо стандартна грижа в семейството.Консултирането е добре да започне още с поставянето на диагнозата и да продължи при хоспитализирането. Семейните отношения е добре да се изследват, за да се определи необходимостта от кризисна интервенция при двойката в различни етапи на лечението.
Терапевтичната интервенция в семейната двойка допринася за подсилване на ресурсите на пациента за справяне с последиците от диагнозата и улеснява протичането на лечението.
„Важно е да не се нарушава комуникацията между партньорите по въпроси, свързани със заболяването. Добрата комуникация осигурава добра взаимна подкрепа и по-добро качество на живот, подобрява социалния живот, води до хармонични отношения между партньорите. Споделянето и обсъждането на чувствата и възникналите проблеми по време на лечението подобрява психологическото благосъстояние при онкологичните пациенти. Липсата на комуникация влошава общото състояние на двойката, отразява се и на целия процес на лечение и възстановяване. Липсата на открита комуникация вреди на интимния живот, дори когато се прави с цел да се предпази другия партньор“, допълни тя.