С празник сред природата учители, ученици и родители отбелязаха 60 г. от основаването на СУ "Димчо Дебелянов"
Празничната програма по случай 60 години от основаване на СУ „Димчо Дебелянов“ започна на 26.04.2023 г. с открит урок по музика в IV“А“ клас с деца от ОДЗ „Иглика“ и маестро Стефан Диомов на тема „Пътят на песента“. По време на часа учениците изпълниха детските песни, написани от госта им – „Мечтатели“, „Все на мен ли?“ и „Моят град“. Гледаха част от филма „В прегръдката на Кения“ и чуха разказа за написването на песента „Нека да Ви кажа“.
Представители на клуб „Млад журналист“ с ръководител Лора Стаматис направи блиц-интервю, в което маестро Диомов сподели: „Да напишеш песен никак не е лесно. Понякога я търсиш с дни, а тя не идва и не идва. А друг път неочаквано те спохожда и от тук нататък започва грижата – песента да получи своя завършен вид – текст, аранжимент и подходящ изпълнител. Тя е като дете, което трябва да отглеждаш с обич и вдъхновение. Няма по-голяма радост за композитора от тази публиката да запее неговата песен.“
В рамките на празничната програма се проведоха бинарни уроци по история и цивилизации и изобразително изкуство. Учителите Йорданка Станчева и Тодор Захариев заедно с учениците от V“А“ клас по нетрадиционен начин представиха пред учители по история и цивилизации от областта и старши експерта по обществени науки, гражданско образование и религии от РУО – г-жа Веселка Тодорова, а с учениците от V“Б“ клас – пред родители и учители от училището – проектно-базираната си работа на тема „Един ден от живота на траките“. При подготовката и реализиране на уроците към работата на учениците се включиха и родителите, подпомагайки ги в изготвянето на макети и специфично за времето на траките облекло. Голямо предизвикателство за децата бе да се изказват по специфична научна тема пред по-широка аудитория, сред които и специалисти по предмета. В края на часовете учителите чрез платформата Plickers използваха малка доза виртуална реалност, за да получат обратна информация за наученото и оценят труда на учениците.
Под наслов „Заедно в час“ с доц. д-р Румен Филипов, гръдният хирург, носител на приза „Лекарите, на които вярваме“ и родител на четвъртокласници, презентира пред учениците от IV“В“ клас и децата от IV-та група на ОДЗ „Иглика“ кратка история на медицината от миналото до днешния робот „Да Винчи“ – симбиоза между лекари и високи технологии. От интересната беседа и споделени моменти, поднесени по подходящ начин, децата научиха любопитни факти за трудната, отговорна, специфична, вълнуваща и благородна професия на лекаря.
„За химията на живота и здравословното хранене“ разговаряха шестокласниците с доц. д-р Хюсеин Йеменджиев, преподавател и изследовател в Университет “Проф. д-р Асен Златаров” и родител на двама ученици от СУ „Димчо Дебелянов“. Децата се запознаха с клетъчните функциите на основните биологични макромолекули – въглехидрати, белтъци и мазнини. Основният акцент беше съобразен с възрастовата група и нивото на познаване на природните науки и насочен към източниците на тези хранителни вещества в ежедневната диета и продукти. Наред със запознаването с основните понятия на органичната химия и биохимията се акцентува върху комплексността и баланса, който е в основата на доброто хранене без изключване на никоя група макронутриенти, за да се осигури необходимият за подрастващите прием на въглехидрати, белтъчини и мазнини, както и тяхната роля за правилното функциониране на клетката и организма.
За „Нетикета“ – набора от правила за добро поведение в мрежата, продиктуван от необходимостта да се познават и спазват нормите на поведение сред създалата се онлайн общност, която преминава границите и обединява хората от цял свят, разговаряха ученици от седмите класове с прокурор г-жа Гинка Чинова от Районна прокуратура – Бургас.
Адв. Диляна Камбурова, родител на ученици от II“Б“ клас, в Час на класа запозна децата със същността на професията „Адвокат”. Показа им как изглежда съдебната зала в Република България и разположението на съдебния състав и страните в нея. Специално внимание обърна на основните права на децата, уредени в Конвенцията на ООН за правата на детето и в Закона за закрила на детето. Не пропусна да разкаже и за техните отговорности, които са съответни на притежаваните от тях права.
Голям интерес предизвика и срещата на седмокласниците с финансовия консултант г-н Георги Стефанов, учил в СУ „Димчо Дебелянов“ от 1982 до 1989 г., а в настоящия момент – родител на второкласник. Учениците се запознаха със значението на корена на думата „предприемач“. Разбраха, че предприемачите са хора на действието, които не само планират, мислят, чертаят и пресмятат, но и предприемат конкретни действия. Също така научиха как проблемите, които открива предприемачът, помагат за създаването на добри и работещи идеи.
Главният художествен ръководител на ПФА "Странджа" – гр. Бургас, г-н Марио Егов, разказа на учениците от IV“Б“ клас и деца от ОДЗ "Иглика" за възникването, развитието и художественото изграждане на българското фолклорно танцово изкуство. Той презентира автентични хорá от 1945 г., след което показа как се видоизменят, интерпретират и придобиват съвременен вид. Децата научиха и как се раждат имената на хорáта.
Г-н Егов въведе учениците в професионалното танцово изкуство, като обясни как се създават танците и демонстрира свой авторски танц в изпълнение на ПФА "Странджа".
Вълнуващата среща завърши емоционално със странджанско хоро, поведено от Марио Егов, на което се хванаха всички деца и ученици.
По време на Тържествения педагогически съвет се срещнаха поколения учители, работили в СУ „Димчо Дебелянов“ от първите години на основаването му до днес. Сред официалните гости бяха г-жа Петя Петрова – началник на РУО-Бургас, г-н Константин Янков – председател на СБУ и бивш учител в училището, г-н Димитър Урумов – директор от 1991 г. до 2008 г., Тоня Филипова – председател на Обществения съвет на училището. Прочетен бе поздравителен адрес от кмета на гр. Бургас – г-н Димитър Николов. С плакет на училището и парична награда бяха отличени г-жа Стефка Комитова – за развитие на образователното дело в областта на международното сътрудничество и иновациите, г-н Петко Димитров – за развитие на образователното дело в областта на спорта, д-р Светла Ангьозова – за развитие на образователното дело в областта на изкуствата, г-жа Таня Якова и г-жа Олимпия Тодорова – за развитие на социалното партньорство в училището. С плакет и предметна награда отличени бяха г-жа Сийка Михайлова – за дългогодишен принос в развитие на образователното дело в училище и г-н Димитър Урумов.
Незабравим ще остане Празникът на открито в парк „Минерални бани”. Освен украсени, парковите пространства бяха разделени на символични панели – „Горска работилница“, „Лаборатория на открито“, „Забавно детство“, „Аз и природата“, „Живите думи“, „Краезнание“, „Репортаж-интервю“, „Спорт“, „Изобразително изкуство“, „Танци“ и др. Участници в клубовете по НП „Заедно в изкуствата и спорта“ и вокалните групи изнесоха специално подготвена празнична програма, в която участие взеха талантливите възпитаници на училището.
Гости на празника бяха комисар Марин Димитров, началник на отдел „Охранителна полиция и КАТ“ и служители от отдела, както и екип от Втора РСПБЗН – Бургас към Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” – Бургас с командир Неделчо Станев. Най-голям интерес сред учениците предизвика демонстрацията на служителите на МВР-Бургас с двете кучета Аякс и Дарк, ползвани от специализираните звена. Пред децата беше разиграна ситуация по залавяне на опасен престъпник и също така показани специалните команди, които изпълняват кучетата по време на полицейска акция и гасене на пожар.
Директорът на училището поздрави присъстващите с емоционално слово:
„Щастлив съм, че съдбата свърза живота ми с училище „Димчо Дебелянов“ – Бургас.
Сантиментът е обясним.
Спомените са много…
Това са години на труд и тревоги, на радости и успехи, но това са години, в които всеки ден край нас шуми младостта – непокорна и дръзка, но любопитна. Години, в които всеки ден споделяме по малко сили и по малко младост с нашите класове. А тези класове са толкова много… Те са нашият смислен живот, през който даряваме любов и доброта, правда, честност и знания. На това възпитаваме и ще възпитаваме нашите ученици.
Помниш ли,
помниш ли…
Но не тихия, а шумния двор, изпълнен с толкова много слънчеви, детски лица. Тези спомени ще ни сгряват и ще ни напомнят, че сме частица от един колектив с традиции и бъдеще, защото шейсет години СУ „Димчо Дебелянов“ са само едно междучасие от вечността, наречена образование.“