Борислав Сарафов обмисля дали да не поиска оставката на най-верния човек на Гешев
Войната между главния прокурор Иван Гешев и заместника му и председател на Националната следствена служба Борислав Сарафов продължава. Първата жертва се очертава да бъде най-близкият до Гешев - Ясен Тодоров, зам.-председател на НСлС.
"Обмислям дали да не предложа на ВСС освобождаването на Ясен Тодоров от зам.-председател на НСлС. Той не може и не изразява позицията на Следствието. Медийните му изяви са лични, те не се съгласувани с мен или с НСлС", заяви току-що Борислав Сарафов пред БНР.
Той продължи с коментара си за атентата срещу Гешев.
"Не може върху темата - дали семейството на Иван Гешев е било с него в колата при инцидент, да се изгражда истерия. Това не е централна тема. Фактът е, че там е имало хора, чийто живот също е важен... Чест на пагона е да бъдеш морален, етичен, коректен, но това не означава, че се погазват правни норми", каза Сарафов.
И допълни, че израелският експерт, изпратен на мястото, е направил визуален оглед:
„Можеше да не го допуснем до мястото на взрива в близост до кортежа на главния прокурор Иван Гешев. Огледът беше динамичен, освен че се оглеждаха предмети и веществени доказателства, бяха и преместени дървета, изгребана беше пръстта, за да се осигури достъп. Никой от колегите ми не е нарушил закона и няма процесуални нарушения... Ако той притежава такава експертиза, каквато се твърди, той би могъл да има обективен поглед", поясни Сарафов.
По думите му съгласно НПК информация по конкретния казус може да изнася само наблюдаващият прокурор по делото или длъжностни лица, за които той даде разрешение.
Той е категоричен, че няма да подаде оставка, ако такава му бъде поискана.
Борислав Сарафов поясни, че в неговото свободно изразено мнение има критики, които няма да се поколебая да ги кажа и на главния прокурор Иван Гешев.
"Може би е назрял моментът да му кажа лично, че някои неща може би трябва да се поправят, да се артикулират. Както прокуратурата навлезе в политиката, така и политиката навлезе в прокуратурата. Прокуратурата трябва да промени доста от публичното си говорене, от своя облик, трябва да излезе от парламента и ромските махали, да се върне в съдебните зали. Прокуратурата трябва да излезе от много места".
По думите му главният прокурор е трябвало да излезе след инцидента сред колегите си. И беше категоричен, че разследването ще се води максимално отговорно и професионално. Работи се по всички версии.