Етнолог: Казармата е непозната тема за младите у нас
На 6 май по традиция отбелязваме Гергьовден и празника на Българската армия. В столицата отново ще има военен парад. "Историята ни казва, че трябва да пазим честта и доверието в армията. За съжаление, през последните години вярата към нея спада. Гледайки назад във времето, армията върви напред. Лошо е, когато финансите не достигат до нея. Темата за казармата вълнува всеки втори или трети мъж в България, особено тези на възраст над 40 години. В наборната военна служба има както много отрицателни неща, така и положителни", заяви етнологът д-р Илия Вълев в студиото на "България сутрин".
По думите му парадите са "форма на демонстрация, престиж и ободряване на духа на нацията". "Няма българин, чието сърце да не трепва, когато чуе боен марш и види строените войскови единици с парадни униформи", смята Вълев.
Според госта казармата е непозната тема за младите хора у нас, но пък се забелязва сериозен интерес от тяхна страна да научат повече за нея.
"Казармата дава форма на организираност и отговорност. Човек изгражда самостоятелност, учи се да не се предава. Нервите обаче понякога са особени. Старите войници могат да те смачкат - там е борба. Има и злоупотреби", отбеляза д-р Вълев.
Етнологът подкрепя идеята в 10 и 11 клас да бъде въведено военно обучение - "за да се научим как да се защитаваме и да оказваме спешна медицинска помощ"