Край на иманярските набези в Бургаско заради мигрантите?
Мигрантската вълна, бежанците и засиленото полицейско присъствие по граничните зони са причина за рязък спад на иманярските посегателства и кражби от археологически обекти в Югоизточна България. Това отчетоха археолози и историци по време на 40-та регионална конференция в Бургас, а пред Euronews България началникът на Регионален исторически музей - Бургас д-р Милен Николов каза, че заради голямото присъствие на служители от МВР и на „Гранична полиция“ иманярите се изплашили и избягали.
Заради военните действия в Либия, Афганистан и Сирия обаче са зачестили случаите на пренос на антики от Близкия изток към Западна Европа.
Учените се натъкват на изключителни ценности от Изтока, констатира репортерът Елена Танева. Мигрантите се опитват да ги пренесат и продадат на колекционери в Западна Европа
„България се оказва на пътя на трафик на културни ценности, но не на тези, които се копаят на територията на страната ни, а е в резултат на военните действия и гражданските войни в Либия и Сирия. От тази зона на безредие определени сили придобиват изключително голямо количество културни ценности, които се опитват да ги пренесат на Запад“, коментира археологът д-р Стефан Бакърджиев.
Според специалистите, новият сезон се очертава да бъде интересен, но все още с неизвестно финансиране заради политическата нестабилност у нас. След седмица стартира и подводната археологическа дейност, основно около остров Свети Кирик и Юлита.
„Проектът е свързан с финансиране от Министерството на културата във връзка с това острова да се превърне в световен център за изкуство. Нашите усилия тази година ще бъдат съсредоточени в акваторията на созополското пристанище, където има запазена и пристанищна акумулация от всички исторически епохи на пристанището, и останки от потопени праисторически селища“, заяви морският археолог Ивелина Петкова.
Продължава подводната работа и по потъналата антична Месамбрия край пристанището на Несебър, както и и проучването на кораби, претърпели корабокрушения край Китен.