Социолози: Плевнелиев и Калфин със сигурност отиват на балотаж
Кандидатът за президент на ГЕРБ Росен Плевнелиев води във всички проучвания на социологическите агенции и преднината му почти не оставя съмнения в крайната победа, освен ако умората и разочарованието на избирателите, липсата на условия за обективна информираност на гражданите и желанието за промяна не доведат до наказателен вот.
Балотаж между Росен Плевнелиев и Ивайло Калфин прогнозираха социолозите от Центъра за анализи и маркетинг. Плевнелиев ще победи убедително на втори тур с подкрепа от 44 %, а 20 % ще останат за Калфин, конкретизират те. Подкрепата за кандидата на БСП обаче вероятно ще бъде по-висока с около 8-9%, които ще се влеят от гласовете на ДПС на втория тур. Подкрепата обаче не би била достатъчна, за да стопи напълно разликата и да изведе Калфин на първо място.
В случай, че до балотаж стигнат Плевнелиев и Кунева, 41,8 % ще гласуват за Плевнелиев, а 20,2 % за Кунева. 21, 2% не биха гласували. Според проучването, 33,8 % от избирателите биха гласували за кандидат-президентската двойка на ГЕРБ. 17,9 % биха гласували за кандидат-президентската двойка на БСП, 9,7 % биха подкрепили Кунева.
Едва 3 % от избирателите ще подкрепят кандидат-президентската двойка на „Атака” – Волен Сидеров и Павел Шопов според изследването.
2,5 % биха гласували за кандидатите на Синята коалиция, 1,4 % за кандидатите на ВМРО-БНД, 0,5 % за РЗС. Останалите кандидат-президентските двойки получават под 1% всяка.Самостоятелно мнозинство на ГЕРБ в НС предвиждат експертите, ако изборите бяха днес. ГЕРБ може да спечели около 33% от гласове на избирателите.
52 % от избирателите са решили със сигурност да гласуват на предстоящите избори. Според Юлий Павлов на първи тур може да се очаква избирателна активност от 55-60%. Най-популярен политик все още е Кристалина Георгиева. Следват Бойко Борисов и Росен Плевнелиев. Четвъртото място е за Цветан Цветанов, следвани от Йорданка Фандъкова. Едва на шесто място са Стефан Данаилов и Меглена Кунева, който са с приблизително равен рейтинг и процент на доверие.
В същото време социолозите се втурнаха да коментират и снощния дебат по бТВ. Политически пиар със социологически данни не се прави, каза социологът Цветозар Томов от агенция „Скала“ пред БНР. Всички, като че ли пречат за свободния избор на хората, включително и социолозите, заключи той. Ние трябва да бъдем много по-сдържани, когато правим своите прогнози и съотношенията, категоричен е Томов по повод включването на агенция Маркет Линкс на началника на кабинета на Бойко Борисов Румяна Бъчварова.
По този повод социологът Живко Георгиев от Галъп интернешънъл каза, че е нелепо да се каже, че има 36 социологически агенции в страната, между които е избрана Маркет Линкс. Той не отрече, че преди избори се „пръкват“ много, но те не са професионални. Георгиев посочи още, че така, както е било снощи направено допитването „не се прави“. Общото свойство на тази кампания беше, че се правеше всичко възможно от силните играчи в нея, да пречат на гражданите да правят информиран избор. Така може да бъде прочетена цялата кампания, категоричен е Цветозар Томов.
Тези три кандидатури за президентските избори – Плевнелиев, Калфин и Кунева действително се подреждат по този начин. Но е по-важно това какви версии за състоянието на България предлагат тези три кандидатури, защото те по това се отличават една от друга, обясни Томов. Той каза, че от популярността на версиите и от способността на хората да разпознаят кандидата като носител на неговата версия, от това зависи изходът на изборите.
„Случващото се в България се приема като лошо. Версията на Плевнелиев е: „ние сме зле, защото онези управляваха допреди 2 години и нямахме време да съградим толкова, че вие да усетите в живота си, че нещата вече не стоят така“. Оттам идва: градим България и оттам комсомолският оптимизъм на кампанията на ГЕРБ. Тази версия има своите привърженици. Плевнелиев няма проблем да привлече хората, които споделят това. Но тази версия е наивна и хората, които я подкрепят намаляват“, категоричен бе Томов.
„Версията на Ивайло Калфин е: „Нещата криво ляво лъкатушеха, докато тези, които дойдоха на власт, съсипаха страната“, каза Томов. Според него тази версия започва все повече да се налага. „Все пак хората, които споделят тази версия нарастват като брой. Не се изисква кой знае какъв интелект, за да приемеш тази версия. А и БСП има традиционен електорат“, обясни Томов.
„Версията на Кунева е: „Ние сме зле, защото съществува политически картел, който е обхванал като раково образувание всички партии и благодарение на който институциите работят за себе си, а не за гражданите. Предлагам да върнем президентската институция на гражданите, да стане слуга на гражданите, тази версия е с нарастваща популярност в българското общество и се приема от най-образованите групи в България“, обясни Томов.
Според него липсата на силна десница в България става сериозен проблем - като коментар на слабото представяне на синия кандидат Румен Христов. Част от привържениците на СДС и ДСБ няма да гласуват за Христов, а за Плевнелиев или Кунева, посочи той. С него се съгласи и колегата му от Галъп Интернешънъл, като не изключи да се повишат гласовете за кандидата на РЗС Атанас Семов. Колкото до Волен Сидеров, Георгиев отчита, че лидерът на Атака се опитва да бъде радикална опозиция, но с неговите люшкания губи все повече. Има достатъчно големи предпоставки за протестен и наказателен вот.
Друг е въпросът дали предпоставките водещи до протестен вот, ще доведат до наказателен вот. Протестният вот се реализира и като не гласуваш, а наказателният вот е в полза на този, който наказва статуквото, допълни Георгиев. Според него, кампанията започна отдавна, не преди месец.
Боряна Димитрова от Алфа Рисърч смята, че ключов момент е състезателността, която могат да покажат кандидатите. „Много ми липсва шансът избирателите чрез съпоставка да избират. Ако говорим за политически избор, трябва да имаме шанс за съпоставка на мненията и на характера дори“, обясни Димитрова.
Добави Коментар