Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пенсионен фонд на евродепутатите пред фалит. Ще плаща ли Европа по 23 млн. евро годишно, за да го спаси?

Ключови думи: Европейски парламент, пенсионен фонд, новини, Фла

На данъкоплатците в ЕС скоро може да им се наложи да отделят по 23 млн. евро годишно, за да спасят наследена пенсионна схема за стотици бивши служители на европейските институции, която е на път да се срине, съобщи “Политико”.

Недостигът е в размер на 308 млн. евро, а средствата в пенсионния фонд могат да покрият разходите едва до края на 2024 г. След това парите за старини на бившите европейски депутати са неясни.

“Фондът скоро ще изчерпи капитала си”, се посочва във вътрешен документ, изготвен от генералния секретар на парламента Алесандро Киокети. Той описва задаващата се финансова катастрофа като “драматична”.

Високопоставени евродепутати обсъдиха документа на среща при закрити врата в Страсбург в началото на миналата седмица. Решение обаче все още не е взето.

“Вариантът да не се прави нищо по въпроса очевидно отпада”, посочи говорител на ЕП.

Допълнителната пенсионна схема е създадена през 1990 г. от парламента. Тя бе отменена за нови членове през 2009 г. На нейно място тогава бе въведена единна пенсионна схема. Спирането на вноските на законодателите преди 14 г. отчасти е причина за тежкото положение на фонда сега.

“Мисля, че парите на данъкоплатците не трябва да се пилеят повече за структура, която, съвсем честно, малко прилича на схема на Понци. Тя граничи с престъпност”, коментира германският евродепутат Даниел Фройнд. Схемите на Понци са инвестиции с измамна цел, чийто метод на оцеляване налага непрекъснато да се привличат нови капитали.

Председателят на фонда Стивън Хюз, британски евродепутат от Лейбъристката партия в периода 1984-2014 г., заяви, че парламентът е длъжен да изпълни ангажимента си към собствените си пенсионери. По негови думи е несправедливо дори да се обмисля как да се постъпи с фонда на този етап, тъй като ЕП е бил наясно от самото начало с пенсионната схема, която е въвел.

“Тези членове се посветиха на години лоялна служба в ЕП и са огорчени от начина, по който ги третират”, добави Хюз. Според него фондът, управляван от частна компания в Страсбург, е бил добре управляван, но е трябвало да работи без никакви приходи от 2009 г. насам.

Сега той разполага с едва 55 от необходимите 363 млн. евро.

По схема членовете на ЕП плащали една трета от вноските, а институцията допълвала останалото.

“Поради прекратяването на вноските от членовете и парламента, недостатъчната възвръщаемост на инвестициите и ефектите от последователни финансови кризи, както и геополитическата нестабилност ситуацията на фонда от 2009 г. бързо се влоши”, се казва в оценката на генералния секретар. И се допълва: сумата е недостатъчна, за да се покрият бъдещите пенсионни задължения.

Ситуацията застрашава финансирания от данъкоплатците бюджет на ЕС, тъй като може да се наложи 23 млн. евро годишно да бъдат отделяни от него, за да не фалира фондът.

Документът на генералния секретар, изготвен за разглеждане от 14 евродепутати на проведената на 17 април среща, очертава три потенциални варианта. Първият е да не се прави нищо и да се остави фондът да фалира, което означава, че парламентът и данъкоплатците вероятно ще поемат задълженията. Вторият вариант е да се ликвидира фондът, след което да се предложи еднократно плащане в голям размер на бенефициентите. Третият - бедствието може да бъде предотвратено чрез затягане на пенсионните права, като например повишаване на допустимата пенсионна възраст или намаляване на изплащаната сума.

914 души, повечето от които дългогодишни евродепутати, в момента получават средно 2206 евро на месец - сравнително колкото средната пенсия на датчанин. По-високи са единствено в Люксембург, Исландия и Норвегия.

3
Коментара по темата
3.
Хаха
28.04.2023 12:53:42
Нещо създадено по времето на Бисмарк от ЕС не успяват от алчност да управляват, а ние чакаме Европа да процъфтява под тяхно ръководство.
2.
Достатъчно
28.04.2023 12:50:52
Заплатите на евродепутатите са толкова големи, а не им се удържат осигуровки за пенсия. Един пенсионен фонд, нещо съществуващо още от евремето на Бисмарк, не успяват да управляват от ЕС а имат самочувствие, че всичко разбират. Просто всичко управлявано от тях в един момент ще изгърми .
1.
Бай Вълчо
28.04.2023 12:25:43
Пенсионната система е пирамида и трябва да се закрие.
  Добави Коментар
Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар
Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ
Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна Българският консул в Швеция посети екипажа на задържания кораб "Вежен" Швеция и Латвия започнаха разследване в неделя за предполагаем саботаж на кабел, свързващ двете страни
Борисов с много остра позиция! Какво се случва в България? Ето какво написа Десислава Иванчева пак опитва да излезе от затвора, за да се лекува Бившата кметица страда от астма
Почина известен бизнесмен Той помагаше на "Пирин" Как се отрази по-високото ДДС на ресторанти и заплати Цените вече са нагоре
Четирима загинали при атака на руска ракета по жилищна сграда в Полтава Бараж от ракети беше изстрелян срещу различни части на Украйна Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени, след като горяха три седмици В началото на януари в района на Лос Анджелис избухнаха множество горски пожари, подхранвани от силните ветрове и изключително сухото време