Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Да вземеш кредити за 250 000 лв., да ти вземат всичко и пак да дължиш 1 милион

Ключови думи: кредит, длъжник

Да вземеш кредити за 250 000 лв. и 12 години по-късно да загубиш апартамент, къща и земя и да продължаваш да дължиш почти 1 милион лева. Темата за вечния длъжник и липсата на адекватна защита от държавата, ако този длъжник иска, но не може да връща задълженията си, продължава да е на дневен ред, пише bTV.

Над две трети имат или са имали кредит, ипотека, лизинг или други подобни задължения. Едва една трета нямат и не са имали кредити, сочат данните на Министерството на правосъдието.

Те са от национално представително проучване, проведено от агенция „Галъп“ в периода 5 до 8 април и показват, че животът на кредит е масово разпространен у нас и никой не е защитен от истории като тази, която ще ви разкажем.

„Искам да се представя като една от многото, които съм в сектор "вечен длъжник". Преди години бяха пуснали към фонд „Земеделие“ една мярка за развитие на селските райони. Тогава с моята сестра решихме, че можем да си го позволим в този момент да направим хотел на язовир „Доспат“. Консултантът, при който отидохме, ни се изсмя и каза: „Момичета, това е за хора с пари.“ Прие ни една фирма, направи проекта. Вече бяхме купили земята с ипотека. Ние можехме да си позволим ипотека към онзи момент. Тогава работех заедно със сестра ми в застрахователен офис, бяхме на заплата и доходите ни бяха добри.“

Разказът е на 44-годишна жена от областен град в България. Годината е 2007-а. Тя ипотекира имот, който има, за да купят земя около язовир „Доспат“ и да кандидатстват за финансиране пред фонд „Земеделие“. По договор фондът трябвало да се произнесе дали одобрява проекта им до три месеца след кандидатстването.

„Решихме, че за три месеца няма риск. Когато ние получихме одобрението, бяха минали три години. През тези три години банките ни взеха парите по кредитите“, разказва жената.

Освен ипотека за земята двете жени залагат цялото семейно имущество, за да изтеглят общо около 250 000 лв. - освен за земята и за да подготвят проектите за изграждането на хотела и цялата инфраструктура около него. Когато след три години идва одобрението от фонд „Земеделие“, двете сестри са останали без работа и вече изостават с погасяването на кредита си.

„За да отпуснат част от парите, трябваше банкова гаранция. Банката не се съгласи да я даде, защото вече бяхме на една вноска закъснение. Без нея ние нямаме възможност да усвоим парите и не можем да стартираме проекта. Нещата тръгнаха надолу. Ако към онзи момент сме взели кредити общо за 250 000 лв., в края на краищата на мен ми се търсят 800 000 лв., при положение че всичко е взето – апартаментът, в който живеех, както и къщата, в която живееше сестра ми и земята“, разказва още жената.

България е единствената държава в Европа, където няма закон, който да защитава хората, които изпадат в затруднено положение и не могат да погасяват дълговете си. В миналия парламент текстовете на проект минаха на първо четене, но време за второ нямаше.

През годините тази жена се опитва да се договори с банките как да върне дълговете си, но не става. Окончателно спира да плаща през 2010 г.

„От тогава до ден днешен не работя никога на договор. Работя, изкарвам някакви пари, но съм принудена да бъда в сивия сектор. Моят живот продължи много тежко и в момента продължава тежко. Имам две деца, доскоро бях на квартира. Не знам как ще се погрижа за тях. Вече съм на 44, след някоя година ще трябва да се пенсионирам, ако доживея при този стрес. Аз дори и това не мога да направя“, споделя още жената.

Няма официални данни колко са хората, които не се справят с дълговете си. Причината - голяма част изпитват неудобство да признаят.

Изследването, поръчано от правосъдното министерство, обаче сочи, че половината българите не могат да посрещнат извънредни разходи, ако им се наложи. Всеки втори участник в изследването казва, че познава хора, които в момента не са в състояние да плащат дълговете си.

А близо една трета - че сега или преди те самите са изпадали в такава ситуация. Около 2% "в момента са“.

Най-често дългове трупат икономически най-активните хора между 30 и 59-годишна възраст.

Законопроектът на правосъдното министерство предвижда съдия да се произнася по всеки случай, но категоричното изискване е длъжникът да е добросъвестен, тоест да е положил усилия да има работа, да не е разпродавал имуществото си след взимане на заема, да не е плащал за скъпи пътувания, да не е осъждан. Проектът предлага защита да могат да искат хора с дълг над 10 минимални заплати.

Сега на ход са новите депутати - двете големи коалиции записаха в списъка с приоритетни законопроекти и този за личния фалит. Освен всичко друго и от неговото приемане зависи да можем да получим и парите по втория транш от Плана за възстановяване.

„Задлъжняването се е превърнало в социално зло, в едно бедствие. Този закон не решава само проблема на длъжниците, а помага на цялото общество. Ако този длъжник се върне и получи нов старт, той ще започне да потребява стоки и услуги, които води до икономически растеж“, коментира адвокат Десислава Филипова, председател на фондация "Център за европейска интеграция на България и за защита правата на човека", която е съавтор на един от предишните проекти за закон за личния фалит.

Поканихме и представители на Асоциацията на колекторските фирми, но от там не успяха да реагират за днешния разговор. Поканата остава отворена за продължение на разговора, когато законът влезе в парламента.

10
Коментара по темата
10.
...
25.04.2023 15:15:56
Финансовата неграмотност сред народонаселениеото е умопомрачителните 80%!!!!!!! Наскоро видях как се подписват документи за ипотека на жилище. Двама възрастни(и със сигурност според тях интелигентни индивиди) НЕ прочетоха един ред от договора! И това е за ипотека за 30 години! С други думи: двама уж мислещи индивида се задължават да плащат едни пари на една банка, с много такси... БЕЗ ДА ПРОЗЕТАТ какво подписват!!!!! И после държавата да ги защитава! Срещу какво, бе? Срещу ВАС? Ами не може! Една компания когато тръгне да тегли кредити си впряга адвокатите да четат и коригират договори. Един уж мислещ индивид дори не чете това, което подписва!!!!
9.
Всичко в Буркан-банк
25.04.2023 09:37:16
Парите не са на банките, а на вложителите. Затова не изгаря банкера, а вложителите - както стана по Виденово време.
Ако този дето тегли кредит спечели ще делили ли после печалбата с вложителите.
Банките не стига, че не дават никакви лихви на вложителите, а само им събират такси, ами и като фалират, щото не могат да съберат кредите хората съвсем ще изгорят.
Очевидно в България ще остане само една банка - Буркан-банк.
И тогава приятелите дето не връщат кредитите и техните приятели, дето обясняват колко хубаво е това ще го ...
8.
До 6-я бухльо с м отпред
24.04.2023 21:23:23
Само за сравнение какво става в чужда държава.Един познат реши,че го боли оная работа и няма да връща кредити за над 100 к.Ако можеш да докажеш,че си бил в затруднено положение кредиторите пият студена вода.Все пак и те трябва да поемат част от риска,а не като в България само кредитополучателите да поемат рисковете.Приятелят доказа,че е нямало как да работи,защото е гледал болен човек в чужбина,а и Ковида се добави като усложнение на ситуацията и хоп банките от раз пиха студена вода.Само в България институционните лихвари не поемат никакви рискове.Като гледам за кои години става въпрос тука без проблем щяха пият една студена вода предвид банковата криза и съответно световна криза по това време.
7.
Мери
24.04.2023 18:29:18
До номер 6: нищо не си разбрал! Ако нямаш нищо кредит няма да получиш. Жените са теглили кредит и са заложили всичко, което имат. Всичко са им взели, нищо не са построили заради това, че решението идва след три години, дължат за нещото, което вече нямат. Имали са спокоен живот, сега нямат нищо и са на улицата с дългове.
6.
Страхотно
24.04.2023 14:08:49
1. Значи нямаш нищо.
2.Теглиш кредит и ставаш кредитен милионер
3. Правиш хотел
4. Не връщаш нищо 12г. на банката
5. След 5г. кредитът се погасява и ти след 5г. от кредитен милионер вече си само милионер
5.
Мери
24.04.2023 13:03:34
До 4: Га земах заема заплатата ми беше 1500 лева чисто, а заемът с лихва 6.5%. Малко след това ми намалиха заплатата на 750 лева щото имало криза, а банката увеличи лихвата на 10%
4.
do 1
24.04.2023 10:12:57
Га искаше да теглиш заем за сума по-голяма от тази дето можеше да си позволиш ни рива.
Га си оставя подписа под документите със правата и задълженията за заема ни рива.
Ся що ривеш?
3.
SS
23.04.2023 14:32:02
А ТАКААА , ТИ ДА ВИДИШ .
АКО НЕ ПРИЕМЕМ ЗАКОНА ЗА БАНКРУТА / НЕ САМО ЧАСТЕН НО И ФИРМЕН / , НЯМА ДА ПОЛУЧИМ ПАРИТЕ ПО ВТОРИЯ ТРАНШ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ .
ЧЕСТИТО НА КОЛЕКТОРСКИТЕ ФИРМИ И ЧСИ - ТАТА .
ХА ХА ХА ХА АХАА
2.
Мери
23.04.2023 13:50:48
Поправка: Длъжниците с образувани дела преди 26.06.2015 г
1.
Мери
23.04.2023 13:48:38
Аз съм една от многото потърпевши. Законите са направени за кожодерите и против гражданите. Скоро пиеха Тълкувание на тълкувателно решение, чието решение гласи: "Погасителната давност не тече докато трае изпълнителният процес относно вземането по изпълнителни дела, образувани до приемането на 26.06.2015 г. на Тълкувателно решение № 2/26.06.2015 г. по т.д. № 2/2013 г., ОСГТК, ВКС." Длъжниците с образувани дела преди 26.06.2025 г. ще бъдат ВЕЧНИ длъжници ако не погасят задълженията си, а те вече са непосилни с лихвите и таксите, с които са увеличени. Това го няма никъде по света!!! Навсякъде има 5 г давност, след която започваш нов живот. Банките с какво са отговорни за раздадените кредити? Печатат хартийки и искат душата ти срещу тях. Къде е държавата да защити поданиците си или по-важно е да приеме нови от южните страни?
  Добави Коментар
Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес 
Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта Стара народна рецепта за постна погача за Бъдни вечер Вижте всеки един детайл по приготвянето й - от тестото до украсата
Мартин Кура е новият й мъж Певецът бил изключително надарен, Алекс Богданска удари джакпота с него Стана ясна причината за внезапната смърт на цесекаря Марто След като получил лекарска помощ, Мартин се върнал на терена, но след нова криза издъхнал напът за болницата
18 пъти по-богат от крал Чарлз Това е най-големият милиардер в Африка Свали 30 кг Риалити звездата от последния сезон на „Биг брадър“ Веси Маринова свалила 30 килограма след излизането си от къщата
Вашата пералня може да суши дрехи! Всяка има тази практична функция, но трябва да знаете този трик Ако използвате традиционния метод за сушене на дрехи, има няколко правила, които могат да ускорят процеса 9-годишно момче и 4 жени са жертвите на атаката на коледен базар в Германия В Магдебург днес е ден на траур
Секссимвол си отряза косата Яман, известен с ролите си в популярни сериали, вече не се страхува да експериментира с образа си Kоледният концерт-спектакъл на Стефан Диомов ще бъде излъчен на празничния 26 декември по БНТ1