Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Демократичният упадък на Индия е лош за нея и света

Ключови думи: Индия, демокрация, новини, Флагман

Индия скоро официално ще бъде най-населената страна в света. Нейната претенция да бъде най-голямата демокрация обаче ерозира. Наскоро съд в Гуджарат, родният щат на министър-председателя Нарендра Моди, отхвърли жалбата на най-известния опозиционен политик в Индия, Рахул Ганди, който иска отлагане на съмнителна присъда за клевета (перифразирано, нарече премиера крадец – бел. прев.), която накара парламента да го отстрани. Той може да получи присъда от две години затвор и дисквалификация от изборите догодина. Правните проблеми на Ганди са един от най-крайните примери за общия демократичен упадък в Индия на Моди. Това е лоша новина не само за нейните 1,4 милиарда души, но и за света, пише Financial Times в редакционен коментар.

Тъй като демократичните ценности са подложени на натиск в световен мащаб и икономическата фрагментация е в ход, жизненото, технологично сведущо население на Индия и бързо развиващата ѝ се икономика са ценни активи. Една стабилна, приобщаваща и истински демократична Индия, която може да служи като противотежест на Китай и като глобален модел за подражание, е от значение за всички. Но става все по-ясно, че партията Бхаратия Джаната (BJP) на Моди е готова да използва всички инструменти, с които разполага, за да подчини демократичните институции на Индия на собствените си цели.

Откакто BJP победи партията Индийски национален конгрес (INC) на Ганди през 2014 г. на базата на индуистка националистическа платформа, поддръжниците на Моди задушиха свободното изразяване в медиите, гражданското общество и политиката, и разпалиха междурелигиозно напрежение с мюсюлманското малцинство в страната. Страхът да се говори срещу Моди е често срещан в обществения живот. Американската неправителствена организация Freedom House понижи статута на страната в своята класация от „свободна“ през 2021 г. до „частично свободна“ сега, докато базираният в Швеция V-Dem Institute смята Индия за „електорална автокрация“, заедно с Русия и Турция.

Журналистите, смятани за критични към BJP, често се сблъскват с онлайн тормоз и понякога правни последици. Правителството упражнява огромно влияние върху медиите чрез връзките си със собствениците им, а редакторите са притискани да следват линията на правителството. Чуждите медии не са имунизирани. През февруари данъчни инспектори нахлуха в местния офис на BBC, малко след като британската обществена телевизия излъчи документален филм, критикуващ Моди. Учените, аналитичните центрове и чуждестранните групи с нестопанска цел също са под натиск. Наскоро властите извършиха нови претърсвания в Oxfam India за предполагаеми нарушения на правилата за чуждестранно финансиране.

Подкопаването на политически опоненти отива отвъд Индийския национален конгрес. Висш функционер в Аам Аадми, втората по големина опозиционна партия в Индия, в момента е задържан за предполагаеми измами с акцизи, а нейният лидер и главен министър на Делхи Арвинд Кеджривал също беше разпитан.

С репресиите срещу несъгласните Индия вреди на собствените си перспективи. Страната се нуждае от силен и открит обществен дебат, който да ѝ помогне да се справи с предизвикателствата, които ѝ пречат да разгърне пълния си потенциал. Те включват хронична безработица, висока неграмотност и връзкарски капитализъм. Неотдавнашно разследване от американската група за къси продажби Hindenburg Research на компании, собственост на Гаутам Адани, магнат с връзки с Моди, също повдигна важни въпроси.

Западът гледа на Индия като на демократична и икономическа противотежест на Китай. Но разочарованието от Си Дзинпин накара западните лидери да си затворят очите за действията на Моди. При посещение наскоро министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо избухна, че „той е най-популярният световен лидер с причина“. Бизнесът и инвеститорите виждат възможности в Индия за растеж и диверсификация извън Китай. Но отслабващото върховенство на закона ще ги накара да се замислят.

Индийската демокрация никога не е била съвършена, но е постигнала впечатляващи резултати. Тя подкрепи издигането на страната до петата по големина икономика в света и култивира разрастващата се средна класа. Заради самата Индия западните лидери трябва да бъдат по-гласовити в осъждането на атаките на индийското правителство срещу гражданското общество и свободата на словото. Ако Моди не обърне курса, неговата визия за Индия като суперсила ще си остане само фантазия.

1
Коментара по темата
1.
Майка индия
22.04.2023 18:54:55
По специално внимание към нея....!
  Добави Коментар
Може ли да повярвате, че е на 56? (СНИМКА) Американката Лопес сякаш не остарява Родният спорт се тресе: Отсякоха, че Гриша Ганчев е... От централата по борба са категорични, че Ганчев е в миналото й като фактор! Той обаче е финансов благодетел на ЦСКА, а "армейците" при мъжете в борбата май са най-силният клуб в страната изобщо
За Гергьовден кметът Иван Алексиев обявява 2 почивни дни за учениците от Поморие Така децата ще почиват от 1 до 6 май включително Синоптик: Най-слънчевото време по Великден ще е по Черноморието Следващата седмица валежите ще са интензивни, с гръмотевици
Унгария забрани гей парадите С нова поправка в Конституцията официално се забраняват публични събития, организирани от ЛГБТ+ общности Тръмп заплашва да забрани приема на чуждестранни студенти в "Харвард" Все повече университети в САЩ се обявяват срещу действията на администрацията
Край на евтинджоса: Тему и Шейн вдигат цените след Великден Митата на Тръмп ударили тежко компаниите 19-годишна мотористка е в болница в Пловдив Пробите за алкохол и наркотици на двамата участници са отрицателни
Министър Мирослав Боршош подкрепя инициативи за развитие на екологосъобразния туризъм у нас Той е най-богатият ром в света Скоро ще е милиардер.
Голямото пътуване за Великден: Две катастрофи на АМ "Тракия" затрудняват трафика Опашката започва от 25 км и стига до близо 40 км в посока Пловдив Фалитите в България растат и все повече сектори имат проблеми Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението