Рамазан байрам е! Мюсюлманите искат прошка и се помиряват
Мюсюлманите в цял свят честват днес свещения празник Рамазан байрам, с който приключват едномесечните пости. На 27-ата вечер от поста е свещената нощ кадр (кадър геджеси), за която се вярва, че ангелите слизат на земята. Според традиционните представи тогава небето се отваря, всичко живо се покланя на Аллах, а вярващите могат да си пожелаят с молитва нещо, което ще се изпълни. В този момент Аллах записвал в тефтера си всички, които ще се родят през годината, и отписвал онези, които ще починат.
За месец Рамадан се вярва, че тогава душите на покойниците са пуснати на свобода, поради което жените раздават пари и храна (мекици, сутляш, сладки неща). В навечерието на байрама или в самия ден на празника се раздава милостиня (садака) на бедните. Всяка вечер след сигнала за отговяване в джамията или в домовете се организират съвместни хранения – ифтар, често със средства или храна от дарения. Месец Рамадан е и времето, когато жените също посещават джамията в женското отделение.
Според традицията след сутрешната молитва мюсюлманите се поздравяват, посещават родителите и по-възрастните си роднини, засвидетелстват им своето уважение, като им целуват ръка, искат прошка и се помиряват.
Децата се даряват с дребни пари и лакомства. Посещават се и гробищата, където вярващите четат заупокойни молитви за мъртвите си роднини. Това е празник на разговяването в чест на приключването на постите през месец Рамазан - деветия месец от мюсюлманската година (хиджра).
Празникът се чества от 624 г. Той няма постоянна дата, тъй като хиджра по същество е лунен календар, отчитащ точно 12 обиколки на Луната около Земята и има 354 дни. (33 години по хиджра съставляват 32 слънчеви години.)
Едномесечното постене (саум) е много сериозно изпитание за мюсюлманите, тъй като налага пълно въздържане от храна, напитки, съвкупление и пушене от появяването на зората до залез слънце (ифтара).
На Рамазан байрам традиционно на трапезата се поднасят бонбони и много различни сладкиши.
Навръх празника се приготвят изобилни трапези с баници, мекици, пилаф, баклави, халва. Тъй като вярващите се гощават със сладкиши и бонбони, празникът е известен още като Шекер Байрам.
Най-усърдно се пости в последния ден на месец Рамазан - Арифе. Това е подготвителен ден преди празника и за вярващите има най-голяма благодат.
В последния ден на Рамазан се дава фитре (милостиня) на бедни хора и сираци.
Рамазан байрамът се празнува 3 дни. В миналото на байрама са се изпълнявали маскарадни игри, младите са връзвали люлки на големи дървета.
На празника младите вземат прошка от възрастните членове на семейството, като им целуват ръка.
Честит празник!
Добави Коментар