Стадион „Черноморец“ стана жертва на поредната битка за „една торба с пари“
Емблематичният за Бургас стадион „Черноморец“ е буренясал, опоскан и унищожен, установи днес проверка на Флагман.бг.
Наш екип бе на спортното съоръжение и завари потресаваща картина – съблекалните са разбити, теренът е по-скоро нива, отколкото футболно игрище, трибуните са буренясали, изнесена и вероятно нарязана на скрап е и някогашната коментаторска кабинка в сектор „А“.
Дори част от буквите изписваха ФК „Черноморец 1919“ са изчезнали, а според запознати вдън земя е потънала и поливната система на спортното съоръжение, която не струваше никак малко.
ЕТО КАКВО ВИДЯХМЕ ДНЕС:
Как се стигна дотук
За мнозина покъртителната обстановка не е изненада, защото и без това има проблеми със стадиона от доста време.
Истината е обаче, че в последните няколко години в спортното съоръжение бяха инвестирани доста средства.
Доскорошният наемател и исторически стопанин на стадиона – ФК „Черноморец 1919“ се бе погрижил, за да обнови целия сектор „А“, да подготви терена и съблекалните - като цяло „миришеше на футбол“. Говореше се отново за влизане при професионалистите и тренираха няколкостотин деца от различни възрастови групи.
Всичко се промени в началото на миналото лято, когато номиналният собственик на стадиона ПСФК „Черноморец Бургас“ АД, управляван от синдика Илка Петрова и прокуриста Пламен Киряков, се опита да промени договора за наем.
Според запознати се касае за двойно увеличаване – от 6 на 12 хил.лева на месец, което бе най-малко неразумна сума за възродения бургаски клуб. В онзи момент управата на ФК „Черноморец 1919“ взе трудното и непопулярно решение - да се изнесе от стадиона и вземе на концесия този в кв. „Долно Езерово“.
И до днес това трудно се преглъща от феновете, но истината е, че и тогава, и сега бе най-доброто, което може да се направи за клуба, защото тепърва трябваше да се инвестират средства в съоръжението в „Акациите“, а футболният клуб рискуваше да стане заложник на един непрогнозируем партньор, какъвто е ПСФК-то, синдика и всичките обвързаности от стотици кредитори.
До напускането на ФК „Черноморец 1919“ стадионът бе в добро състояние, но няколко месеца по-късно ситуацията е доста по-различна.
И тъй като Дяволът е в детайлите ще ви разкрием защо се стигна до поредното опоскване на стадиона.
Споровете
Оказа се, че вече бившият наемател ФК „Черноморец 1919“ и наемодателят – ПСФК „Черноморец Бургас“ АД са започнали съдебна битка.
Още през септември 2022 година, заради едностранно увеличения наем футболният клуб е уведомил ПСФК-то, че напуска стадиона от 5 ноември 2022, но синдикът не се е явил, за да получи уведомлението.
Впоследствие му е изпратено чрез нотариална покана, но и към днешна дата ПСФК-то твърди, ФК-то е техен наемател.
ФК-то от своя страна твърди, че са прекратили взаимоотношенията си, а ПСФК-то е завело иск – заради това, че наемателят не пази собствеността им.
В допълнение, в началото на декември 2022 година е свалена охраната, а малко след това стадионът започва да се „опосква“ – парче по парче.
От ФК „Черноморец 1919“ отказват коментар по темата с мотива, че предстои съдебен процес, където ще представят всички необходими доказателства.
Юрист, който е добре запознат с казуса обаче коментира следното пред Флагман.бг.
„Колкото по-зле изглежда стадиона – толкова по-добре за наемодателя. Той ще може да претендира за по-сериозно обезщетение, ако разбира се спечели делото. ФК „Черноморец 1919“ има активи – стопанисва съоръжението в „Долно Езерово“, иска да се върне във Втора лига, тепърва ще подписва договори с футболисти и това ги превръща в интересна „жертва“, ако може да използвам този жаргон. В случая не става въпрос за някакво сдружение, което ще обяви несъстоятелност, ако загуби едно такова дело. Дори напротив – ще има интерес незабавно да плати, защото няма да получи лиценз“, каза юристът, пожелал анонимност.
По думите му трудно, дори невъзможно е ПСФК-то да спечели делото за нанесените щети, уж по вина на наемателя, но нищо не губи, за да опита, защото залогът е „една торба с пари“.
Най-малко ще има още един коз в ръцете, ако тръгне евентуална делба на този парцел, а такава може и да започне скоро, защото в Окръжния съд на Бургас през този месец са постановени няколко определения, касаещи ПСФК „Черноморец Бургас“ АД.
Решението
Община Бургас очевидно се опитва да стане водещата страна в подобно производство, за да разплете възела и предложи решение по този казус.
Засега официално никой не желае да коментира следващите си ходове, защото са част от сложна юридическа битка.
Коментар по темата направи единствено председателят на постоянната комисия по спорт към ОбС Бургас Георги Маринчев, който има друг поглед.
„Убеден съм, че рано или късно целият комплекс ще си го върнем, но нямаме време да чакаме повече. Предложил съм да се фокусираме върху изцяло нов стадион, общински в ж.к.“Меден рудник“.“, каза той пред Флагман.бг.
Със сигурност нито на този стадион, нито в „Лазур“ ще бъде допуснато строителството на бизнес сгради, защото промяната на устройствените планове е изцяло в правомощията на Общинския съвет и едва ли някога в местния парламент ще се събере съгласие, за да се гласува промяна на статута.
Маринчев да вземе да се гръмне, тюфлека му с тюфлек. Да си връщат двата стадиона и това е.
Идат местни избори...
За това няма млади в града, затова и инвеститорите го заобикалят. Строителите на кутийки не са инвеститори.
41% изтрити мнения?
Те ти демокрация!
последния пирон в ковчега на Бургаския спорт . Това е или не разбиране на проблема , или се мъчат да правят хората на глупаци ! Не се хвалете с него , не е хвалба !
Футбола го унищожихте !!!!
Нищожна сделка от всякъде неизгодна за Община Бургас, без давностен срок.
съгласно ЗЗД...