Руски критик на Путин е осъден на 25 г. затвор
Руският опозиционен лидер Владимир Кара-Мурза е осъден на 25 години затвор по обвинения в "държавна измяна" и разпространение на "фалшиви новини" за руската армия. Подсъдимият е в московския следствен арест от април 2022 г.
"Осъжда се В. Кара-Мурза на 25 години в наказателна колония със строг режим с глоба от 400 000 рубли, забрана за журналистическа дейност за срок от 7 години и ограничаване на свободата за шест месеца след освобождаването от колонията”, гласи текстът на присъдата, прочетена от съдия Сергей Подопригоров, предаде ТАСС.
"Самочувствието ми дори се повиши. Разбрах, че съм направил всичко както трябва. 25 години е най-високата оценка, която мога да получа за това, което съм направил, в което вярвам като гражданин, като патриот, като политик. Така че направих всичко както трябва “, предаде думите на Владимир Кара-Мурза след присъдата неговият адвокат Мария Ейсмонт. Владимир посрещна обявяването на този период с усмивка“, добави тя.
Защитата възнамерява да обжалва присъдата, съобщи още Ейсмонт. "Смятаме, че при разглеждането на това дело са допуснати редица сериозни процесуални нарушения, поради което ще го обжалваме", каза тя.
41-годишният бивш журналист и баща на три деца се утвърди през годините като убеден критик и противник на руския президент Владимир Путин. След нахлуването на Русия в Украйна Кара-Мурза беше обвинен от прокуратурата в държавна измяна и в дискредитиране на военните. Айсмонт добави, че през годината след ареста Кара-Мурза никога не е успял да общува с децата си. Онзи ден той получи последния си отказ.
Опозиционният лидер съобщи, че два пъти е бил отровен от руски агенти. В началото на процеса срещу него той го сравни с един от показните процеси на Йосиф Сталин през 30-те години на миналия век. Кара-Мурза отказа да поиска от съда да го оправдае и каза: „Престъпниците трябва да се покаят за стореното. Аз съм в затвора заради политическите си възгледи."
„Знам също, че ще дойде денят, когато мракът над страната ни ще се разсее“, каза още той по време на процеса.
25-годишната присъда на Кара-Мурза, която съвпада напълно с наказанието, поискано от прокурорите, е най-тежката по такъв тип обвинения, откакто Русия нахлу в Украйна. Съгласно законите за цензура, въведени след инвазията, "дискредитирането" на армията може да бъде наказано с до пет години затвор. Разпространението на информация, считана за умишлено невярна за руската армия, може да доведе до присъда от 15 години затвор.
Британският посланик Дебора Бронърт, която присъства на обявяването на присъдата срещу Кара-Мурза, заяви, че правителството на нейната страна призовава за незабавното освобождаване на политика и изразява солидарност с него. Освен руски, осъденият има и британски паспорт. Британското външно министерство извика днес руския посланик Андрей Келин, за да „изрази позиция, че Обединеното кралство смята осъждането на г-н Кара-Мурза за противоречащо на международните задължения на Русия по отношение на правата на човека, включително правото на справедлив процес."