Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Редовното кръводаряване има още една скрита полза, за която не сме подозирали

Ключови думи: кръводаряване, ползи

Даряването на кръв може да спаси човешки животи, а сега изследователи откриха една любопитна полза и за самия донор – редовните посещения на центровете за кръводаряване, изглежда, намаляват определени „вечни химикали“ в кръвоносния поток.

Учените все още не са сигурни колко точно опасни са въпросните широко използвани пер- и полифлуороалкилираните вещества (PFAS). Понякога обаче те се наричат „вечни химикали“, тъй като не се разграждат в природата.

Изследователите тестват 285 пожарникари от Австралия, които даряват и кръв, и плазма през последните 12 месеца. Те редовно са изложени на PFAS заради пожарникарската пяна и обикновено нивата на тези химикали в кръвта им са по-високи, отколкото при обикновения човек.

„Резултатите от изследването показват, че редовното даряване и на кръв, и на плазма намалява значително нивата на PFAS в кръвта в сравнение с контролната група – казва хематологът Робин Гасиоровски от университета Магуайър в Австралия. – Въпреки че и двете процедури да са ефективни по отношение на намаляването на нивата на PFAS, даряването на плазма е по-ефективно и води до 30-процентен спад.“

Това е първият път, в който учени откриват начин за редуцирането на нивата на PFAS в кръвта. И най-хубавото е, че той се свежда чисто и просто до вършенето на добрина, а не до терапия с лекарства или сложни процедури, които трябва да бъдат извършени в болница.

По време на изследването 95 пожарникари даряват кръв веднъж на 12 седмици, 95 – плазма веднъж на 6 седмици, а 95 не даряват нито кръв, нито плазма. Нивата на PFAS в последната група остават непроменени.

PFAS се обвързва със серумни протеини в кръвта и когато нивата на този компонент бъдат намаляват, това, изглежда, може (с течение на времето) да намали и нивата на PFAS. За да потвърдят дали нещата действително стоят по този начин, специалистите ще трябва да проведат още изселвания върху по-голям брой хора.

Резултатите са публикувани в JAMA Network Open.

Източник: Science Alert

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Санторини: Повишена деформация на земната повърхност Сеизмичната последователност в морския район на Анидро, между Санторини и Аморгос, е в относителен спад Мъжете имат повече мераци към Виктор от "Ергенът", отколкото жените Със старта на новия сезон на "Ергенът" името на Виктор Русинов се оказа едно от най-често споменаваните в родния ефир
Пенсията да стане поне 1000 лева За това настояват пенсионери  Получи 1100 лева сметка за вода В стопанския двор до тях имало авария, която навъртяла рекордната сметка
Вегани погнаха нова водеща на бТВ заради тази снимка Заради заклано прасе, мнозина я намразиха  Има ново гадже, но го крие Това подсказва най-новата песен на певицата – „Сините ти очи“
Тази турска звезда заведе семейството си на скъпа почивка Плащат по 500 долара на вечер на Малдивите, ще останат там поне до март Риалити звезди станаха родители Неделчо записва подкаст, докато Ния ражда
Тази кифла от Ергенът е новата на милионера Гущеров Високата блондинка и милионерският син повече от два часа се забавляваха в заведение на малка уличка, успоредна до булевард Витоша Спешни мерки след този бой ММС осъди хулиганските прояви
Новият сезон на това предаване започна с разтърсваща история Първата мисия за сезона ги отведе в монтанското село Горна Вереница, където един 8-годишен герой и неговият всеотдаен дядо оцеляваха в стара, рушаща се къща Мъж опита да хвърли "Молотов" по автомобил, но се самозапали Куриозният случай е от Лондон