Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Половин милиард лева са стрували изборите за последните 2 години

В тях са включени и разходите, предвидени за закупуване и поддръжка на устройствата за машинно гласуване
Ключови думи: избори, гласуване, половин милиард лв., 2 години

Почти 520 милиона лева са излезли на данъкоплатците изборите през последните 2 години, в които наблюдаваме почти непрекъсната политическа криза. Това показват сметките на Института за изследване на публичната среда, който е анализирал направените разходи. От 2021 г. насам са били проведени пет избора за парламент и едни за президент и вицепрезидент, съобщава в. Сега.

В този половин милиард са включени и разходите, предвидени за закупуване и поддръжка на устройствата за машинно гласуване, както и за осигуряването на видеонаблюдение в избирателните секции, което беше въведено за първи път на вота на 2 април 2023 г.

ЗА КАКВО ПЛАЩАМЕ

Стойността на изборите е сумата от сбора на разходите от държавния бюджет за подготовката и провеждането им, посочват от института. Дейностите в изборния процес, които се финансират с публични средства, са свързани с подготовката и отпечатването на избирателните списъци; закупуването и изработването на необходимите изборни книжа и материали; отпечатването на бюлетините; логистичното осигуряване на администрацията; възнагражденията на членовете на избирателните комисии; компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетин с резултатите от изборите; провеждането на разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване.

Размерът на направените разходи е установен на базата на план-сметките за разходите по подготовката и произвеждането на избори; решенията на Централната избирателна комисия, Агенцията по обществени поръчки, постановления и решения на Министерски съвет и др. Сумите включват в себе си само разходите на българската държава, обявени и декларирани по съответния ред.

КОЛКО И КОГА

Данните показват, че най-скъпи са били изборите 2 в 1 от ноември 2021 г., които са стрували на бюджета общо 149.6 млн. лв. Следват ги изборите от април същата година, за които са разходвани 108.8 млн. лв.

Машините и разходите за тях

От изборите през април 2021 г. машинните устройства бяха въведени във всички секции в страната с над 300 избиратели. На последвалите избори с машинни устройства се гласуваше и в много секции в чужбина.

Първоначалното закупуване на 9600 устройства струваше общо 43.2 млн. лв. Впоследствие от държавния бюджет бяха заделяни средства за поддръжка, съхранение, транспорт и логистика на машините, за софтуера им, за окомплектоване на машините и тяхното техническо обслужване и пр. Машини бяха закупени допълнително за изборите през юли 2021 г. и за тези през ноември 2021 г. Допълнителни разходи, свързани с устройствата, бяха предвидени и за поддържане и зареждане на акумулаторните им батерии.

Така общата сума за машинния вот в тези две години възлиза на 96.8 млн. лв. или около 20% от всички разходи за избори в периода. Тази инвестиция в голяма степен беше обезсмислена, след като с последните промени в Изборния кодекс се върна т.нар. смесено гласуване и се въведе ръчно преброяване на резултатите от машинното гласуване, коментират от института.

Разходите за изборната администрация

Най-голямото перо в разходите за избори за периода 2021-2023 г. са средствата за възнаграждения на членовете на районните и секционните избирателни комисии - общо 149.1 млн. лв. Общият брой на изборната администрация на това ниво варира около 80-90 хиляди души. Някои от изборите се провеждаха в условията на извънредна епидемиологична обстановка заради COVID-19 и в заплащането на членовете бе включена т. нар. "ковид добавка". С последните изменения на Изборния кодекс преди изборите от април, 2023 г. пък бе предвидено увеличение в заплащането на членовете на секционните комисии. То не може да бъде по-малко от една четвърт от минималната работна заплата.

За подготовка на членовете на секционните избирателни комисии са отделяни между 300 и 550 000 лв. В каква степен обученията са ефективни е допълнителен въпрос, още повече имайки предвид многобройните грешки в изборните протоколи, особено на последните парламентарни избори, отбелязват от института.

МОГАТ ЛИ ДА СЕ НАМАЛЯТ РАЗХОДИТЕ?

На последните избори на 2 април в 1157 секции избирателните списъци са включвали до 100 гласоподаватели. В тези секции, съгласно разпоредбите на Изборния кодекс, комисиите са имали между 5 и 7 членове. Намаляването им би довело и до по-ниски разходи в план-сметките за изборите.

От института препоръчват и да се върне използването на протоколите от машинното гласуване. Такава мярка би оптимизирала вече направените разходи по закупуването на машинните устройства, а и би улеснила работата на секционните комисии.

Освен това на всички избори от последните две години е имало по над 5 милиона поръчани, но неизползвани хартиени бюлетини. За тяхното отпечатване държавата е харчила средно по 1.5 млн. лв. на проведени избори.

 

11
Коментара по темата
11.
До 1
14.04.2023 16:41:27
Иваче да та е..,който та хване !
10.
Машинното гласуване
14.04.2023 16:39:20
Е тай-цересъобразно като оптимизиране на изборния процес.
9.
ХХ
14.04.2023 15:12:25
И по 2000 лева съм съгласен да дам, за правото да мога да гласувам. Про'с'таците дето нямат 1000 лв. да дадат за Украйна, а чакат бабите им да получат пенсия, че да си купят цигари - да слушат Брюксел.
8.
Николай
14.04.2023 13:20:06
Поглетнато математически е 76,7 лв на човек за да се запази парламентализма на Държава която съсществува само по граници-Държавност няма-за отговорност не може и да се мисли
7.
Каква държава
14.04.2023 12:49:09
С тези пари всички раково болни щяха да получат лечение живота на Български деца щеше да е спасен а не да се търсят от милосърдни хоро парите .И след 500 мл какъв е извода Същият ако не и по завързан .Този Водовил ще е безкраен,ако народа те се събуди и не ги линчува
6.
Нищо не е
14.04.2023 12:40:24
Той Асеннката отупа 9 милярда за 9 дена, че полвин милярд за 2 години избори… капка в морето
5.
5
14.04.2023 12:19:51
Ами Москва ли да слушаме?
4.
ХХ
14.04.2023 12:18:08
По-добре за избори, отколкото за нпо-та дето обясняват как трябва да слушаме брюксел.
3.
Лена
14.04.2023 12:00:27
На следващите избори бойкот на всички които се рекламират по фейсбука
2.
2
14.04.2023 11:55:10
Прост народ слаба държава
1.
Иван
14.04.2023 11:36:10
Да попитам колко от тези половин милиард отидоха под формата на реклами във фейсбук, ютуб, инстаграм и др американски социални медии. Тези пари са вън от икономиката за винаги, кой печели от това?
  Добави Коментар
Още израелски заложници бяха освободени от Ивицата Газа Докато Израел трябва да пусне от затвора стотици палестинци Украйна с удар по Русия Украински дронове удариха ключова руска петролна помпена станция 
Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България" Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности
Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните
Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите Води селски живот И е много щастлив
Поредна среща на президентското движение в Бургас – гражданите с активна роля в дискусията Тракийско дружество „Екзарх Антим I“ стана център на поредна среща за политическа промяна България има нова надежда в спорта В тениса на корт при жените
Тежка катастрофа в София Колите са изпотрошени Министерството на туризма представи България на много голямо туристическо изложение В Дания