Дена Димова: Трябва по-добра организация на целодневното обучение в училищата
Вече втора година в българското училище се прилага целодневната организация на учебно-възпитателния процес. А кога се обсъжда тази идея? Поиска ли Министерството на образованието мнението на директори,учители,родители,общественост? Не. Родителите бяха поканени на родителска среща,за да попълнят декларация, че са " за "целодневното обучение. Задаваха куп разумни въпроси: за условията, за храната, за заниманията по интереси, но не получиха задоволителен отговор. Защото и до ден днешен въпросителните са много. Например: Тази "нова" идея, подплатена ли е с необходимата училищна база и средства? Не! Министерството на образованието отново сложи "каруцата пред коня".
Министерството дава кабинетна идея, а задължението за осъществяването и е на директора на училището. Да направим една проста сметка. Едно училище има "ен" на брой класни стаи, в които учат ученици от първи до седми клас на две смени. Всичко е точно разчетено. Влиза Наредбата за целодневното обучение 2010-2011 учебна година. Директорът има задължението да освободи "х" на брой стаи за занимални на първи клас. Осигурява ги. 2011-2012 учебна година - директорът има нелеката задача да освободи още "х" на брой стаи за занимални на втори клас.
Нали е магьосник, осигурява ги. И така следващата година за трети, а по-следващата година за четвърти клас. А къде ще учат учениците от пети, шести и седми клас, които трябва да са в обратната смяна? Да му мисли директорът. Или училището от основно ще се превърне в начално, или приемът на първокласници трябва да се намали наполовина. А може би до две години Министерството на образованието ще измисли начин да "клонира" всяко училище?
Ами другият въпрос. Авторите на тази "нова" идея наясно ли са каква психическа умора е това да прекарваш с 20-30 човека осем часа заедно само в една класна стая, когато си на 7, 8 години? Защото няма къде другаде да отидеш. Къде са необходимите игротеки, стаи за отдих, за занимания по интереси, свободен физкултурен салон за спорт, където децата учат от 09:00 до 15:30 часа /а не от 08:00 до 18:30 часа/? Няма ги. Някой дава ли си сметка какви ще бъдат резултатите?
А къде е общинската власт? Нали училищата са общински. Тя как реагира на този абсурд? Никак.
А възможностите са няколко:
Да изиска от ръководствата на училищата концепция за прилагането на проекта.
Да настоява пред Министерството на образованието да промени стандарта за целодневната организация – 475 лв. за издръжка, за заплати на вторите учители /възпитатели/, за поевтиняване на храната, което е крайно недостатъчно.
Да се намерят спешно възможности за подпомагане на нуждаещите се училища със стаи в сгради около тях.
Където е възможно, да се започне разширяване и надграждане на училища.
В противен случай и този проект ще влезе в графа "Неуспешни". За кой ли път?
Добави Коментар