Достойно! Общинският съвет подкрепи инвестицията за 600 млн.лева в завода за зелен водород
Общинският съвет в Бургас даде "зелена светлина" за проекта на "Виртус инвестмънт" АД в Равнец с 36 "за", 3 "въздържал се" и 2 "против". Както Флагман.бг писа компанията иска да изгражда завод за водород и асемблиране на зарядни станции и елементи за водородната индустрия. Инвестицията е мащабна - над 600 млн.лева, а компанията декларира, че ще открие 1000 работни места.
Добрата новина този път, за разлика отпреди година, когато бе прогонен датски инвеститор е, че не се очаква обжалване от областния управител проф. Мария Нейкова, която е добре запозната с проекта и го подкрепя.
Историческа сесия на ОбС-Бургас утре: Ще прогоним ли за втори път инвеститор, дошъл с 600 млн.лв.
Очаквано докладната разпали страстите в местния парламент, а отпорът дойде от групата на Средна европейска класа (СЕК), тъй като Равнец е тема №1 на лидера им Константин Бачийски от 8 години, който е изготвил собствен план за развитието на зоната. На картинки той изглежда много добре, но за съжаление реализацията му е проблематична и вече години наред не се е появил нито един инвеститор, готов да превърне мечтите в реалност..
Оказа се, че концепцията е силно надценена, тъй като терминалът в Равнец, според плана "Бачийски", се предвижда да е доста по-голям от този в Дубай, който е световен икономически център.
Още преди да изчете становищата на комисиите Иван Иванов от Средна европейска класа поиска 10-минутна почивка. Това беше стратегически ход, тъй като в залата бе и самият Бачийски, който се опита да убеди част от колебаещите се съветници.
След паузата Константин Бачийски наистина поиска право да изложи тезата си и по правилник получи 5 минути.
„Идеята ми от 2015 година е да се създаде карго зона с летище, което е моделът на много световни центрове. След 2017 г обаче видях, че общината няколко пъти направи действия, които биха сложили кръст на тази идея. През 2019 г имаше опит районът да се озелени и да стане зона за спорт. Тогава решихме, че пистите ще ги запазим. Миналата година се оказа, че имаме „уникално предложение“, според администрацията. Отново обяснявах, че няма как това да се случи, защото ще се нарушат летателните полета. Сега се оказа, че е дошъл по-добър инвеститор, който ще отваря 200 работни места. Администрацията е отстранила доста от нещата, за които настоявах, че са неправилни. Постарала се, но не е достатъчно. Летателните полета са отделени от другите терени, което е добре. Но проблемът е, че на оставащата площ, вместо да развиваме производства, има риск да бъдат разположени соларни панели“, каза от трибуната Бачийски.
„Г-н Бачийски от години ни говори как ще докара големи инвеститори, които ще дойдат, за да правят индустриални центрове и да открият 8 хил. работни места. Времето обаче показа едно – г-н Бачийски само говори. От едната страна имаме празните приказки на г-н Бачийски и от другата – реални инвеститори, готови да вложат стотици милиони. Преди повче от година г-н Бачийски постави държавата в комична ситуация. От една страна тя прати тук едни инвеститори (визира датската компания, която искаше да прави завод за водород преди година- б.а.), а от друга – под неговото давление започва да им пречи“, каза Бойчо Георгиев от ГЕРБ.
Той влезе директно с бутонките на Константин Бачийски. Според него дори избирателите вече се отдръпвали от лидера на ПП СЕК, който бе водач на листата на ПП-ДБ на последните избори, след като шестият в неговата листа – Димитър Найденов - го победил по преференции.
„Колеги, дайте да си свършим работата и да докажем, че Община Бургас е добро място за инвестиране. Да не гоним чуждите инвеститори по този начин, защото не е добър знак за никого“, завърши Бойчо Георгиев.
„Този въпрос е икономически, а не политически. От тази гледна точка на нас ни е необходим друг дебат. Необходими са ни отговори на няколко въпроса – какво се случва със старото решение на ОбС Бургас, което се обжалва от бившия областен управител, кои са настоящите инвеститори и трябва ли да върнем на държавата летището“, заяви от своя страна Георги Дракалиев от ВМРО.
„Искаме да изградим не просто фотоволтаичен парк, а завод за зелен водород, който да захрани нашето производство, което няма да е малко. Българската агенция по инвестиции (БАИ) не сертифицира фотоволтаични паркове, а производства. Ние сме доста голяма група от различни инвестиционни дружества в сферата на енергетиката. Зеленият водород е сред нашите приоритети, но също така обезпечаваме и нуждите на различни наши производства. Това искаме да направим в Равнец. Посочили сме, че ще открием 1000 работни места. Запознат съм с идеята за карго терминал, но той въобще не съвпада с територията, която искаме ние. Дори приветстваме тази идея, защото бихме реализирали произведения зелен водород за нуждите на карго терминала, защото това е начинът да минем на ниско въглеродна индустрия“, заяви от своя страна Свилен Баев, изп.директор на „Виртус инвестмънт“ АД.
Красимир Стоянов определи община Бургас за най-авангардната в България и уточни, че имат планове да направят модерен водороден завод.
400 дка ще бъде индустриалната зона, а фотоволтаичната мощност ще бъде върху покривите, уточниха от „Виртус инвестмънт“ АД. Ако в 3-годишен срок не реализират инвестицията, която са заложили в плана си, сертификатът клас „А“ ще им бъде отнет, а те ще трябва да върнат парцела на Община Бургас.
Компанията от една година разработва идентичен проект, който ще реализира на територията на Мини Марица Изток, стана ясно от думите на изп.директор Свилен Баев. Гръцкият партньор Василиос Пападопулос е направил сходна инвестиция Северна Гърция.
„В тази зала нееднократно сме коментирали какви сигнали даваме към потенциалните инвеститори в нашия град. За пореден път, преследвайки собствените си политически амбиции, г-н Бачийски слага петно върху имиджа на Бургас. Нашата роля днес като Общински съвет е символична и крайното решение ще се вземе от държавата“, каза Иван Гаврилов от ГЕРБ.
Той прочете и писмо на датския инвеститор, който преди година бе прогонен от тогавашния Министерски съвет под давлението на Константин Бачийски.
Датският инвеститор в кореспонденцията си с български институции – Министерски съвет, президентството, Община Бургас и Общински съвет Бургас уточнява, че е насочен към Равнец от президента Румен Радев.
При всички срещи на най-високо държавно ниво са били насърчавани да инвестират в тази зона. Това било потвърдено от тогавашния министър на иновациите Даниел Лорер. На 6 април 2022 година, няколко дни преди сесията на ОбС Бургас, обаче са получили писмо от тогавашния министър на транспорта Николай Събев, който е уведомил, че това летище трябвало на държавата.
„Изключително неприятно сме изненадани да научим, че решението на Общинския съвет в Бургас е отменено от областния управител. Не разбираме промяната на поведението – от пълна подкрепа към спиране на проекта. Противоречивото поведение ни кара да преосмислим стратегията си да инвестираме в страната“, пише през май м.г. датския инвеститор.
„Това е резултатът от работата на г-н Бачийски. За съжаление аз също съм харесвал някои от вашите идеи, но вашият проект не може да се реализира. Няма потенциал! Не трябва ОбС Бургас да става заложник на розовите мечти на един конкретен човек“, завърши Иван Гаврилов.
"Благодаря на инвеститорите, които уважиха труда на общинска администрация тук да се изгради нещо. Но за съжаление сме на прага за втори път да изгоним инвеститор. С голям интерес се запознах с един проект, който ще се реализира до София – в летище Доброславци. Забележете, че там държавата разваля летище Доброславци, за да прави индустриална зона. И това е София с 1,5 млн.население, с университети, с цялата си мощ. Община Бургас прави обратното – разваля проект за индустриална зона, за да направи карго терминал. В Испания има изграден подобен проект с европейски средства. В момента чиновниците са подсъдими, защото никой не лети до този терминал. Няма стоки! Това е Испания! Къде е България? 3 % от икономиката на Испания. А къде е Бургас – 200 хил.град. Откъде ще дойде този голям инвеститор? Няма да дойде. Откакто съм кмет нито един не е почукал на вратата, не е откликнал на нашите покани. Ако имаше такъв, щях челна стойка да направя, за да може да дойде в Бургас. За съжаление няма такива. Ние предлагаме възможност за всички – и за този инвеститор, и за карго терминал, ако има интерес. Знаете ли колко е най-голяма карго зона в Дубай – 2 хил. дка. Става въпрос за световен икономически център! Ние не искаме да се конфронтираме с никого. Ако някой иска да изгражда карго зона му предоставяме 2600 дка. Съгласували сме с ГВА, тези които разбират от летища. Инженери и генерали ни казаха, че тази територия, която сме оставили е предостатъчна за летище. Те са категорични, че не пречи в съседната територия да се изгради водороден проект", каза кметът на Бургас Димитър Николов.
Градоначалникът уточни, че Българската агенция по инвестиции ще провери детайлно инвеститора "Виртус Инвестмънт" АД, за да оцени дали те имат осигурено финансиране и капацитет да реализират подобен проект.
"Ако и тази инвестиция се провали - връщаме терена на държавата. Имахме 5 години, дълго време ни се пречеше. Опитахме всичко, за да презентираме тази възможност", категоричен бе Николов.
От думите на Николов стана ясно, че едната писта на бившия военен терминал не е използваема, трябвало да се изрине, а другата можела да се възстанови, но били необходими над 100 млн.лева. "Ако се появи такъв инвеститор - не само ще го посрещнем, но ще го направим почетен гражданин", добави кметът.
Той уточни, че разговорите с "Виртус Инвестмънт" АД са се водили в присъствието на държавата - на вицепремиера Александър Пулев и областния управител проф. Мария Нейкова, които са запознати в детайли с проекта и няма да го спират.
Николов уточни, че с парите от отстъпеното право на строеж за водородния завод в Равнец ще се асфалтират улиците в селото.
"Проектът "Бачийски" е химера и е само във вашите глави. Ние разглеждаме инвеститор и аргументите, които имаме", каза от своя страна Стоян Грозев от "Български възход". Той изрази съмнения, че инвеститорът ще изпълни целия проект, в цялост, както е декларирано пред Общинския съвет.
"Истината е, че зеленият водород е бъдещето. Спор в това няма. Ако всичко това бъде направено по този начин, е голям плюс не само за Бургас, но и за региона", заяви Живко Панайотов от БСП.
Ама пък сме умни почти толкова, колкото другите са глупави !
Нима толкова нямаше 2 хиляди декара келява земя около Ново Паничарево, Равна гора или Росен ?
Там всичката земя е такава ! А около Равнец , Братово, Кръстина ,Русокастро, Трояново, Камено всичко е чернозем, там е житница !
Пък и кмета много ще му е лесно да изрине половинметров бетон от "повредената писта" , която за нищо не ставала !
Те ония са глупаци и току-така хвърлят милионите и не са оценили какво купуват!?