Възпитаничка на Математическата гимназия в Бургас влезе в редиците на Формула 1
Възпитаничка на Математическата гимназия ППМГ "Акад. Никола Обрешков" в Бургас е единствената българка, която влезе в редиците на Формула 1. Тя е Зоя Иванова, на 26 години и вече е инженер „Младши аеродинамист" в Alpine във F1.
Carmarket разказва за един млад човек, който решава математиката да е кодът на живота му. Любовта на Зоя към колите се заражда още в детска възраст, когато гледа Ф1 заедно с баща си. След като завършва гимназия в морския град се насочва към аеродинамиката. Влечението й започва с първия изгледан епизод на сериала „Разследване на самолетни катастрофи“. Бургазлийката започва все по-яростно да се интересува как самолетите летят, как се задържат във въздуха, как от тези малки самолетни останки при инцидент се разбира каква е причината за катастрофата.
Липсата на специалност „Аеродинамика” в родните университети я кара да погледне към Великобритания. Подава документи в няколко университета, приета е във всички, но избира този в Саутхемптън. Само там има специалност „Аеронавтика и Астронавтика“. Бакалавърската си степен завършва с отличие.
"Колкото повече учех и трупах знания по аеродинамика, хоризонтите се разшириха и Формула 1 дойде на прицел. Тук се прилагат изключително сложни иновации, което още повече ме запали по спорта. Исках да подобря тестовата среда за аеродинамично и шумово тестване – звукът, който се получава при взаимодействието на вятъра с обекта на тестване. Всеки процес, получен от това взаимодействие – дали е турбулентното завихряне, ламинарният поток или разделянето на вятъра от повърхността на твърдия обект. Главната цел беше да оптимизираме фоновия шум и аеродинамичните способности, което да ни помогне в намаляването на звука, който летателните предмети произвеждат. Този проект беше спонсориран от „Еърбъс”. След положителното приключване на проекта, получих предложение да продължа обучението си с докторантура, работейки по още проекти на „Еърбъс”, разказва бургазлийката.
Зоя Иванова публикува научна статия, свързана с аеродинамичното и акустично изчисления на силите и шумът, предизвикан от колелата на колесник. Целта й е да намери математическо уравнение, което ще оптимизира тестването в бъдеще – използвайки малки макети за тестване, което пък ще намали стойността на експерименталното тестване.
„Ф1 винаги е била част от мен. Когато растях, изглеждаше изключително недостижимо – но надеждата умира последна. Докато учих по бакалавърската си степен, мечтата да работя във Ф1 започна да расте и пътят, който трябваше да поема – все по-ясен. По време на докторантурата започнах с четенето на допълнителни учебници по аеродинамика на болида и дизайн, записах се да обучавам студентите по експериментална аеродинамика на болида в нашия предмет през последните 4 години. Имах късмета да бъда извикана на няколко интервюта в Alpine и както казват – другото е история. Сега длъжността ми е „Младши аеродинамист”. В момента работя по тазгодишния болид – аеродинамичен дизайн, изчисления на експерименталните и компютърните симулации. Аеродинамиката е важен фактор във Ф1 – колкото по добър и оптимизиран аеродинамичен дизайн има болидът – толкова по-бързи сме. Разбира се, стратегията, двигателят , състезателите, динамиката на колата, хората и малкото късмет – това е рецептата за успех на всеки отбор. А отборът на Alpine е страхотен и задружен. Екипът е една сплотена верига, в която всеки линк има своето предназначение да даде своята десета от секунда. Ф1 е много изискващ, стресиращ спорт, но работейки в такъв положителен екип е много приятно независимо от конкурентния сезон. Работим в отворени офиси, което ни помага с комуникацията между дизайн, експериментални и компютърни симулации, продукцията на болида и разбира се състезателите – техните желания и инженерите на пистата. Всичко в отбора е като добре смазана машина – всеки допринася със своята десета от секундата", споделя още Зоя.
По думите й, всеки иска да достигне и надмине величието на най-добрия аеродинамичен дизайнер Ейдриан Нюи, както и всеки един състезател във Ф1 иска да надмине Шумахер и Хамилтън, но успехът не идва от първия път, категорична е бургазлийката и допълва, че се стреми най-вече към личното подобряване, което да помогне на отбора й да спечели състезания и шампионати.
Вие не можете да кажете кой получава равен старт, тъй като това може да се манипулира още на изпитите за прием , господине та ТЕ манипулират изборите, спрете моля ви да хвърляте прах в очите, училището е превърнато в елитно както с базата си така и с обучението ТОЧНО за да НЕ дава РАВЕН старт , а Да дава старт на децата на елита на града. Ако в един момент се окаже че едни 90% от децата са от състоятелни семейства това ще си е тенденциозно и цинично доказателство че според ръководството на това училище децата от бедните семейства са тъпи, а от богатите семейства са умни, могат да се измислят стотици начини как да се отсеят тези деца с "гръб" и тези без гръб.
Няма ли талантливи и умни деца от бедните семейства или според капиталистите бедноста върви ръка за ръка с глупоста?
отговор до 22:
Прочети за Survivorship bias или survival bias - Пристрастието към оцеляването или пристрастието към оцеляването е логическа грешка при концентриране върху субекти, които са преминали процес на подбор, като същевременно се пренебрегват тези, които не са го направили.
Или с други думи никой няма да ни даде данни за твоите съученици неудачници, но това че има 10-20 успешни няма как да е доказателство че училището изкарва успешни кадри , а може би това са просто връзкари побутвани цял живот до една определено топло работно местенце подготвяно за тях още от раждането им.
Завърших тази гимназия, заедно с още 100-тина други младежи. Голяма част от тях останахме в България. Повечето от нас станаха лекари, програмисти, учители, икономисти, бизнесмени, архитекти... Все хора, които някак си крепим тази държавица да крета и се грижим за такива кръгли идиоти като тебе, да имат ресурсите да съществуват, плащайки данъци тук и осигурявайки се на реалните ни доходи. Завърших през 2015 и оттогава през 90% от времето съм бил осигурен на максимален осигурителен доход. Именно защото училището е толкова добро и успях да си намеря високоплатена работа дори докато следвах, просто защото бях доста добре подготвен за работа в сферата ми.
А хората, които отиват в чужбина обикновено го правят по няколко причини:
А) Отиват да учат нещо, което тук не е на ниво и после се връщат и внасят чужд опит, създават бизнеси и т.н., защото макар и наивно, вярват в този народ и държава
Б) Отиват да работят нещо, което тук просто го няма (Зоя е такъв случай)
В) За съжаление, някои младежи имат достатъчно много акъл в главата си и осъзнават, че не си струва да делят една държава с такива отрепки като теб и затова напускат България... :)
П.С. Следващия път, преди да пишеш коментари, първо пиеш хапченцата, чакаш да подействат и тогава ако има какво стойностно да кажеш - давай
П.С.2. имах щастието да съм съученик със Зоя, само напред и нагоре, момиче!
Тази гимназия е действително много добра. Не е задължително да е частна, а и не трябва. По тази логика всички училища трябва да са частни и да няма държавни такива. Разковничето е в хората, Които учат там. Едни може, друг има амбиции и може повече. Като това момиче. Ако това училище беше частно и тя нямаше пари, какво щеше да стане. Нямаше да успее. Така се генерира равен старт за учениците, а оттам нататък кой колкото може. Това е глупава гледна точка. Просто държавата не осигурява реализация тук. Нищо повече. Понякога човек иска нещо повече, което може да се постигне другаде, не тук.
Господ ще ви съди, всички, които предадохте Русия!
Ние русофилите, също не дочакахме кадировците да ни любят и освободят, но не сме седнали върху западна или китайска играчка от интимния магазин, защото това е предателство.
Ще чакаме, страдаме, тъгуваме, но западна играчка или мощук в русофилския си заден джоб, няма да поемем!
Нека да дам друга гледна точка.
Тази гимназия щом е толкова добра да създава и вади кадри за чужбина тогава да става частна , не може 18 години ние данъкоплатците да плащаме за образованието както и медицинското обслужване на един човек ,а после той на готово да ходи в чужбина и да прави принадена стойност там където не са дали 1 стотинка за него, много е удобно, в този случай тази гимназия работи против българския данъкоплатец щом позволява толкова лесно един готов човешки ресурс да заминава на вън платено от всички нас, това също е и кражба на човешки ресурс от страна на чуждите фирми и предателство от страна на човека за когото се е погрижила държавата или по скоро данъкоплатеца. Щом училището ще изкарва кадри за чужбина тогава учителите да минават на издръжка на училището а то да минава на частен принцип и родителите да инвестират в образованието на децата си и така вече може да се прави реклама.
Питам отново , къде е възвръщаемоста на инвестицията на дънакоплатеца ??? Защо трябва да храня училище и учители които ще се грижат за това младите да заминават навън?
Браво!!!!Дано има повече такива млади и достойни хора!!!
Pulna pornografia no za koli.
Bogati hora se praviat na interesni dokato bednite triabva da rabotiat za tiah.
Кадерова прасни сега един гугъл да видиш къде е завършила Мавродиева и на колко години стана част от екипа на Ред Бул.Спомням си,че даже я интервюираха по тв с техния гащиризон.
И МОЕТО ДЕТЕ ЗАВЪРШИ ПМГ И ВЕЧЕ Е УСПЕШЕН МЛАД ЧОВЕК.
БРАВО НА ТОВА ПРЕКРАСНО, УМНО ДЕТЕ!