Китай планира подводен интернет кабел за 500 милиона долара
Китайски държавни телекомуникационни фирми разработват подводна оптична интернет кабелна мрежа за 500 милиона долара, която ще свърже Азия, Близкия изток и Европа. Целта на проекта е да се конкурира с подобен, подкрепян от САЩ, казаха пред Reuters четирима души, участващи в сделката. Планът е знак, че засилващата се технологична война между Пекин и Вашингтон рискува да разкъса тъканта на интернет.
Трите основни оператора на Китай – China Telecommunications Corporation (China Telecom), China Mobile Limited и China United Network Communications Group Co Ltd (China Unicom) – изграждат една от най-модерните и широкообхватни подводни кабелни мрежи в света, според източниците на медията, предава economic.bg.
Известен като EMA (Европа – Близък изток – Азия), предложеният кабел ще свърже Хонконг с китайската островна провинция Хайнан, преди да си проправи път към Сингапур, Пакистан, Саудитска Арабия, Египет и Франция, казаха източниците.
Кабелът, чието завършване ще струва приблизително 500 милиона долара, ще бъде произведен и положен от китайската HMN Technologies Co Ltd, бързо развиваща се кабелна фирма, чийто предшественик е мажоритарен собственик на китайския телекомуникационен гигант Huawei Technologies Co Ltd.
Източниците казаха още, че HMN Tech, която е мажоритарна собственост на листната в Шанхай Hengtong Optic-Electric Co Ltd, ще получи субсидии от китайската държава за изграждането на кабела.
China Mobile, China Telecom, China Unicom, HMN Tech, Hengtong и китайското външно министерство не отговориха на искания за коментар.
Новината за планирания кабел идва след материал на Reuters от миналия месец, който разкри как правителството на САЩ, загрижено за подслушването на интернет данни от Пекин, успешно е осуетило редица китайски проекти за подводни кабели в чужбина през последните четири години. Вашингтон блокира и лицензи за планирани частни подводни кабели, които биха свързали Съединените щати с Хонконг, включително проекти, ръководени от Google LLC, Meta Platforms, Inc и Amazon.com Inc.
Подводните кабели пренасят повече от 95% от целия международен интернет трафик. Тези високоскоростни канали от десетилетия са собственост на групи от телекомуникационни и технологични компании, които обединяват ресурсите си, за да изградят тези огромни мрежи, така че данните да могат да се движат безпроблемно по целия свят.
Но тези кабели, които са уязвими за шпиониране и саботаж, се превърнаха в оръжия за влияние в ескалиращата конкуренция между Съединените щати и Китай. Суперсилите се борят да доминират върху напредналите технологии, които вероятно ще определят икономическото и военното надмощие през следващите десетилетия.
Воденият от Китай проект EMA има за цел да съперничи директно на друг кабел, изграждан в момента от американската фирма SubCom LLC, наречен SeaMeWe-6 (Югоизточна Азия – Близък изток – Западна Европа-6), който ще свързва Сингапур с Франция, през Пакистан, Саудитска Арабия, Египет и половин дузина други страни по маршрута.
Консорциумът по кабела SeaMeWe-6, който първоначално включваше China Mobile, China Telecom, China Unicom и телеком оператори от няколко други нации, първоначално избра HMN Tech да изгради този кабел. Но успешна кампания за натиск на правителството на САЩ обърна договора към SubCom миналата година, съобщи Reuters през март.
Блицкригът на САЩ включваше отпускане на милиони долари безвъзмездни средства за обучение на чуждестранни телекомуникационни фирми в замяна на това те да изберат SubCom пред HMN Tech. Министерството на търговията на САЩ наложи и санкции на HMN Tech през декември 2021 г., твърдейки, че компанията възнамерява да придобие американска технология, за да помогне за модернизирането на Китайската народна освободителна армия. Този ход подкопа жизнеспособността на проекта, като направи невъзможно собствениците на изграден от HMN кабел да продават честотна лента на американски технологични фирми, обикновено техните най-големи клиенти.
China Telecom и China Mobile се оттеглиха от проекта, след като SubCom спечели договора миналата година, и заедно с China Unicom започнаха да планират кабела EMA, казаха четиримата източници. Трите държавни китайски телекомуникационни фирми се очаква да притежават повече от половината от новата мрежа, но те също така сключват сделки с чуждестранни партньори, казаха източниците.
Китайските превозвачи тази година са подписали отделни меморандуми за разбирателство с четири телекома: френската Orange SA, Pakistan Telecommunication Company Ltd (PTCL), Telecom Egypt и Zain Saudi Arabia, подразделение на кувейтската фирма Mobile Telecommunications Company K.S.C.P.
Китайските компании са провели и преговори със Singapore Telecommunications Limited, контролирана от държавата фирма, известна като Singtel, а на други страни в Азия, Африка и Близкия изток също се предлага да се присъединят към консорциума, казаха замесените хора.
Orange отказа коментар. Singtel, PTCL, Telecom Egypt и Zain не отговориха на исканията за коментар.
Американската кабелна фирма SubCom отказа да коментира конкурентния кабел. Министерството на правосъдието, което ръководи междуведомствена работна група за защита на телекомуникационните мрежи на САЩ от шпионаж и кибератаки, отказа да коментира кабела EMA.
Говорител на Държавния департамент каза, че САЩ подкрепят безплатен, отворен и сигурен интернет. Държавите трябва да дадат приоритет на сигурността и поверителността чрез „пълно изключване на ненадеждни доставчици“ от безжични мрежи, наземни и подводни кабели, сателити, облачни услуги и центрове за данни, каза говорителят, без да споменава HMN Tech или Китай. Държавният департамент не отговори на въпросите дали ще започне кампания за убеждаване на чуждестранни телекоми да не участват в кабелния проект EMA.
Разделение на света
Големите подводни кабелни проекти обикновено отнемат поне три години, за да преминат от концепцията до доставката. Китайските фирми се надяват да финализират договори до края на годината и да пуснат кабела EMA онлайн до края на 2025 г., казаха замесените хора.
Кабелът ще даде на Китай стратегическо предимство в битката му със Съединените щати, каза пред Reutters един от хората, участващи в сделката.
Първо, това ще създаде супербърза нова връзка между Хонконг, Китай и голяма част от останалия свят – нещо, което Вашингтон иска да избегне. Второ, това дава на подкрепяните от държавата телекомуникационни оператори в Китай по-голям обхват и защита, в случай че бъдат изключени от поддържаните от САЩ кабели в бъдеще.
Сякаш всяка страна се въоръжава с честотна лента“, каза един изпълнителен директор на телеком, участващ в сделката.
Изграждането на паралелни кабели между Азия и Европа, подкрепяни от САЩ и Китай, е безпрецедентно, казаха пред Reuters четиримата души, участващи в проекта. Това е ранен знак, че глобалната интернет инфраструктура, включително кабели, центрове за данни и мобилни телефонни мрежи, може да се раздели през следващото десетилетие, казаха двама анализатори по сигурността пред Reuters.
Държавите могат да бъдат принудени и да избират между използването на одобрено от Китай интернет оборудване или подкрепяни от САЩ мрежи, утвърждавайки разделенията по света и правейки инструментите, които подхранват световната икономика, като онлайн банкиране и сателитни системи за глобално позициониране, по-бавни и по-малко надеждни, каза Тимъти Хийт, изследовател по отбраната в RAND Corporation, базиран в САЩ мозъчен тръст.
Изглежда, че вървим по пътя, по който ще има водена от САЩ интернет и водена от Китай интернет екосистема“, каза Хийт пред Reuters. „Колкото повече САЩ и Китай се отделят един от друг в сферата на информационните технологии, толкова по-трудно става извършването на глобална търговия и основни функции.“
Антония Хмайди, анализатор в базирания в Берлин Институт за китайски изследвания на Меркатор, каза, че интернет работи толкова добре, защото независимо къде трябва да пътуват данните, те могат да се движат по множество различни маршрути за времето, необходимо за прочитане на тази дума.
Хмайди каза, че ако данните трябва да следват маршрути, одобрени от Вашингтон и Пекин, тогава ще стане по-лесно за Съединените щати и Китай да манипулират и шпионират тези данни; потребителите на интернет ще усетят влошаване на услугата; и ще стане по-трудно да се взаимодейства или да се прави бизнес с хора по света.
Тогава изведнъж цялата тъкан на интернет няма да работи, както беше предвидено“, каза Хмайди.
Битката „око за око“ за интернет хардуера отразява конфликта, който се случва около приложенията за социални медии и търсачките, създадени от американски и китайски фирми.
Съединените щати и техните съюзници забраниха използването на притежаваното от Китай приложение за кратки видеоклипове TikTok от държавни устройства поради опасения за националната сигурност. Много държави изразиха опасения, че китайското правителство ще получи достъп до данните, които TikTok събира за своите потребители по света.
Междувременно Китай вече ограничава какви уебсайтове могат да виждат неговите граждани и блокира приложенията и мрежите на много западни технологични гиганти, включително Google, YouTube, Facebook и Twitter.
Добави Коментар