Синдром на границата гневи пенсионери, но не било справедливо богатите да вземат 70 лева за Великден
Почти половината пенсионери у нас ще получат Великденски добавки от 70 лв. Това каза в студиото на "Денят започва" по БНТ вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров.
Той заяви, че Коледните и Великденските добавки не е плащане, което зависи от осигурителния принос на лицата, а е предвидено от страна на държавата за подкрепа на това да се посрещнат определени разходи в определени празници. Министърът припомни, че когато миналата година е имало коледни добавки от 70 лв. за всички пенсионери, много са заявили, че не е справедливо, защото и хора с над 3000 лева пенсия са получили помощ.
"Така че сегашният вариант е най-справедливият подход, защото става дума за подкрепа на онези, които имат най-голяма нужда, а именно тези, които получават пенсия до границата на бедността. Това са почти половината пенсионери", каза Лазаров.
Министърът обаче допълни, че винаги когато има граница, под която се получават тези плащания, се появява т.нар. "синдром на границата".
Причината да не получат добавки всички пенсионери е по-скоро законодателен, а не финансов.
Социалният министър уточни, че приетият удължителен закон от НС за държавния бюджет и бюджета на ДОО не предвижда гъвкавост по отношение на механизмите, които може да използва служебният кабинет. Поради тази причина основният проблем е свързан с липсата на нормативно основание да се извърши подобен разход.
Лазаров заяви, че съгласно действащото законодателство са имали възможност да осигурят изплащани разходи, които да бъдат в същото равнище като предходната година. Тогава разходите по консолидираната фискална програма са малко над 12 млрд. лв, а в този момент те са малко над 15 млрд, каза той. Това, според него, означава, че с политиките приети от предходните две Народни събрания се оказва, че има сериозно напрежение в разходната част.
„Вече имах възможност в предходното Народно събрание да кажа, че се очертава допълнителен разход за пенсии при така приетите политики и заради осъвременяването на пенсиите от 1 юли, което към този момент е около 12%. Предвижда се формиране на разход от малко над 3,7 млрд., което е сериозно напрежение в рамките на бюджета на общественото осигуряване“, каза социалният министър.
„Поради това дискусиите, които ще бъдат проведени в Народното събрание при обсъждането и приемането на бюджета трябва да са отговорни и се надявам да няма изкушения като забелязахме в предходните парламенти с цел преследване на кратък политически комфорт“, добави той.
Там презумпцията е, че е безсмислено държавата да начисли едни пари върху заплатата на служителя си, а после да си ги удържи !
Затова не е правилно е да се каже, че държания служител не плаща осигуровки - на него осигуровките просто не са начислени в заплатата му !
Защото така или иначе същата тази държава редовно отделя едни държавни пари за да попълва вечно празните пенсионни фондове !
Т.е. държавата тези пари от спестените осигуровки на служителите си после многократно ги дава пак на пенсионерите като обща маса !
Кой има повече нужда?
Т.е. може да си богат(имоти, коли, акции, кеш, злато и т.н.) и да получаваш мин. пенция, щото си работил на 'черно' и не си се осигурявал :)
По-малката сума от миналата година щяха да оправдаят със тежкото финансово състояние на държавата !
Но за толкова акъла им не стига !
В края на краищата, ако човекът е внасял високи осигуровки, докато е работил, сега трябва ли да се чувства виновен !?
как тогава ще накараме сега работещите да се осигуряват високо, като от сега знаят, че при всеки удобен повод ще бъдат "порязвани"?