Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

8 неща, които хората с тревожност трябва да правят ежедневно

Ключови думи: тревожност, какво да правим, симптоми

Ако преди години терминът „anxiety“ (от англ. „тревожност“) беше нещо екзотично, към днешна дата това съвсем не е така. Все повече хора изпитват леки или по-тежки форми на психични разстройства и може би това се превръща в една модерна пандемия. Каквито и да са причините, може би едни от основните са забързаният начин на живот и стресът. Към тях може да причислим и пандемията от COVID-19, която наложи нови правила на общуване и работа. Как да постъпите, когато изпитвате тревожност? В следващите редове ще ви предложим няколко стъпки. Ето ги и тях:

Разпознайте симптомите

Чувство на нервност, безпомощност, обреченост или страх – това са само малка част от симптомите, които показват, че може би страдате от тревожност. Към това можем да добавим и потене, треперене, повишен пулс, натрапчиви мисли и др.

Бъдете активни

Уверете се, че имате режим, който включва физическа активност поне няколко пъти седмично. Упражненията могат да бъдат много мощен инструмент за справянето със стреса и освен това, те могат чувствително да подобрят настроението ви и да ви помогнат да поддържате едно по-добро общо физическо състояние. Ако не знаете откъде да започнете, като за начало отделете поне 25-30 минути. След известно време можете да увеличите натоварването и продължителността му.

Превърнете съня в приоритет

В съвременния начин на живот на хубавия сън се гледа като на отживелица и все повече хора мислят, че могат да бъдат пълноценни и здрави, ако спят по 5-6 часа на нощ. Това обаче изобщо не е така, пише az-jenata.bg. Ако искате да сте здрави не само физически, но и психически, постарайте се да си набавяте поне 7 часа сън на денонощие. Два часа преди часа за сън избягвайте употребата на електронни устройства.

Намалете употребата на кофеинови напитки

Освен кафе, замислете се дали прекалявате и с други напитки, които съдържат кофеин. За предпочитане е да изтеглите консумацията им до към 10 часа сутринта. Дори да не влияят на повишението на кръвното ви налягане, те могат да доведат до смущения в съня и ускорен пулс, сърцебиене.

Помислете кое провокира това състояние

Опитайте се да премислите повечето моменти, в които това състояние възниква и да намерите евентуалните причини за него. Ако установите някаква закономерност, консултирайте се с вашия лекуващ лекар и нека той да ви насочи към специалист, който би могъл да ви помогне с конкретни насоки.

Водете си дневник

Според популярния сайт healthline.com, воденето на дневник може да облекчи чувството на тревожност, особено когато нямате възможност да споделите мислите, които ви връхлитат. Чрез воденето на дневник можете да стигнете до дъното на проблема и да изследвате чувствата си в дълбочина.

Започнете да четете книги за самопомощ

Ако не можете да си позволите консултация със специалисти, можете да започнете с нещо много просто – като за начало да признаете пред себе си, че нещо не е наред. Следващата стъпка може да е намирането на подходящо четиво за самопомощ. Защо е нужно да направите това? Така ще разберете, че на света има хиляди хора, които изпитват същото като вас. Стига да имате желание, можете да започнете оздравителния процес в момента, в който решите това.

Не губете време

Ако изчаквате да ви „мине“ от само себе си, може би ще чакате дълго. За съжаление леките форми на психични разстройства могат бързо да прераснат в нещо по-голямо. Затова, ако усетите тревожност за по-продължителен период, консултирайте се с лекар. Не бива да оставяте това на глед невинно състояние да нарушава ритъма и качеството ви на живот.

1
Коментара по темата
1.
МИДЕЛИЕВА
06.04.2023 17:10:50
АЗ МРАЗЯ МЕЛАНИ
  Добави Коментар
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес