Мястото на БСП е при ГЕРБ и ДПС – най-логично е те да съставят кабинет заедно с ИТН
Емануил Йорданов е на 62 г., адвокат. Бил е депутат и вътрешен министър от ОДС по време на правителството на Иван Костов. Потърсихме го за коментар на преминалите на 2 април поредни предсрочни парламентарни избори.
- Г-н Йорданов, изненада ли Ви резултатът от преминалите парламентарни избори?
- Не. Нямаше от какво да се изненадаме. Освен това, хората, които следят политиката в България, много добре знаят какви са условията и на какво може да разчита една или друга партия.
- Генералният извод от резултата какъв е според Вас?
- Генералният извод е, че ако искаме да се разделим с един порочен начин на управление, дори и за момент не трябва да се отпускаме. Политическите сили, които бяха на вълната на протеста, очевидно решиха, че нещата са приключили много преди да приключат, и резултатът е такъв – фифти-фифти.
- Говори се, че е имало безпрецедентно купуване на гласове. Имате ли някакви впечатления, включително като бивш вътрешен министър?
- Не, аз такива наблюдения нямам, макар и бидейки бивш министър. Много отдавна съм се отделил от министерството и не разполагам с информация, различна от тази, която може да се види в медиите. Но при положение че сме напълно наясно с практиките на някои партии, не е трудно човек да доогледа изборните протоколи и да види къде какво се е случило.
- В този смисъл, доколко честни бяха изборите според Вас?
- Да кажем, че са били традиционно честни като за България.
- ПП-ДБ се очертава да не подкрепят правителство с участието на ГЕРБ. Това добро решение ли е?
- Ако те бяха решили да подкрепят правителство на ГЕРБ, това щеше да означава, че са пълни идиоти. Защото никой не е оцелял в коалиция с ГЕРБ. Освен това, когато една партия се е родила на площада, протестирайки против крадливото управление на ГЕРБ, и сега изведнъж да каже „а, какво значение имат кражбите – абсолютно никакво, дай да оправяме държавата, за да има какво да се краде“... Въпросът е принципен – или ще имаме някакво нормално управление, или въобще да закриваме държавата.
- А нормално управление с участието на ГЕРБ не е ли възможно все пак?
- Абсолютно невъзможно е. Тяхната наглост е безкрайна. Не може да са платени милиони на фирми, които не са свършили работа за пет стотинки, и изведнъж да казваш, че всичко е хубаво, че твоето управление е образец за управление. Въобще, те мислят хората за идиоти. И ако ние сме съгласни да влезем в ролята на добрия идиот – окей, да влизат. Само че аз не съм.
- Имаше обаче, включително по време на кампанията от страна на ГЕРБ, аналогични атаки спрямо управлението на ПП-ДБ, т.е. на четворната коалиция. Доколко основателни са те, в смисъл, защо едните са по-различни от другите?
- Атаките, които идваха от страна на ГЕРБ, поне за мен изглеждаха голословни. Освен това, нека не забравяме, че ръководството на прокуратурата е с партийна принадлежност ГЕРБ, което означава, че ако политическият опонент на ГЕРБ има някакъв проблем, този проблем директно ще бъде изваден на преден план. Неведнъж сме виждали как в нарушение на закона се вадят и специални разузнавателни средства, и информация от дела.
- Но все пак народът гласува по този начин. Как може да се излезе от този порочен кръг?
- От този порочен кръг ще се излезе постепенно, защото при един нормален резултат на местните избори, примерно ако новата коалиция вземе някои от големите градове, това означава, че хранилките на ГЕРБ се затварят там. Всяка затворена хранилка е път към нормален резултат на изборите.
- Ако все пак правителство не се състави, очаквате ли по-различен резултат на поредни предсрочни избори?
- Очевидно ще има някаква разлика, но колкото по-близо са изборите, толкова по-голям е шансът за почти същия резултат.
- Около 50% от избирателите на „Възраждане“ са казали според екзитполове, че са с висше образование. Това за какво Ви говори?
- Едно е да кажеш, че имаш висше образование, друго е да го имаш.
- Дали е стигнат таванът на „Възраждане“?
- Трудно е да се каже дали е стигнат таванът, защото не се знае недоволството на хората как ще се развие. Това е партия на отрицанието все пак.
- В този смисъл, как си обяснявате този ръст на „Възраждане“?
- Във всяка една европейска държава има подобни партии. От една страна, става въпрос за отрицание спрямо Европейския съюз. А от друга, се набляга на недоволството, което е естествено у някои хора. Примерно, тези, които не са съгласни като крайна позиция с начина на управление на една държава, е нормално да търсят и партии, които изразяват по-крайни позиции.
- Очаквате ли този път да има редовен кабинет и БСП може би да се включат в мнозинство с ГЕРБ и ДПС?
- Според мен не е ненормално да очакваме някакъв кабинет на „хартиената коалиция“, както се казва в последно време, колкото и някои хора да се правят, че не искат такъв. И мисля, че това е най-логичното развитие на нещата, защото предишното правителство беше свалено именно с гласовете на „хартиената коалиция“. Като прибавим към тях и „Има такъв народ“, мисля, че нещата придобиват някакви по-ясни очертания.
- Тука имам лека поправка – БСП не гласуваха „за“ падане на предишния кабинет все пак.
- Да, моя грешка, но мисля, че това идва от логичното й място в онази група. Защото самото гласуване да се върне хартиената бюлетина обслужва именно интересите на ДПС и на ГЕРБ.
Мунчо Киртака , бащата на площадите и барикадите, трудоустроен пенсионер при облекчени условия , заплата + пенсия.
Назначен на синекурна длъжност .
Трудово служебно кооперативно стопанство за получаване на комисиони и дарения.
За шепа копейки ще продадът майка си и баща си, тръгна ли да управляват, пфф. Аре ФОСТАТА на фюрера костадинооф!