Делото срещу Костадинов за всяване на паника с лъжи влезе в странен „имунитетен“ застой
Дело на прокуратурата срещу председателя на „Възраждане“ Костадин Костадинов навлезе в траен застой. За това напомни заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК) тази седмица. На него бе обсъдено писмо от Софийския районен съд (СРС) с въпрос дали Костадинов е народен представител или кандидат-депутат към 30 март т.г. В писмото се посочва, че Костадинов е обвиняем по наказателно дело от административен характер от 2020 г., като е насрочено съдебно заседание на 30 март от 13,30 ч.
Запитването на съда явно е заради имунитета на Костадин Костадинов като кандидат-депутат, който блокира и съдебния процес. Заседанието вчера, очаквано, е пропаднало, показа проверка на „Флагман“. На него не се явил нито Костадинов, нито негов адвокат с аргумента, че той се ползва със защита от съдебно преследване, бидейки кандидат за народен представител.
Любопитен е обаче трудно обяснимият застой на делото през годините.
Всичко започва след сигнал в прокуратурата срещу Костадинов през март 2020 г. - в самото начало на ковид-пандемията.
„Софийска районна прокуратура бе сезирана по повод изявления на К.К., лидер на политическа партия, будещи неоснователна тревога у гражданите в условията на обявеното на територията на страната извънредно положение, във връзка с пандемията от коронавирус Covid-19“, обявиха на 30 март 2020 г. от държавното обвинение.
„В телевизионно предаване К. твърдял, че въведените противоепидемични мерки от здравните власти са „пропаганда за отклоняване на вниманието и не са в интерес на гражданите“. Освен това лицето отправило заблуждаващи твърдения за липси на стоки от складовете на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси” с думите: „Там има всичко по документи, а на практика няма нищо, всичко е ограбено, опоскано, изядено“.
В тази връзка К.К. е привлечен към наказателна отговорност, като определената му мярка за неотклонение е гаранция в пари в размер на 20 000 лева“, посочиха още от Софийската районна прокуратура (СРП).
По това време Костадинов е просто лидер на политическа партия без представителство в парламента.
Макар че делото е стартирало през 2020 г., три години по-късно осезаемо развитие по него няма. А причината, изглежда, се дължи на имунитета, който Костадин Костадинов впоследствие придобива – дали като кандидат-депутат или като народен представител.
Смущаващо е, че прокуратурата през годините така и не поиска от парламента защитата от съдебно преследване на Костадинов да падне.
Процедурата предвижда съответният прокурор, водещ разследването, да сезира главния прокурор. Той пък трябва да подаде искане до Народното събрание за сваляне на имунитета.
Неясно защо, на Костадин Костадинов тази процедура е спестена.
От друга страна, самият той през декември 2021 г., когато стана депутат, обяви, че се отказва от имунитета си.
„Днес за пореден път бях на дело и преди малко излязох от съда. Прокуратурата ми повдигна обвинение преди вече почти 2 години за това, че говорейки против т.нар. противоепидемични мерки на правителството на ГЕРБ и МВРО, съм създавал паника и психоза сред населението. Тъй като вече съм народен представител, делото беше спряно, заради имунитета, който притежавам след 14 ноември. Аз обаче нямам намерение да се крия зад него и утре първият документ, който ще внеса в деловодството на НС, ще бъде искане за отказ от имунитет по това дело. Не ме е страх от организираната престъпна група, известна като Главна прокуратура, и смятам да водя делото докато го спечеля, защото правдата и законът са на моя страна", написа Костадинов във Фейсбук в края на 2021 г.
Всъщност такава процедура не съществува. За да може депутат да се откаже от имунитета си, той следва да бъде поискан от главния прокурор чрез Народното събрание. Едва тогава съответният народен представител може да декларира отказ от защита от наказателно преследване. В противен случай рискува парламентът да му я снеме чрез гласуване на пленарно заседание.
През 2022 г. и 2023 г. Костадин Костадинов бе депутат в два парламента, но главният прокурор Иван Гешев така и не поиска имунитета му.
Потърсихме за информация Софийска районна прокуратура дали са сезирали Гешев по случая, но отговор не получихме.
Показателно е, че през 2022 г. делото в съда е било спряно. Опит да бъде възобновено е имало през февруари т.г. според публикация в „Сега“. Това е малък промеждутък, в който Костадинов не е бил нито депутат, нито кандидат за такъв. И тогава обаче в СРС не се явил нито той, нито защитата му и делото пак е било отложено. Защо? Отговор дава публикацията в „Сега“.
„Софийският районен съд не успя да разгледа и да приключи делото за всяване на паника срещу лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов. Причина за отлагането стана болният адвокат на политика. Костадинов също не се яви, като в молбата за отлагане на адвоката му беше посочено, че той държи процесът да се разгледа в присъствието на защитника. Така свидетелят, който се яви вчера, се беше разходил напразно до съда. В залата не дойде представител на прокуратурата“, написа изданието.
Делото срещу Костадинов е по чл. 326, ал. 1 от Наказателния кодекс. Той гласи: „Който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години.“
В крайна сметка с протакането давността по наказателното преследване може и да изтече и така процесът на прокуратурата срещу Костадинов да приключи безславно. Може би това е и целта.
Ти сега ли го разбра, цървул?
И кво се указа, все сме най-зле, все ни мачкат от запад, все сме най-изостаналите и се оказа накрая че сме най-мощният производител на оръжия и муниции в региона благодарение на построеното от преди.