Младите лекари към д-р Лидия Стефанова: Кое ще бъде в центъра на здравната реформа на ГЕРБ-СДС и как ще ни убедите да останем в България?
Как генерално да издигнем националното ни здравеопазване като част от европейското, кое ще бъде в центъра на здравната реформа на ГЕРБ-СДС и как ще ни убедите да останем в България? Това са само част от въпросите на младите лекари от Сдружението към Българския лекарски съюз към кандидата за народен представител д-р Лидия Стефанова, а нейният отговор бе кратък – „чрез работа за повишаване качеството на медицинската грижа, правилно разпределяне на бюджетните средства, с инвестиции в обучение на млади лекари и привличане на кадри.“
Д-р Лидия Стефанова проведе среща със Сдружението на младите лекари към Българския лекарски съюз, чиито основи са поставени в Бургас. Но тези млади хора са с амбицията да привлекат в тази общност свои колеги от цяла България, а д-р Лидия Стефанова единодушно бе избрана за почетен член на Сдружението.
На срещата тя сподели с младите лекари своите планове за повишаване на здравната култура у всички възрасти, включително и работа с децата. „Обсъдихме дейности за профилактика и превенция на много заболявания. Заедно бяхме категорични, че с ежедневни безплатни профилактични прегледи ще разширим съвместната си дейност, с младите лекари и със специалистите от нашата структура ще извършваме такива прегледи и ще разширяваме дейността в тази посока и в отдалечените населени места“, каза д-р Лидия Стефанова след срещата.
„Прегледи вече се извършват в Айтос, в Карнобат, но плановете да работим заедно и да разширяваме дейността с малките населени места са много големи. В момента над 150 специализанти се обучават във високотехнологичната "Сърце и Мозък" и непрекъснато приемаме нови“, добави тя.
В програмата си д-р Стефанова залага като друг основен приоритет създаването на условия за равен достъп до качествени медицински грижи за всички пациенти, независимо от мястото, където живеят. Тя е категорична, че са нужни промени, за да се осигури подобряването на качеството на медицинския продукт, който получава пациентът – чрез диагностика, консултация и всеобхватност на лечението.
В платформата на ГЕРБ съм припознала силата и смятам, че с общите ни усилия мога да реализирам своите дълбоки лични убеждения от належаща реформа в националното здравеопазване, каза д-р Стефанова.
Според нея, са необходими спешни законодателни промени за ясно и прозрачно субсидиране на малките болници в отдалечените населени места. „С подсигуряване на специалисти, изграждането на медицински центрове, подсигуряване оборудването и екипи за филиалите на Спешна помощ. Това е пътят към подобряването на достъпа до медицинска грижа. Това би облекчило и работата на общопрактикуващия лекар, който към момента събира в своя образ и спешната помощ, и липсващия специалист в отдалечените места“, категорична е д-р Стефанова.
Какво я питат гражданите по предизборните срещи, когато застане пред тях и каже – аз съм административният директор на МБАЛ "Сърце и Мозък”, с какво мога да Ви бъда полезна – това бе следващият въпрос от младите лекари в Бургас.
„Проблемите, които ми споделят, са от различно естество. Зависи от възрастта, сферата на труд, както и от мястото, където живеят. В малките и отдалечени населени места достъпът до здравни грижи е ограничен, там получават бавна спешна помощ, затруднява се проследяването на хроничните заболявания на хората, пропускат се важните симптоми, които един специалист би уловил. А ранната диагностика и профилактика на заболяванията е изключително необходима. В спешен порядък трябва да се актуализират цените по настоящите клинични пътеки и дейности и да се инвестира във високотехнологични дейности, подсигурени от НЗОК. Говоря за роботизирана хирургия, щадящи безкръвни лапароскопски и радиохирургични интервенции. Световно признати лекари са категорични, че това е пътят и ние в "Сърце и Мозък’" в Бургас сме го доказали. Как се случва това ли – с всекидневен труд, нула корупция, непрекъснато обучение на лекари и медицински сестри и в пределите на страната, и в държави като Испания, Италия, Чехия, САЩ, Швейцария“, каза д-р Лидия Стефанова пред младите лекари.
Тя им сподели още, че нейният работен ден ежедневно е минимум 15-часов и това е минимум 6 дни в седмицата, но е имало случаи и 48 часа да бъде в болницата в качеството си на административен директор или колега-лекар.
Като добър мениджър на какво разчитате, когато вземате своите решения, попитаха младите лекари и специализанти.
„Водят ме бързата мисъл, самообладание и знанията и уменията, които се изграждат ежедневно. Това в мултидисциплинарен екип води до здравен продукт в пълната му завършеност“, каза д-р Стефанова.
Кой от изброените приоритети поставяте в центъра на здравната реформа и защо ние трябва да останем да работим в България, попитаха в края на срещата.
„За пациента е важно да получи необходимата медицинска помощ и да усети грижа и уважение, не го интересува дали е частна болница, дали е държавна.
Медицинските резултати и отношението към пациента са в центъра. Но съществува съвкупност от фактори, които ги обуславят – на първо място е законодателната, следва изпълнителната и местната власт и накрая микроуправлението на всяко здравно заведение и на целия процес. Затова има много добре работещи частни и държавни болници, както и лошо работещи такива и от двата вида.
Но към момента огромната диспропорция в цените води до задържане на цялата здравна реформа, добавя тя.
А коя е най-голямата награда за нея – продължиха да питат лекарите, които тепърва започват своя професионален път.
„Мили ситуации има ежедневно, получавам благодарност всеки ден и по коридорите на болницата, и на регистратурата. Сълзите от радост в очите на хората за това, че са получили сили за живот и са подобрили състоянието им, това е моето удовлетворение, защото само високата експертиза и знания спасяват живот“, каза д-р Стефанова и даде пример:
„Наскоро при нас жена претърпя роботизирана хирургия. По покана на Българския Кардиологичен Институт в „Сърце и Мозък“ беше проф. Диего Ривас, който заедно с екип от нашата болница, извърши роботизирана хирургия с резекция на тумор на белия дроб. Този вид операция е въведен само преди 2 години в световен мащаб и е осъществяван в много малко държави. В България и в нашата болница това беше абсолютна иновация. Пациентката много бързо се възстанови и беше раздвижена. Сълзите от радост, които видях, са несравними. Тази пациентка живееше с мисълта, че е обречена и за нея ще се полагат единствено палиативни грижи. С този вид операция ние ѝ върнахме вярата за живот“, каза д-р Стефанова.
И даде още един пример – млада пациентка, на 47 години, идва в „Сърце и Мозък“ след няколко дни амбулаторно лечение, освен това е късно диагностицирана с дисекация на аортата – диагноза, която е абсолютно животозастрашаваща и изисква спешна интервенция. „Тя бе успешно оперирана и спасена. Бързата връзка на доболничната помощ с нашите специалисти скъси значително периода на поставяне на диагноза, а това спасява животи“, обясни д-р Лидия Стефанова пред младите лекари.