Ученическа изложба „В страната на справедливостта“ откриха във ВСС
Изложба с ученически творби „В страната на справедливостта“ бе открита във Висшия съдебен съвет, съобщават от институцията. С нея се отбелязва деветата година от реализирането на Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, която се осъществява по споразумение с Министерството на образованието и науката.
Гости на събитието бяха д-р Мария Гайдарова – заместник-министър на образованието и науката, г-жа Ваня Кастрева - началник на Регионалното управление на образованието – София-град, г-жа Пенка Братанова – административен ръководител – председател на Окръжен съд – Кюстендил, г-жа Капка Милева – следовател в Следствения отдел при Софийска градска прокуратура, и г-жа Ралица Първанова – прокурор в Софийска районна прокуратура. Те бяха посрещнати от г-н Боян Магдалинчев – представляващ ВСС, г-жа Цветинка Пашкунова, г-жа Калина Чапкънова и г-н Евгени Иванов – членове на ВСС.
„Вече девет учебни години магистрати от съдилищата и прокуратурите в цялата страна влизат в класните стаи и запознават учениците със съдебната власт в Република България, формират тяхната правна грамотност и култура, възпитават ги в уважение към закона и държавността. Да ангажираш вниманието на децата и да видиш как се развиват. Това е приносът на тази Програма към тях, защото във всяка от представените рисунки много ярко личат темата и мислите на учениците, обърна се към присъстващите г-н Магдалинчев. Той подчерта изключително активната и безкористна работа на магистратите по Образователната програма на ВСС и МОН, в резултат на което „децата рисуват държавата на реда, на закона и справедливостта“.
„Ценното на тази Програма е, че има много силна междуинституционална връзка, която се проектира във всяко училище, което иска да работи по нея“, посочи д-р Гайдарова. Тя подчерта общата роля на преподавателите и на магистратите, с институционалност и експертиза да подкрепят учениците, за да знаят как да се борят за справедливост, и изтъкна значението на подобни изложби като обратната връзка за темите, с които са били запознати младите хора.
„Картините от изложбата представят гледната точка на учениците за правото“, потвърди съдия Братанова, която разказа как са създадени творбите и даде информация за работата на Окръжен съд – Кюстендил по Образователната програма.
В проведената след официалното откриване на изложбата среща бяха обсъдени конкретни идеи за развитието на съвместната инициатива на ВСС и МОН. Д-р Гайдарова направи предложения за създаване на дигитална изложба с разнообразно ученическо творчество, в която да се включат всички участници в Програмата от страната. Обсъдено бе провеждане на анкета сред учениците в края на учебната година, с която да се проучи с какво ги е обогатил лекционният курс и какво очакват още. Г-н Магдалинчев посочи значението на партньорството на МОН при определяне на нови теми и начина на провеждане на мероприятията по Програмата, за да се отговори на интереса на подрастващите, съобщават още от ВСС.
Добави Коментар