Зияд Ел Масри купи Родевата къща - емблема на Стария Бургас
Бургаският бизнесмен от ливански произход Зияд Ел Масри е закупил една от емблемите на Стария Бургас – знаковата ъглова сграда между улиците “Славянска“ и “Рилска“, известна като Родевата къща, показа проверка на Флагман.бг в Агенцията по вписвания.
Тя е паметник на културата, построена е през 1924 година за Стефан Родев, по проект на италианския архитект Рикардо Тоскани. Сградата е архитектурен шедьовър, с какъвто не само заможният български индустриалец, какъвто е бил Родев, би се гордял, а и всеки европейски аристократ от началото на 20-и век.
Историкът арх. Атанас Сиркаров я описва навремето като „малък дворец, с изящно преливане на прави и криви фасадни плоскости“.
Интересен факт е, че чрез една от дъщерите си Стефан Родев става роднина с 24-тия министър-председател Кимон Георгиев, а в следващото поколение и с Гиньо Ганев, който пък е зет на Кимон Георгиев. Чрез Веселина Георгиева, внучката на най-малката дъщеря на Родеви, семейството се сродява и със самия барон Едмонд Ротшилд.
Обявиха за продажба знакова сграда в Стария Бургас, цената е над 1 милион евро
Сградата е национализирана през 1947 година, върната е на наследниците след 1990 г., но след дълги съдебни спорове с Община Бургас и МРРБ. Последното й предназначение, преди да бъде отново затворена, бе ресторант - с добра кухня и сепарета, стопанисван от известния в Бургас Атанас Атанасов, станал по-късо концесионер на Северния плаж. Заведението просъществува около 10 години, след което западна и окончателно пусна кепенци около 2010 година. Заради богатата й история и изящна архитектура мнозина смятат, че тя е в основната петица на най-прочутите къщи в Бургас.
ИСТОРИЯТА НА РОДЕВАТА КЪЩА
Сградата бе реставрирана през 2018 година, като кредитор е вписан Фонд за устойчиво градско развитие.
56-годишният Зияд Ел Масри е придобил знаковата къща чрез фирмата си „Диализен център Ел Масри“ ООД, в която е съдружник със съпругата си Галина. Според нотариалния акт Ел Масри е закупил имота за 1,150 млн.лева от наследниците Веселин Танев, Митка Мичева, Константин Танев и Иван Танев. Цената по предварителния договор е 300 хил.лева, а останалата част - 850 хил.лева са платени, след като купувачът е осигурил ипотечен кредит от ДСК.
Общата площ на Родевата къща е 335 кв.м, с двор от 320 кв.метра.
Цената, за която според нотариалния акт е изповядана наскоро сделката, е по-ниска от тази в обявата, където имотът бе обявен за 1 млн.евро. В тази обява тогава се твърдеше, че собственици имат право на надстрояване с още два етажа. Проектът е бил одобрен от Националния институт за недвижимо културно наследство, твърдяха продавачите.
Кой е новият стопанин на Родевата къща: Той бе съветник на президента Георги Първанов (2001-2011) по външно-политическите връзки, общински съветник два мандата (1999-2007), като в същия период бе сред авторитетите на бизнеса в община Бургас.
Зияд Ел Масри бе сред първите предприемачи в областта на здравеопазването у нас. Негова е първата частна поликлиника в града, която бе ситуирана на главната улица „Александровска“. Впоследствие той изгради и ДКЦ „Ел Масри“, в което има и болнични стаи.
Докато бе в Общинския съвет, Зияд Ел Масри играеше важна роля във вземането на стратегически решения за икономиката на града, макар да бе в Комисията по здравеопазване. Бе светска фигура, въведе първите вечерни летни приеми около басейна на лятната си резиденция в с. Драчево, Странджа.
Вероятно носи своята вътрешна необходимост да притежава елитарни имоти от този период на своя живот, но е възможно и по рождение да е аристократ, за което няма доказателства.
Зияд Ел Масри пристига в България през 1984 година от Ливан, когато е на 18 години. Завършва Института за чуждестранни студенти, а след това се дипломира и във ВХТИ „Проф.д-р Асен Златаров“. Получава българско гражданство през 1990 година, женен е за българка, има син и дъщеря. Притежава още един значителен имот - хотелския комплекс "Галина" край Елхово, в Сакар планина.
Находчивостта и комбинативният му ум са в основата на бързия напредък в бизнеса му още в зората на демокрацията, когато се вихри и митническата контрабанда с вноса на цигари. Осъден е за неплатени мита и данъци едва през 2006 г., на 4 години затвор.
След изтърпяването на наказанието Ел Масри се завърна отново на сцената, но се занимава основно с бизнес, страни от политиката и светските изяви.
Богаташи от Кувейт, Катар и Саудитска Арабия идват на почивка в Слънчев бряг
Зияд Ел Масри проговори, връща се в политиката
Сега защо не помислим и за премахването на паметника на съветската армия , много с лека ръка правим глупости .
В Германия махнаха ли Освиенцим и другите лагери , ние сринахме музея на Г Димитров който щеше да остане като атракция за поколенията след нас .
Голямо черно на стената виси ,що е то ?
-Пианото !!!!
-Вие ли ще ми казвате къде да си окачвам мебелите !
Това ако е вярно е абсолютно престъпление!
А СЕГА СПЕТЕ СПОКОЙНО ДЕЦА!